Dłuższa żywotność baterii

  Nowe rozwiązania pomagają zmniejszyć zużycie energii w telefonach komórkowych, czujnikach i aparatach fotograficznych

  Projektanci urządzeń w coraz większym stopniu napotykają problemy związane z nadmiernym poborem mocy przez urządzenia przenośne. Wiele z nich wyposażone jest w zaawansowane funkcje graficzne, wymagające większej mocy obliczeniowej, a więc i większego poboru mocy. Inni projektanci chcą regulować zużycie prądu za pomocą długich trybów „uśpienia”, co pozwala na dłuższe działanie urządzeń pomiędzy kolejną wymianą baterii.

  – W miarę dodawania coraz to nowych cech użytkowych do urządzeń przenośnych, żywotność baterii spada. Obecnie stajemy coraz częściej przed wyzwaniem utrzymania dotychczasowej żywotności baterii lub nawet… jej zwiększenia – stwierdza Ravi Ambatipudi, dyrektor do spraw zaawansowanych technologii w National Semiconductor.

  Aby pomóc projektantom w uporaniu się z tym problemem, sprzedawcy podzespołów elektronicznych oferują komponenty, które bardzo oszczędnie dozują używany prąd. Zamieszczamy tu przegląd dwóch nowych produktów, zorientowanych na pomoc projektantom w ich dążeniu do obniżenia poboru mocy.

  ENERGOOSZCZĘDNA TECHNOLOGIA NATIONAL SEMICONDUCTOR

  Wdrożona przez National Semiconductor technologia PowerWise obniża zapotrzebowanie na energię poprzez zastosowanie architektury wykorzystującej trójsegmentowe rozwiązanie. Zaawansowany Sterownik Poboru Prądu (Advanced Power Controller), zintegrowany z procesorem, współpracuje z Pomocniczym Sterownikiem Poboru Mocy (Slave Power Controller), który z kolei jest zintegrowany w zespole zarządzania energią. Interfejs PowerWise łączy ze sobą te dwa segmenty. Projektanci w National Semiconductor twierdzą, że stworzona w ten sposób technologia obniża pobór mocy w szybkich procesorach aż o 70 procent i w ten sposób zasadniczo zwiększa żywotność baterii w produktach końcowych. Dzięki zastosowaniu PowerWise producenci telefonów komórkowych mogą wyposażyć swoje wyroby w dodatkowe funkcje. Co więcej, ta zwiększona funkcjonalność może znaleźć zastosowanie w podstawowej linii wyrobów, wciąż zapewniając obniżony pobór prądu. Przedstawiciele firmy National Semiconductor twierdzą, że ta technologia umożliwia producentom OEM zastosowanie baterii o pojemności 600 mAh w miejsce baterii o pojemności 900 mAh w telefonach komórkowych, wyposażonych w pełen zestaw funkcji.

  MALEŃKIE NARZĘDZIE PRODUKCJI TEXAS INSTRUMENTS DO PROJEKTOWANIA STEROWNIKÓW

   

  Texas Instruments nazwał swój eZ430-F2013 „najmniejszym na świecie narzędziem do projektowania mikrosterowników”. Wtyczka osadzona w Uniwersalnej Magistrali Szeregowej (USB) służy jako emulator, który pozwala nowym użytkownikom i niezbyt doświadczonym projektantom rozwijać firmową architekturę sterownika MSP430, charakteryzującą się oszczędnym dozowaniem prądu. Projektanci firmy  podkreślają, że jest to coś więcej niż narzędzie demonstracyjne – użytkownicy mogą przy jego pomocy całkowicie opracować swoją aplikację. – Przy jego użyciu możesz dojść do fazy prototypu twojej aplikacji. To urządzenie zawiera w sobie mnóstwo możliwości – zauważa Juan Alvarez, dyrektor marketingu MSP430. Dzięki dostarczeniu takiego potencjału, użytkownicy mogą zminimalizować zużycie prądu w takich aplikacjach, jak wykrywacze ruchu, czujniki zadymienia, kamery cyfrowe, systemy monitoringu telewizyjnego etc. Ze względu na małe rozmiary, zużycie prądu wynosi tylko 200 µA/MIPS. Prąd pobierany w stanie gotowości ma niespotykaną wartość 500 nA. Urządzenie eZ430-F2013 można nabyć w Texas Instruments w cenie ok. 20 dolarów.