Czujniki obrazu CCD i CMOS

  Czujniki obrazu CCD i CMOS znajdują zastosowania w coraz większej ilości dziedzin, rozszerzając swoje możliwości lub… prowadząc do stworzenia całkiem nowych produktów. Opisane poniżej pięć różnych urządzeń stanowi próbkę tego, do czego wspomniane czujniki znajdują zastosowanie

  ZAGLĄDAJĄC DO ŚRODKA

  Obrazy z aparatu cyfrowego PillCam ESO

  Ta kapsułka jednorazowego użytku, o rozmiarach tabletki multiwitaminy, wyposażona jest z obydwu stron w miniaturowe aparaty cyfrowe. Zamiast środków uspokajających podawanych przed tradycyjnym zastosowaniem sondy endoskopowej, wkładanej do przełyku, pacjent po prostu połyka tabletkę. Podczas pięciominutowej podróży tabletki aparaty pracują z przybliżoną częstotliwością 14 obrazów na sekundę, dając w sumie około 2600 kolorowych zdjęć, które są przekazywane do urządzenia rejestracyjnego, jakie ma na sobie pacjent. W tym przypadku rozmiar stanowił najistotniejsze kryterium, tak więc projektanci wybrali zwykły chip CMOS z matrycą obrazową, opracowany przez Micron Technology.

  MÓW I PATRZ

  Wideotelefon Packet8

  Dysponując dwoma takimi telefonami, użytkownicy uzyskują pełny obraz wideo i wolny od przerw sygnał audio. Potrzebne do tego jest jeszcze dowolne szerokopasmowe połączenie z Internetem (szybkie połączenie kablowe lub DSL), nie jest natomiast konieczny monitor, klawiatura, myszka czy też komputer. Aparat cyfrowy CCD w urządzeniu dostarcza 30 klatek na sekundę, obrazu o jakości wideo, na drugi koniec linii i odbiera stamtąd przekaz tej samej jakości na pięciocalowym wyświetlaczu ciekłokrystalicznym (LCD). Dla celów wideokonferencji i wideotelefonii urządzenie wykorzystuje normę kompresji wideo, o symbolu T H.263, opracowaną przez Międzynarodową Unię Telekomunikacyjną (ITU)

  TELEFON KOMÓRKOWY Z DWOMA APARATAMI CYFROWYMI

  Telefon Nokia 6280

  Po otwarciu tego telefonu komórkowego uzyskujemy dostęp do menu, do aplikacji, przeglądarek, muzyki, obrazów, nagrań wideo i oczywiście do funkcji telefonicznych. Urządzenie jest wyposażone w dwa aparaty cyfrowe – jeden z tyłu, z matrycą dwumegapikselową, z możliwością pracy w pełnoekranowym trybie panoramicznym, z ośmiokrotnym zoomem cyfrowym i zintegrowaną lampą błyskową, która działa na odległość do 1,5 m. W telefonie można zapisać nieruchome obrazy o rozdzielczości 1600 ×1200 (2 megapiksele), 1024 × 768 (1 megapiksel), 640 × 480 (VGA) w formacie JPG. Wideoklipy o rozdzielczości 640 × 480 (VGA), 352 × 288 lub 176 × 144 i 128 × 96 są zapisywane w formatach plików 3gp i mp4. Aparat VGA na przedniej ściance służy wyłącznie do rozmów wideo. Co ciekawe, model 6280 jest dostępny wyłącznie w Europie.

  PATRZĄC DO PRZODU (I NA BOKI)

  System ostrzegania przy zmianie pasa: Valeo LaneVue

  Po raz pierwszy zastosowany w modelu Infiniti FX, a obecnie dostępny w tegorocznych modelach Infiniti M35 i M45, system ostrzegania przy zmianie pasa ruchu (LDW) wykorzystuje kamerę zainstalowaną za przednią szybą i chronione prawem patentowym oprogramowanie z algorytmami do monitorowania oznaczeń na jezdni przed samochodem. Zmianę pasa ruchu przy braku włączonego kierunkowskazu system rozpoznaje jako błąd i włącza dźwiękowy sygnał ostrzegawczy. Konstruktorzy Valeo używali Iteris podczas prac rozwojowych nad systemem zawierającym kamerę CMOS z zintegrowanym przetwarzaniem sygnałów.

  ZDALNA OBSERWACJA

  Bezprzewodowa kamera Motorola HMW1010

  Jako dodatek do systemu monitoringu i kontroli domu, ta bezprzewodowa kamera pozwala na obserwację otoczenia domu i jego wnętrza w czasie rzeczywistym. Ze względu na brak kabli montaż kamery jest uproszczony i możliwe jest jej zainstalowanie w miejscach niedostępnych ze względu na konieczność prowadzenia przewodów. Kamera wykonuje obrazy nieruchome oraz wideo i przesyła je na adres emailowy lub do telefonu komórkowego. Przekaz taki może mieć formę obrazów lub tekstowych komunikatów ostrzegawczych. Alternatywnie obrazy są zapisywane na twardym dysku, dzięki czemu możliwe jest ich późniejsze obejrzenie. Kamera, dająca kolorowy obraz, ma zainstalowany czujnik ruchu oraz mikrofon do transmisji dźwięku. Model HMVC3050 w wersji dzienno-nocnej transmituje obraz zatrzymany lub ruchomy w złych warunkach oświetleniowych – nawet w zupełnej ciemności.

  Autor: RANDY FRANK