Forma i funkcja podają sobie ręce

  Wzornictwo przemysłowe i technika coraz częściej ze sobą współpracują

  Czy projektanci wzornictwa przemysłowego i inżynierowie mogą ze sobą współpracować? Czy powinni pracować razem? Pytania te zadaje się dzisiaj łatwiej i łatwiej też na nie odpowiada niż jeszcze kilka lat temu, kiedy te dwie dziedziny nie komunikowały się ze sobą. Dzisiaj każda strona zdaje sobie sprawę z wartości drugiej. – A kiedy pracują razem – mówi Bleck – wygrywają na tym wszyscy, łącznie z konsumentem.

  Czy projektanci wzornictwa przemysłowego i inżynierowie ściślej ze sobą współpracują? Tak. Obecnie przedsiębiorstwa postrzegają współpracę pomiędzy nimi jako korzystną dla sprzedaży.

  Dlaczego? Co się zmieniło? Wielu kierowników dostrzega, jakim uznaniem cieszy się dobry projekt. Na przykład “Business Week” przyznaje nagrody za projekty, a kierownicy zdają sobie sprawę, że zainteresowanie wywołane takimi nagrodami może przyczynić się do zwiększenia sprzedaży. Ponadto istnieje dzisiaj większa świadomość ważnej roli wzornictwa. Faktem jest również, że wielu inżynierów współpracowało już z projektantami wzornictwa przemysłowego, są więc przyzwyczajeni do utrzymywania z nimi bliższych kontaktów. Świadomość jest coraz większa u obu stron.

  Kiedy taka współpraca wypada najlepiej?

  Wtedy, kiedy projektanci wzornictwa przemysłowego od początku są zaangażowani w projekty. Większość problemów pojawia się, gdy są oni zapraszani do współpracy zbyt późno. Istnieją również przypadki, że nie ma możliwości wprowadzenia funkcjonalnych lub estetycznych ulepszeń wzoru, gdyż został on doprowadzony do końca zgodnie z wymaganiami inżynierów, zanim w ogóle zaangażowano projektantów. W niedawno realizowanym projekcie inżynierowie zmienili wymagania bez konsultacji z projektantami, co spowodowało poważne opóźnienie całego projektu. Sprawą podstawową jest więc komunikacja. Tak. Projektanci wzornictwa przemysłowego chcą otrzymywać więcej informacji, ale często zdarza się, że inżynierowie pracujący pod presją czasu nie chcą poświęcać go na rozmowy. Chcą skupić się na tym, co mają do wykonania.

  Jakie są różnice w podejściu projektantów i inżynierów do projektu? Zarówno jedni, jak i drudzy zaczynają od zrozumienia istoty produktu. Ale później inżynierowie biorą się za opracowywanie szczegółów technicznych. Projektanci z kolei opracowują wygląd zewnętrzny produktu oraz jego szczegóły.

  Przedsiębiorstwa dostrzegają, że współpraca pomiędzy projektantami wzornictwa przemysłowego i inżynierami wpływa korzystnie na sprzedaż

  Czy na studiach projektanci wzornictwa przemysłowego otrzymują wiele informacji z dziedziny techniki? Uzyskują wymagane wykształcenie, ale nie jest ono obszerne. Nie inaczej jest również w przypadku inżynierów, którym na studiach nie zawsze wpaja się dostatecznie dużo wiedzy odnośnie do produkcji. Projektanci powinni być przygotowani do pracy m.in. w zakresie estetyki oraz dobrej obsługi komputera.

  Czy projektanci wzornictwa przemysłowego są ogólnymi specjalistami? W miarę rozwoju tego zawodu powstały również specjalizacje. Obecnie istnieją specjaliści od projektowania opakowań, towarów konsumpcyjnych, produktów sportowych oraz innych obszarów. My specjalizujemy się w opakowaniach. Projektujemy i pakujemy zarówno produkty przemysłu medycznego, jak i inne.

  Autor: Jim Bleck, prezes Bleck Design Group