Zestawy startowe

  Producenci ułatwiają przyswajanie nowych technik

  Pojawiają się różnorodne rozwiązania ułatwiające konstruktorom wprowadzanie do ich projektów najnowszych technik sterowania ruchem. Czyż istnieje lepszy sposób na zrozumienie i opanowanie nowych technik niż rozpoczęcie od nich tworzenia systemu? Z myślą o tym różni sprzedawcy tworzą zestawy nowych rozwiązań, aby zachęcić inżynierów do skorzystania z nich, a w niektórych przypadkach nawet obniżają ceny.Oto przykłady kilku nowych produktów.


  Lokalizacja robota

  Co można nabyć za 1795 USD? Za taką kwotę konstruktorzy mogą uzyskać z firmy Evolution Robotics Inc. pakiet projektanta NorthStar, który składa się z podróżującego z ruchomym robotem detektora oraz stacjonarnego projektora na poczerwień, rzutującego na sufit niewidzialne punkty. System tworzy rodzaj domowego GPS. Dzięki niemu ruchomy robot może lokalizować swoje położenie. Według producenta dokładność wynosi kilka centymetrów, a cykl aktualizacji danych w systemie trwa tylko 100 ms. Zestaw zawiera moduł lokalizacji świetlnej ze zintegrowanym układem optycznym oraz dwa moduły projektorów. Projektory do rzutowania plamek na suficie wykorzystują generator celujący, emitujący promień w paśmie podczerwieni o mocy 120 mW. W celu uzyskania promieni o większej intensywności moduły mogą być łączone.


  Szkolenie z zakresu siłowników elektrycznych

  Za skromne 150 USD konstruktorzy korzystają z praktycznej demonstracji siłowników elektrycznych. Na koniec dnia każdy z nich przynosi do domu wart 1200 USD zestaw składający się z siłownika Robo, oprogramowania oraz kabla. W ten sposób firma Intelligent Actuator Inc. ma nadzieję odciągnąć wielu inżynierów od pneumatyki. Według niej elektryczny siłownik zużywa 10% mocy siłownika pneumatycznego. Siłowniki elektryczne mogą przyjąć 64 pozycje, z powtarzalnością ±0,02 mm (w przeciwieństwie do dwóch pozycji siłownika pneumatycznego), mogą też być zaprogramowane na uzyskanie siły pchającej o wartości 873 N.


  Sterowanie silnikiem prądu stałego

  Za około tysiąc USD konstruktor może kupić w Performance Motion Devices Inc. wieloosiowy, wielosilnikowy zestaw projektanta. Otrzymuje kartę sterowania ruchem czteroosiowym PCI, kable połączeniowe oraz oprogramowanie. Karta wykorzystuje wytwarzany przez PMD układ scalony sterowania ruchem Magellan. Projektant ma do wyboru cztery profile ruchu, włączając w to krzywą S, trapezoidalną, obrysowanie prędkości oraz elektroniczną zmianę biegów. Może wybierać jeden z trzech sygnałów wyjściowych, włączając PWM (modulacja szerokości impulsów), analogowy i impulsowy, a także wybierać kierunek. Dzięki dodaniu wzmacniacza i silnika prądu stałego może zbudować pełny system ruchu albo za pomocą zestawu Application Programming Interface napisać aplikację użytkownika w języku C lub C++. Zestaw obejmuje firmowy program Pro-Motion, pracujący w systemie Windows, służący do testowania sprzętu.