Dzięki najmniejszym analogowym układom typu front end o najniższym poborze mocy TI ożywia nowy rynek przenośnych aparatów USG

  Firma Texas Instruments (TI) wprowadza na rynek dwa zintegrowane układy analogowe typu front end (AFE), przeznaczone do przenośnych aparatów USG. Najnowsze urządzenia produkcji TI z rodziny AFE, przeznaczonej do medycznej diagnostyki ultradźwiękowej, pierwszy na rynku 16-kanałowy układ AFE5851 oraz 8-kanałowy układ AFE5801 stanowią przełom w dziedzinie oszczędności energii i miniaturyzacji rozmiarów. TI odpowiada w ten sposób na wzrastający popyt na kieszonkowe aparaty USG.

  Nowe zastosowania elektronicznej aparatury medycznej oraz nowo powstające segmenty rynku generują zapotrzebowanie na innowacyjne przenośne aparaty USG. Lekarze pracujący w poza szpitalami i technicy medyczni udzielający pierwszej pomocy potrzebują nieinwazyjnych narzędzi do precyzyjnej diagnostyki, którą można przeprowadzić na miejscu zdarzenia.

  Przenośne aparaty USG umożliwią lekarzom wykonywanie badań USG w nowych obszarach zastosowania, np. do diagnozowania chorób układu krążenia.

  Nowy układ AFE5851 oferuje pobór mocy na poziomie 39 mW/ kanał przy 32,5 MSPS i jest wyposażony w 16 wzmacniaczy VGA (Variable Gain Amplifier) oraz osiem 12-bitowych przetworników A/C o prędkości próbkowania 65 MSPS. Przetwornik A/C jest współdzielony przez dwa wzmacniacze VGA. Każde wyjście różnicowe VGA jest próbkowane w zmiennych cyklach zegara w celu zoptymalizowania wydajności. Przetwornik A/C dysponuje skalowalnym poborem mocy, co dodatkowo obniża zużycie energii przy niższych częstotliwościach próbkowania. Duża liczba kanałów układu AFE5851 i niski pobór mocy pozwalają zwiększyć gęstość kanałów w przenośnych aparatach USG.

  Drugim nowym urządzeniem jest układ AFE5801 z poborem mocy 50 mW/kanał przy 30 MSPS i 58 mW/kanał przy 50 MSPS. Układ ten jest wyposażony w osiem wzmacniaczy VGA i osiem 12-bitowych, szybkich przetworników A/C o prędkości 65 MSPS z wyjściami danych LVDS.

  Schematy blokowe urządzeń medycznych są dostępne pod adresem www.ti.com/medical.