Co się wydarzyło?

  Targi Protech 2008, które odbyły się we Wrocławiu w dniach 19-20 listopada 2008 r. ponownie zgromadziły liderów polskiego przemysłu. Producenci i dystrybutorzy obecni na Targach zaprezentowali najnowsze technologie produkcji oraz produkty związane z projektowaniem, automatyką, utrzymaniem ruchu oraz systemami IT w przemyśle. Wystawcy skorzystali z wyjątkowej możliwości kontaktu i wymiany doświadczeń z grupą kadry zarządzającej, ekspertami, specjalistami oraz naukowcami pokrewnych branż inżynierii. Łącznie na targach uczestniczyło prawie 100 wystawców i około 3 tyś. zwiedzających.

  Niewątpliwie największą powierzchnię wystawową zajmowała firma FANUC Robotics, która zaprezentowała kilka robotów przemysłowych z oprzyrządowaniem dla przemysłu spawalniczego oraz chwytakiem szczękowym. Roboty symulowały pracę w gniazdach spawalniczych oraz przy przekładaniu butelek z wodą na „linii produkcyjnej do pakowania”.

  Dodatkowo, firma ASTOR oraz MPL Technology zaprezentowały odpowiednio roboty firmy Kawasaki i Mitsubishi Electric. Dla zainteresowanych wyposażony w chwytak szczękowy robot firmy Kawasaki podawał tabliczki czekolady wyjmując je pojedynczo z odpowiedniego magazynku. Natomiast dwa roboty firmy Mitsubishi Electric demonstrowały szybkość działania oraz precyzję ruchu.

  Na Targach obecna była największa spółka informatyczna działająca na polskim rynku systemów Autodesk. Główną działalnością firmy PROCAD S.A. jest sprzedaż, wdrażanie i popularyzacja systemów informatycznych wspomagających projektowanie CAD. Dodatkowo oferta PROCAD, obok sprzedaży oprogramowania Autodesk, oferuje szkolenia, sprzęt HP, 3DConnexion, a także od niedawna własne programy. Według p. Rafała Maja, kierownika działu marketingu i reklamy, udział na Targach Protech umożliwił firmie PROCAD trafienie w ich docelową grupę klientów.

  Innym z wielu wystawców, którzy wyrazili swoje zadowolenie z prezentacji swoich produktów lub usług na Targach Protech była firma TOP-TECH Sp. z o.o. Firma TOP-TECH zajmuje się sprzedażą i wdrażaniem oprogramowania CAD/CAE dla branży mechanicznej oraz wykonywaniem złożonych projektów i prac obliczeniowych. Firma ta jest polskim Certyfikowanym Partnerem korporacji MOLDFLOW i CADENAS. Zgodnie z wypowiedzią dr inż. Adama Budzyńskiego, dyrektora technicznego, firma TOP-TECH nawiązała więcej kontaktów handlowych podczas dwudniowych Targów Protech niż na Targach w Poznaniu.

  Podobnie jak w latach poprzednich podczas Targów Protech odbyły się cztery seminaria, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Seminaria te (Designtech, Maintech, Robotech i Systech) dotyczyły czterech grup tematycznych. Seminarium Designtech odbyło się podczas pierwszego dnia Targów. Przedstawiono między innymi, zagadnienia związane z transferem technologii, oprogramowaniem Autodesk Inventor i CADENAS PART, projektowaniem układów elektronicznych. Omówiono: możliwości design w szeroko pojętym znaczeniu tego słowa, napęd hybrydowy oraz wytwarzanie materiałów techniką zol-żel.

  Firmy zajmujące się profesjonalną rekrutacją zaoferowały swoje usługi pośrednictwa pracy w ramach odbywających się podczas Targów „Dni Kariery dla Inżynierów”. Wśród firm obecne były miedzy innymi: Adecco Poland, Grupa TEST, GazetaPraca.pl, Bank Danych o Inżynierach, Brunel Polska, Manpower Polska.

  Pod koniec pierwszego dnia Targów Protech odbył się uroczysty bankiet w trakcie, którego wręczono dyplomy i wyróżnienia dla zwycięzców konkursu „Konstruktor Roku 2008”.

  Tytuł „Konstruktora Roku 2008” został przyznany firmie Carbon Design S.A. (www.carbondesign.pl) z Warszawy za trójkołowy rower wyczynowy JET STREAM. Jest to lekki rower z napędem ręcznym, tzw. handbike lub handcycle. Cała konstrukcja jest wykonana z kompozytu węglowo-kevlarowego. Leżąca, aerodynamiczna pozycja pozwala rozwijać prędkość ponad 55 km/godz. Rower najczęściej jest wykorzystywany w maratonach i wyścigach czasowych. JET STREAM został stworzony m.in. z myślą o sportowcach niepełnosprawnych.

  W imieniu firmy Carbon Design dyplom „Konstruktora Roku 2008” odebrali panowie: Sławomir Krygier, Piotr Jarosz i Jarosław Baranowski.

  Ze względu na innowacyjność projektu oraz prace trwające przy budowie prototypu, kapituła konkursu „Konstruktora Roku 2008” przyznała Wyróżnienie firmie JJS Design (www.jjsdesign.net) z Kwidzynia za projekt czystego ekologicznie silnika dwusuwowego w układzie X4 o pojemności 500 cm3 o unikalnej konstrukcji oraz motocykla z jego wykorzystaniem. W imieniu firmy, Wyróżnienie odebrał arch. J. Jacek Synakiewicz.

  Na kolejnych stronach Design News Polska oddajemy głos przedstawicielom nagrodzonych firm wierząc, że to oni najlepiej przedstawią swoją działalność oraz produkty.

  Podczas Targów Protech 2008 wręczono także dyplomy dla zwycięzców konkursu „Fabryka Roku 2008” organizowanego przez miesięcznik Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych (www.utrzymanieruchu.pl). Tytuł ten zdobyła firma Tyco Electronics Polska z Bydgoszczy. Drugie miejsce w konkursie zajęła firma Polimex- Mostostal z Siedlec, zajmująca się produkcją wyrobów stalowych oraz usługami montażowymi. Natomiast wyróżnieniem została uhonorowana firma BIS MainServ z Warszawy, która jest dostawcą usług kompleksowego utrzymania ruchu dla przemysłu w Polsce, głównie w energetyce.

  W przerwie uroczystości nadawania tytułu „Konstruktora Roku 2008” oraz „Fabryki Roku 2008” p. Małgorzata Szemel, marketing executive Eastern Europe przedstawiła działalność firmy Farnell (www.farnell.com/pl) na rynku polskim oraz zaprosiła do wzięcia udziału w Live Edge, konkursie projektowym, którego zakres wykracza poza projektowanie!

  Uroczystą kolację umilał pokaz tańca Flamenco.

  W imieniu organizatora Targów Protech bardzo dziękujemy za uczestniczenie w Targach i seminarium Designtech. Obszerne materiały z Targów można zobaczyć na stronach czasopism wydawnictwa Trade Media International Holdings www.designnews.pl, www.utrzymanieruchu.pl, www.controleng.pl oraz www.msipolska.pl. Dodatkowo na stronie YouTube utworzony został specjalny kanał pod adresem: http://pl.youtube.com/TargiProtech, na którym znajdziecie Państwo dodatkowe materiały wideo z Targów.

  Równocześnie zapraszamy na kolejne Targi Protech, które odbędą się 18-19 listopada 2009 r. we Wrocławiu w Hali Stulecia. Do zobaczenia w przyszłym roku!