Zielone laboratorium dla lotnictwa

Do roku 2013 kosztem 200 mln złotych powstanie w Zielonce pod Warszawą jedno z najnowocześniejszych laboratoriów przemysłowych na świecie. Jego budową zajmie się konsorcjum „Polonia Aero” grupujące firmę Avio, uczelnie politechniczne i Wojskowe Zakłady Lotnicze.

– Najnowocześniejsze laboratorium na świecie? Ci, którzy to słyszą, namawiają nas do umiaru. Ale to po prostu fakt – zapewnia Krzysztof Krystowski, prezes Avio Polska.

W superlaboratorium będą testowane technologie lotniczego napędu służące uczynieniu transportu powietrznego bardziej przyjaznym dla środowiska.

Włoski potentat lotniczy Avio zaczyna w Polsce produkcję modułu napędowego do silników lotniczych General Electric montowanych m.in. w najnowszych jumbo-jetach. Funkcją modułów niskiego ciśnienia jest m.in zmniejszenie emisji szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery. Koncepcję modułu, którego egzemplarz wart jest… pół miliona złotych, opracowali polscy inżynierowie w centrum badawczym Avio.

Projekt laboratorium technologii lotniczych korzysta m.in. z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, która wdraża program Green Sky promujący zielone technologie w lotnictwie – od mniej emisyjnego i cichszego napędu i nowych materiałów po ekologiczne projektowanie. Budżet programu wynosi 600 mln euro.