Dzisiaj przedstawiamy wybrane produkty, które zostały nagrodzone przez amerykańską redakcję Design News tytułem „Najlepszy produkt roku 2006”

  STEROWANIE CYFROWE – KATEGORIA KOMPUTERÓW WBUDOWANYCH

  Microchip Technology Inc.

  Sterownik ENC28J60 działający w środowisku Ethernet

  Projektanci produktów wbudowanych, chcący umożliwić im współpracę z Internetem, zyskali teraz łatwy sposób realizacji tego zamiaru, za sprawą maleńkiego sterownika produkcji Microchip Technology Inc.

  Uważany za najmniejszy na świecie sterownik Ethernetu – ENC28J60 produkcji Microchip upraszcza zadanie zwiększenia liczby połączeń produktów wbudowanych, ponieważ jest mniejszy, a ponadto opracowany z myślą o współpracy z każdym mikrosterownikiem, który ma interfejs szeregowy, standardowo stosowany w przemyśle. Inżynierowie firmy twierdzą, że jest to pierwszy taki sterownik Ethernetu, szczególnie zorientowany na zastosowanie w świecie urządzeń wbudowanych.

  – Jeżeli patrzysz na to, co było do tej pory na rynku, stwierdzasz, że autonomiczne sterowniki Ethernetu zawsze były przeznaczone dla rynku peceta. Od lat rynek produktów wbudowanych próbował wbić na siłę kwadratowy kołek do okrągłej dziury, więc wzięliśmy się za opracowanie sterownika, który dałby projektantowi urządzeń wbudowanych możliwość tworzenia sieci – mówi Nate Kowal, kierownik Działu Marketingu Produktu w Microchip Technology.

  Inżynierowie Microchip Technology twierdzą, że jednym z kluczy do sukcesu w tych aplikacjach jest użycie pakietu z 28 wtykami, zamiast pakietów bardziej tradycyjnych, wyposażonych w 80-100 wtyków, które były używane w przemyśle pecetów od wielu lat. Zdaniem firmy, mniejszy pakiet jest istotny, ponieważ pakiet 28-wtykowy jest sześciokrotnie mniejszą wersją pakietu ze stu wtykami, co umożliwia zastosowanie w aplikacjach, które inaczej mogłyby być ograniczone przez rozmiar.

  Firma planuje ukierunkowanie nowej technologii na ogromną liczbę aplikacji, które poprzednio nie oferowały łączności internetowej albo używały własnych protokołów, by tę łączność zrealizować. Możliwości zastosowań obejmują automaty do sprzedaży, minibary hotelowe, panele bezpieczeństwa, systemy kontroli dostępu, systemy rozpoznające odciski palców, przemysłowe sterowniki, zasilacze sieciowe, terminale usługowe, przystawki telefoniczne VoIP (głosowe transmisje internetowe z protokołem IP) i mnóstwo innych urządzeń z wbudowaną inteligencją.

  – Oczekujemy, że to rozszerzy wykorzystanie Ethernetu. Ma to umożliwić powstanie całkowicie nowej klasy aplikacji bazujących na Ethernecie – mówi Kowal.


  OPROGRAMOWANIE CAD/PLM

  COCreate Software Inc.

  OneSpace 2006

  – Producenci powinni przyjrzeć się oprogramowaniu modelującemu OneSpace 2006 3D produkcji COCreate – sugeruje David Szostak, kierownik Działu Marketingu Produktu. – Zwłaszcza wtedy, gy praca wiąże się z dużą liczbą interakcji wśród członków zespołu projektowego i brakiem ograniczeń nałożonych na kreatywność – mówi.

  Stworzony na platformie Microsoftu i zintegrowany z pakietem MicrosoftOffice, OneSpace umożliwia producentom podniesienie poziomu już posiadanej technologii, podczas gdy pakiet Office służy do zbierania danych i komunikacji, a system ERP (Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa ) do produkcji. Dostarcza on trójwymiarowego, odchudzonego środowiska rozwoju produktu z wbudowaną metodologią „buduj-i-sprawdzaj” w porównaniu z metodologią „zatrzymaj-i-pracuj dalej”, dołączoną do procesów „etap-bramka”.

  OneSpace adresowany jest do producentów, których zespoły projektowe spotykają się z silną presją terminów wprowadzenia produktu na rynek i muszą dostosowywać się do nieoczekiwanych zmian w odpowiedzi na wymagania rynku i klienta. Takie warunki wymagają szybkiego opracowywania projektów i ciągłego wprowadzania innowacji.

  Szostak argumentuje, że oparte na historii narzędzia CAD są źle dostosowane do takich środowisk. – Modelowanie wolne od obciążeń historycznych wykazuje korzystny dla użytkownika wzrost szybkości, elastyczności i zdolności przystosowawczych do zmian – mówi Szostak, dodając, że zmiany mogą być wprowadzane o wiele łatwiej, częściej i później do procesu projektowania. – Pozwala to na szybsze reagowanie już w procesie opracowywaniu produktu i na uwzględnienie nowych informacji, tak że w rezultacie na rynek wchodzi właściwy produkt o właściwym czasie.

  Taki stopień możliwości przystosowawczych wymaga „prawdziwego projektowania zespołowego”, co oznacza, że wszyscy członkowie zespołu, „a nie tylko guru modelowania i osoby obsługujące CAD”, mogą wnosić znaczny wkład do projektu. Szostak twierdzi, że krzywa uczenia się systemu OneSpace jest w istotny sposób krótsza niż w przypadku opartych na historii programów CAD – cztery do sześciu tygodni do osiągnięcia pełnej wydajności, w przeciwieństwie do czterech do sześciu miesięcy.

  Dostosowywanie się do zmian wymaga także od członków zespołu, aby umieli szybko i łatwo przejść przez cały projekt tam i z powrotem i żeby umieli powtórnie wykorzystać projekty – wydobywając z nich pewne elementy i tworząc z nich następną generację produktu.

  OneSpace umożliwia konstruktorom importowanie projektów z dowolnych innych środowisk trójwymiarowych i takie ich edytowanie, jakby były tworzone od podstaw. Według Szostaka współdziałanie i możliwość powtórnego wykorzystania to główne cechy dynamicznego modelowania, a więc zdolności, która charakteryzuje OneSpace.

  Kierownik Modelu Produktu dostarcza bezpiecznej bazy danych dla przechowywaniu danych projektowych. – To wspiera proces twórczy — i prawdziwy zespół projektujący — przez ułatwienie poszczególnym jego członkom znajdowania już istniejących projektów w celu ich powtórnego użycia i zastosowania. Członkowie zespołu mogą zobaczyć, który z nich wprowadził jaką zmianę i poznać treść tej zmiany – zauważa Szostak. OneSpace.net ułatwia współpracę członków zespołu projektowego.


  CYFROWE NARZĘDZIA SZYBKIEGO WYKONYWANIA PROTOTYPÓW

  Analog Devices Inc.

  SigmaStudio

  Analog Devices Inc. upraszcza projektowanie systemów audio z graficznym narzędziem projektowym SigmaStudio, który umożliwia nawet niedoświadczonym projektantom produktu programowanie firmowych chipów Sigma DSP metodą podnoszenia i upuszczania ikon.

  SigmaStudio pomaga zautomatyzować proces projektowania, czyniąc go łatwiejszym dla projektantów produktu, którzy nie mają dostatecznego doświadczenia w cyfrowym przetwarzaniu sygnałów lub w innych aspektach projektowania systemu, aby uzyskać działający produkt. Pozwala też doświadczonym inżynierom na szybsze ukończenie projektów.

  – Jeżeli twój sprzęt działa tak jak tablica obliczeniowa, zaprogramowanie średniego rozmiaru systemu audio, zajmie co najwyżej około 30 minut – mówi Thomas Irrgang, Szef Produktu SigmaStudio.

  Środowisko programowe daje użytkownikom dużo wspólnych narzędzi dla końcowego przetwarzania sygnału audio. – Mieliśmy wielką bibliotekę ze znanymi blokami funkcji audio – mówi Irrgang. Obecnie biblioteka ma ponad 60 bloków IP dla zadań przetwarzania końcowego, takich jak filtry, bloki opóźniania, korektory i zaawansowane algorytmy audio, takie jak Dolby Prologic II i TruSurround XT.

  Jeżeli projektanci produktu przeciągają żądane funkcje do ich projektu, po prostu naciskają przycisk kompilowania, eliminując potrzebę kompilatorów, asemblerów i debuggerów. Oprogramowanie pozwala też użytkownikowi dostroić algorytmy, dostosowując cechy audio w taki sposób, by zmaksymalizować jakość dźwięku w różnych środowiskach, jak na przykład ograniczona przestrzeń wnętrza samochodu. Krótki czas opracowywania umożliwia zmianę w projekcie, zmierzającą do uzyskania najlepszej jakości odtwarzania dźwięku w danym otoczeniu.

  Oprogramowanie współpracuje z linią procesora audio ADI SigmaDSP. AD1940 i AD1941 oferują częstotliwość 75 megaherców, 28- bitowy rdzeń z 16 kanałami wejścia/wyjścia. Wystarczy to, aby przetworzyć konwencjonalny sygnał audio z próbkowaniem 24-bitowym, a wciąż jeszcze pozostaje wystarczająco duży zapas mocy obliczeniowej, aby móc dodać cechy poprawiające dźwięk, jak kompensacja basów. Taka elastyczność pozwala użytkownikowi uzyskać bogatsze brzmienie, szczególnie w produktach o ograniczonych przestrzeniach, jak telewizory z płaskim panelem lub multimedialne pecety, w których ograniczona przestrzeń uniemożliwia zastosowanie dużych głośników i subwooferów.


  SILNIKI

  Fenner Drives

  Napinacze pasów/łańcuchów

  Nowe, obrotowe napinacze pasów, produkcji Fenner Drives, przenoszą technologię napędu pasowego, opracowaną dla potrzeb przemysłu motoryzacyjnego, do zastosowań ogólnoprzemysłowych. Modele RT3000 i RT3001 wykorzystują spiralną sprężynę skrętną, która zapewnia bezawaryjne działanie w zastosowaniach w kategorii średniego i wysokiego obciążenia. Napinacze zapewniają zakres działania od 0 do 20,4 kg i łatwą regulację napięcia przy zastosowaniu liczenia znaków na korpusie odlewu.

  Nowa linia napinaczy, przeznaczona do użycia z pojedynczymi albo z wieloma pasami bądź łańcuchami, jest idealna dla zastosowań w kołach pasowych z pojedynczym albo wielokrotnym rowkiem klinowym lub płaskim. Użycie spiralnej sprężyny skrętnej absorbuje chwilowe przeciążenia i zmniejsza wibrację w odróżnieniu od projektów, w których zastosowano elastomerowe człony napinające, które mogą pełzać, ulegać zmęczeniu albo przyjmować na siebie siły sprężające.

  Kluczem do nowego projektu jest wszechstronność i elastyczność. Piasta środkowa jest oferowana w dwu znormalizowanych konfiguracjach – przez otwór, albo w wykonaniu, które umożliwia monterowi założenie zestawu z przodu lub od tyłu. Piasta, dostosowana do kluczy sześciokątnych, jest łatwo usuwana z urządzenia, co pozwala użytkownikowi na demontaż całego zestawu i uzyskanie dostępu do spiralnej sprężyny skrętnej. Po przesunięciu sprężyny do góry nogami można używać urządzenia w odwrotnym kierunku. Aby zapobiec nieprawidłowemu złożeniu zestawu zpowrotem, wbudowany wskaźnik nie pozwala użytkownikowi na założenie zestawu ze sprężyną ustawioną przeciwnie wobec zamierzonego kierunku obrotów.

  Jednostka jest też zaprojektowana ze wspornikiem, który można z łatwością zastąpić po usunięciu czterech standartowych blokad, co pozwala na łatwe dostosowanie do własnych potrzeb. Odlew obudowy jest zaopatrzony w akcesoria mocowane za pomocą trzpieni w celu ułatwienia oryginalnym producentom ustawienia wielu napinaczy na takie same wartości bez potrzeby używania oznaczeń w stopniach.


  AUTOMATYZACJA

  Rockwell Automation

  Kieszonkowe oprogramowanie DriveExplorer

  Kieszonkowy pecet podłączony do modułu złącza bezprzewodowego, zapewniający pracę w sieci dzięki technologii Bluetooth® albo WiFi®, pozwala inżynierom i pracownikom obsługi likwidującym problemy i programującym sterowniki nie dźwigać laptopa.

  Kieszonkowe oprogramowanie DriveExplorer autorstwa Rockwell Automation znajduje zastosowanie w całym szeregu urządzeń przenośnych, takich jak Dell Axim albo HP iPAQ do programowania i nadzoru sterowników Allen-Bradley. Można zastosować je w każdym kieszonkowym pececie z Windows® Mobile 2003 albo Windows Mobile 2003 Second Edition posiadającym 64MB pamięci RAM.

  Użytkownicy sterowników PowerFlex AC produkcji firmy Allen-Bradley i pochodnych sterowników SCANport mogą programować, lokalizować i poprawiać błędy, a także skontrolować wydajność sterownika. Kieszonkowe Oprogramowanie DriveExplorer zapewnia możliwości wyświetlenia ważnych informacji o urządzeniu oraz pokazania Edytora Listy w celu przeglądania i zmiany parametrów, które ponadto mogą być grupowane przy użyciu widoku Folderów i Grup. Użytkownicy mogą zachować i/lub odzyskać kompletne ustawienia sterownika i urządzeń peryferyjnych, pobrać nowe oprogramowanie firmowe do sterownika i urządzeń peryferyjnych, a także powtórnie skonfigurować urządzenia.

  Za pośrednictwem urządzenia użytkownicy korzystają z modułu złącza bezprzewodowego (WIM) połączonego z kieszonkowym pecetem, aby uzyskać dostęp do sterowników poprzez sieci Bluetooth albo Wi-Fi, oszczędzając czas i siły potrzebne do przeniesienia i połączenia przewodów komunikacyjnych. Radiowe połączenia zwiększają poziom bezpieczeństwa przez umożliwienie użytkownikowi dostępu do sterowników bez potrzeby otwierania pokrywy panelu, a wbudowane funkcje zabezpieczeń ograniczają dostęp do sterowników i przyczyniają się do podniesienia całego poziomu bezpieczeństwa procesu produkcyjnego. Sterowniki w sieci Wi-Fi można zaprogramować tak, by powiadamiały użytkowników o parametrach pracy wykraczających poza wielkości ustawione. Sygnał alarmowy wysyłany jest przez to samo łącze radiowe, które monitoruje działanie sterowników i kontroluje je.

  Bez względu na zastosowaną metodę połączenia, jeżeli łączący się sterownik jest także w sieci, takiej jak DeviceNet albo ControlNet, oprogramowanie może być przesłane poprzez sterownik i uzyskać dostęp do innych sterowników w sieci.


  POTĘGA PŁYNU

  Swagelok Co.

  System wyboru strumienia (Seria SSV)

  By powiększyć sprawność analizy próbki, system Swagelok® SSV oferuje podwójną funkcję blokowania i przepuszczania w pojedynczym module zaworowym.

  System wyboru strumienia oferuje projektantom zwarte, modułowe zestawy do opracowywania systemów poboru próbek w analizatorach procesowych. System obsługuje wielokrotne strumienie procesowe, a każdy z nich sterowany jest podwójnym modułem blokują co przepuszczajacym, który zapobiega wzajemnemu zanieczyszczaniu strumieni próbek. Zintegrowana pętla strumienia zapewnia stałą wartość na wylocie oraz szybkie i skuteczne oczyszczanie. Wynikowy system skutecznie dostarcza próbkę reprezentacyjną, pochodzącą z wielu strumieni próbek do pojedynczego analizatora.

  Dla inżynierów projektujących analizatory procesowe dla rafinerii naftowych i fabryk chemicznych te modułowe zestawy są zgodne z ANSI/ISA 76.00.02. Moduły rozmieszczone są pionowo i mogą dostosować się do wielu strumieni procesowych w ograniczonej przestrzeni.

  SSV rozwiązuje szereg problemów, stojących przed projektantami systemu analizatora procesowego. Sam tylko moduł DBB oferuje funkcjonalność trzech zaworów. System wkręcanych bloków zapewnia możliwość niezależnego łączenia podstawowych układów, podczas gdy wkręty są przytrzymywane we wnętrzu każdego bloku przez wkładki, dzięki czemu nie można ich zgubić ani zniszczyć podczas powtórnej konfiguracji systemu.

  Odpowietrzająca szczelina powietrzna zapobiega mieszaniu medium zasilającego pneumatyczny nastawnik i będącego pod ciśnieniem płynu z systemu. Szczelina odpowietrzająca zapobiegnie powstaniu potencjalnie niebezpiecznej mieszaniny wewnątrz zaworu.

  System SSV poprawia wizualne wskazanie przy pomocy kolorowego pierścienia wokół pracującego tłoka i wymiennych kolorowych nakładek w celu uproszczenia identyfikacji strumienia. Wskaźnik wizualny na górze modułu DBB składa się z kolorowego pierścienia wokół pracującego tłoka, który dostarcza informacji o statusie zaworu.

  Innowacyjny bazowy projekt bloku zapewnia stałą wartość strumienia

  wylotowego bez względu na wybrany strumień i ułatwia łączenie dodatkowych strumieni.