Flesz


  Wspólną cechą dla grup tak różnych jak badacze, którzy zgłębiają wnętrze molekuł, czy projektant zamówionego na indywidualne życzenie motocyklu o nazwisku Screwy jest to, że do celów analizy przedmiotów badań, którymi się zajmują, wszyscy oni wykorzystują oprzyrządowanie cyfrowe.

  Oprzyrządowanie to zamienia skomplikowane sygnały analogowe na przydatne pliki cyfrowe, które mogą być przechowywane i analizowane niezmiernie szybko. Bez względu na to, kto je wykorzystuje, te przyrządy pomiarowe pomagają uczynić nasz świat bezpieczniejszym, a czasami po prostu bardziej zabawnym.


    • Zwalczając bioterroryzm

  W celu szybkiej i niskokosztowej identyfikacji bakterii laboratoria kliniczne używają Sherlocka. Obecnie bioterroryzm uważa się za poważne zagrożenie. W celu wykrycia biologicznych środków stosowanych w działaniach wojennych wykorzystuje się również analizator firmy MIDI Inc. Aby skrócić czas niezbędny do określenia tego, które środki są używane, Sherlock został ostatnio ulepszony i wzbogacony o 32-bitowy sprzęt komputerowy. Chromatograf gazowy Agilent 6850 GC stanowi podstawę sprzętową, umożliwiając szybkie wykonywanie testów po kosztach niższych niż 3 USUSD za jedną próbkę. 


    • Roboty w walce z rakiem

  Chirurgia nowotworowa unowocześnia się bardzo szybko, gdyż badacze z całego świata rozwijają coraz to nowsze techniki. Uniwersytet Libański stworzył zrobotyzowany manipulator, który precyzyjnie steruje laserem wykorzystywanym w terapii fotodynamicznej. Laser uczynnia leki podawane pacjentowi, powodując, że sensybilizatory te uaktywniają, a następnie niszczą narośla nowotworowe. W celu sprawowania kontroli nad czterema silnikami krokowymi, które poruszają głowicą lasera, badacze w Libanie stosują PCI-7334 firmy National Instruments. Aby w pełni zniszczyć komórki rakowe światło musi dochodzić pod różnymi kątami, dlatego w trakcie leczenia głowica przechodzi przez wiele faz. 


    • Badania cząstek elementarnych

  Badacze z całego świata chcą zbadać najdrobniejsze struktury substancji oraz ich zachowań w stanie nieustalonym. Projekt lasera rentgenowskiego na swobodnych elektronach (XFEL) spełnia swą funkcję, zwiększając przyspieszenie elektronów do 99,9999% prędkości światła w systemie, który obejmuje długość przekraczającą 600 m.

  Wspólny projekt Japońskiego Instytutu Badawczego Promieniowania Synchrotronowego (Japan Synchrotron Radiation Research Institute) i RIKEN, innej japońskiej organizacji badawczej, mierzy wahania i inne parametry za pomocą analizatora widma czasu rzeczywistego Tektronix RSA6114A, który zapewnia zarówno prędkość, jak i pojemność pamięci. Analizator Tektronix będzie wykorzystywany na 60 klistronach, które powinny działać już w 2010 r. 


    • Brudna robota dla uzyskania jakości

  Rekonstrukcja wału przeciwpowodziowego w Nowym Orleanie, jedno z największych zadań budowlanych tej dekady, wymagała zarówno zwierzęcej wręcz siły, jak i wysokiej precyzji. Przemieszczone zostały tony gleby, lecz typy gleby i ich ilości musiały być stale monitorowane. W celu uzyskania odpowiednich własności gleby dla zapewnienia długoterminowej stabilizacji Hayward Baker, czołowe budowlane przedsiębiorstwo geotechniczne, opracowało nową technikę mieszania. Świdry płuczkowe i mieszadła łączyły substancje, gdy składane one były na miejsce swego przeznaczenia. Charakterystyka gleby, włącznie z poziomami wilgotności, była monitorowana za pomocą sprzętu komputerowego Compact Fieldpoint firmy National Instruments oraz oprogramowania LabVIEW.

  Ta kombinacja oprzyrządowania pomogła również Hayward Baker udokumentować swoją działalność, co stanowi istotny czynnik w projekcje rządowym. 


    • Kontrola własnoręcznie przerobionych motocykli

  Jeśli motocykliści chcą zakupić motocykle jedyne w swoim rodzaju o ręcznie wykonanych ramach, elementy takie, jak zespoły przewodów, również muszą być odpowiednio dostosowane.

  Przewody instalacji elektrycznej już są słabym punktem wielu motocykli, dlatego podczas wykonywania przez Finch Customs swoich unikatowych ram, jak Double Cross w programie Discovery Channel pt. „Producenci motocykli”, upewnienie się, że przewody te nie stanowią problemu, jest kluczowym zadaniem projektu. Ron Finch oraz jego współprojektant zwany Screwy, sprawdzają przewody ukryte wewnątrz ramy przy wykorzystaniu Fluke 88V, którego ma aparat sygnalizujący ciągłość. DMM pomaga ekipie zrozumieć wpływ wykorzystywania diod świecących LED oraz żarówek, które mają zdecydowanie różne poziomy napięcia i oporności.


  Czujniki półprzewodnikowe monitorują większość spraw naszego codziennego życia, zapewniając cyfrowe sterowanie i zdygitalizowane informacje o otaczającym nas świecie. Krok po kroku czujniki wchodzą do dziedzin tak różnorodnych, jak: sklepy spożywcze, mosty i szpitale, gdzie pomagają podnosić efektywność i bezpieczeństwo. Przyczyniają się także do poprawy skuteczności korzystania z energii w samochodach wyścigowych i pompach wodnych.


    • Wykrywanie uszkodzeń

  Rejestratory danych w ochronie środowiska będą przypuszczalnie w ciągu najbliższych miesięcy cieszyć się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ naród żąda przebadania mostów, aby uniknąć powtórzenia się takich tragedii, jaka wydarzyła się w Minneapolis. Na mostach można instalować rejestratory danych środowiskowych, zapewniających detekcję ruchu i dostarczających inżynierom w skuteczny sposób informacji o przekroczeniach dopuszczalnych poziomów wad materiałowych.

  SENSR opracował moduły detekcyjne o rozmiarach na tyle małych, że mieszczą się w opakowaniach i umożliwiają stwierdzenie, czy były one poddane nadmiernym wstrząsom podczas przewożenia. W modułach firmy Iowa stosuje się USB zapewniające odczyt danych w czasie rzeczywistym wraz z programem pozwalającym odbierać dane w łatwy sposób, umożliwiając w ten sposób ich odczyt, także przez szerokie rzesze niekoniecznie wyspecjalizowanych odbiorców. Programowane przyspieszeniomierze oparte na modułach typu MEMS MMA7261Q GP firmy Freescale zapewniają szeroki zakres od 2,5 do 10 Gs.


    • Roboty obniżają koszty opieki zdrowotnej

  Terminowe dostarczanie próbek medycznych może nastręczać trudności w dużych zakładach medycznych, co jeszcze bardziej komplikuje się w przypadku przekazywania materiałów niebezpiecznych. Autonomiczny przenośnik produkcji CCS Robotics może transportować próbki do miejsc ich przeznaczenia, dając w tym samym personelowi czas na zajmowanie się bardziej specjalistycznymi sprawami.

  Robot SpeciMinder wyprodukowany przez oddział Cypress Semiconductor działa w oparciu o laserowy czujnik pomiarowy typu SICK AG LMS200, umożliwiając unikanie kolizji i ułatwiając nawigację. W czujniku tym zastosowano technologię dwuwymiarowej radiolokacji laserowej do wyznaczania odległości od przeszkody i przekazywania danych z powrotem do robota. Po wprowadzeniu wyznaczonych odległości, po naciśnięciu przysłowiowego guzika robot drukuje na ploterze najbardziej skuteczną trasę poruszania się.


    • Pompmpowanie z poszanowaniemem energii

  Zagadnieniem coraz ważniejszym staje się oszczędność zużycia energii w pompach wodnych stosowanych w systemach nawadniających, domach wyposażonych w studnie i innych miejscach. W zastosowaniach przemysłowych takie urządzenia pochłaniają nawet ponad jedną czwartą zakładowego zużycia energii.

  Pompy Aquaboost I i II produkcji Goulds Pumps pracują przy zmiennych obrotach, oszczędzając znacznie więcej energii niż to możliwe w przypadku konwencjonalnych pomp, które podczas eksploatacji pracują tylko na pełnych obrotach. Wyprodukowany przez Sensata Technologies serii 61CP ceramiczny czujnik ciśnienia pojemnościowego pozwala pompom studziennym utrzymywać wysokie ciśnienie zabezpieczając jednoczesną pracę pralki i prysznica, a następnie obniżyć je tak, aby można było nabrać zaledwie szklankę wody. Umożliwia to uzyskanie do 80% oszczędności energii.


    • Czujniki utrzymują chłód

  Roztopione lody czy zepsute mięso to często pierwsze oznaki wadliwego działania systemu chłodniczego w sklepie spożywczym. Kalifornijska firma El Rancho Market w Solvang przeszła na system bezprzewodowej sieci czujników monitorujących temperaturę i uruchamiających sygnał alarmowy. Owe urządzenia zawierają czujniki temperatury pokojowej, przekaźniki i maleńkie komputery, które umieszcza się wewnątrz sklepowych lodówek i zamrażarek, gdzie monitorują temperaturę w cyklach pięciominutowych.

  Aktualizacje ich oprogramowania przesyłane są bezprzewodowo przez Internet. Tekstowe opisy i alarmy o wszelkich nieprawidłowych stanach są transmitowane do komputera stacjonarnego lub ręcznego. Urządzenia te buduje integrator systemów Comware International z wykorzystaniem czujników i sieci produkcji Arch Rock Corp.


    • Czujniki dldla dużych prędkości

  Ekipa wyścigowa Andretti Green dobrze jeździ w tym sezonie, a to po części dzięki zastosowaniu precyzyjnych czujników kontrolujących warunki eksploatacyjne.

  Sponsorem jest firma PCB Piezotronics, której czujniki pomagają dostarczać dane o ciśnieniu, przyspieszeniu i innych parametrach samochodów wyścigowych formuły IndyCar. We wszystkich czterech samochodach tego zespołu zastosowano czujniki i oprzyrządowanie produkcji PCB, w tym: przyspieszeniomierze prądu stałego, czujniki momentu obrotowego i czujniki wagi. Niektóre z technologii i technik stosowanych przez ekipę Andretti Green będą dostępne w handlu za pośrednictwem ostatnio utworzonej firmy Automotive Products Div.


  Myszki 3D firmy 3Dconnexion – nowe produkty, nowe ceny, nowe zastosowania


    • Navigate Your 3D Worldld™

  SpaceNavigator™, SpaceExplorer™, SpacePilot™ i SpaceTraveler™ firmy 3Dconnexion to jedyne w swoim rodzaju myszki 3D oferujące intuicyjną i kompleksową nawigację w ponad 100 najważniejszych i najpopularniejszych programach do projektowania i wizualizacji w trójwymiarze. Proponowane przez nie rozwiązanie pracy na dwie ręce eliminuje konieczność ciągłego przełączania się między myszką i klawiaturą w celu ustawienia modelu czy sceny w odpowiedniej pozycji na ekranie monitora. Oddzielenie nawigacji modelu uwalnia proces projektowania, modelowania i animacji, dzięki czemu użytkownik skupić się może tylko na tworzeniu. W prosty sposób naciskaj, odciągaj, przechylaj lub przekręcaj manipulator urządzenia – umożliwia to jednoczesne przesuwanie, powiększanie i obracanie obiektów trójwymiarowych oraz elementów środowiska. Myszki 3D wyposażone są w wygodne, ergonomicznie rozmieszczone klawisze, na których programować można dowolne komendy ulubionych aplikacji.

  Zaawansowana technologia produktów oferuje projektantom 3D i artystom wysokie osiągnięcia w przystępnych cenach, zaczynających się od 99 EURO netto.


   

  Autor: Tekst: Terry Costlow