Z wiatrem

  GE Energy rozpocznie produkcję turbiny wiatrowej o wyższej mocy i zwiększonej wydajności, niezbędnej w zastosowaniach lądowych. Najnowszy model 2.5xl zaprojektowany został z myślą o potrzebach krajów Unii Europejskiej, gdzie brak wolnej powierzchni lądowej znacząco ogranicza rozmiary projektów. Dotyczy to krajów takich jak Polska, Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy oraz Wielka Brytania i właśnie na te rynki przeznaczona jest turbina, której produkcja rozpocznie się wkrótce w zakładach GE w Salzbergen w Niemczech

  Model 2.5xl spełnia rosnące wymagania współczesnych lądowych elektrowni wiatrowych. Wirnik w nowym modelu ma średnicę 100 metrów – o 12 metrów większą od używanej obecnie turbiny o mocy 2,5 megawata – co oznacza, iż jest to największy wirnik do zastosowań lądowych. W porównaniu do poprzedniej wersji turbiny, nowy model 2.5xl oferuje 5-procentowy wzrost potencjału wykorzystania wiatru (w określonych warunkach) i związaną z tym możliwość 12-procentowego wzrostu energii generowanej rocznie. Turbina w nowej wersji może być również instalowana w elektrowniach, gdzie średnia prędkość wiatru dochodzi do 8,5 metra na sekundę.

  – Inwestycja w farmy wiatrowe jest jednym z najpopularniejszych sposobów pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, a Polska ze względu na warunki meteorologiczne i ukształtowanie terenu należy do krajów o znacznym potencjale. Przy wsparciu Unii Europejskiej i najnowszych technologii GE Energy, farmy wiatrowe mają szansę stać się częścią polskiego krajobrazu – powiedział Ziemowit Iwański, dyrektor wykonawczy GE Energy w Polsce.

  Rozbudowany model 2.5xl z nowej generacji turbin wiatrowych GE Energy działa od 2004 r. w Wieringermeer w Holandii. Maszyna testowa o mocy 2,5 megawata początkowo została zainstalowana i oddana do użytku z wirnikiem o średnicy 88 metrów, który w sierpniu 2006 r. został zastąpiony wirnikiem o średnicy 100 metrów.

  Nowa turbina 2.5xl zawiera generator z magnesami trwałymi, który znacząco zwiększa efektywność maszyny pracującej przy niższych prędkościach wiatru. Turbina wyposażona jest także w pełnowymiarową przetwornicę prądu, która daje lepsze możliwości integracji z siecią energetyczną niż dotychczas stosowane technologie, czego przykładem jest zwiększona kontrola mocy i współczynnika mocy oraz mechanizm LVRT (Low Voltage Ride-Through), dzięki któremu jednostka pozostaje włączona do sieci podczas zakłóceń działania układu.

  – Obecnie GE – właściciel i operator turbiny – jest w trakcie wszechstronnych testów poprzedzających zainstalowanie w 2007 roku dwóch kolejnych maszyn testowych oraz rozpoczęcie komercyjnych dostaw w 2008 roku. Naszym celem jest, aby model 2.5xl stał się podstawowym, niezawodnym rozwiązaniem w klasie urządzeń wielomegawatowych. Kontynuując dobrą passę jednostek o mocy 1,5 megawata, będziemy dążyć do stałego ulepszania i wspierania technologii, żeby móc zaoferować klientom niezawodność i wysoką wydajność w długiej perspektywie – powiedział Victor Abate, wiceprezes ds. odnawialnych źródeł energii w GE Energy.

  Prace badawcze nad turbiną 2.5xl zaczęły się ponad dwa lata temu i były wspierane przez Centra Doskonałości (Center of Excellence) GE Energy, specjalizujące się w komponentach przeznaczonych do turbin i systemów wiatrowych. Ośrodek GE Global Research Center pomógł stworzyć zaawansowane systemy sterowania, których zastosowanie prowadzi do znacznego zmniejszenia zmęczenia materiałów.

  Model 2.5xl będzie oferowany w ramach turbin wiatrowych GE Energy, wśród których jest także jedna z najpopularniejszych (ponad 5000 instalacji na całym świecie) turbin o mocy 1,5 megawata.

  Technologia turbin wiatrowych GE Energy stanowi ważny element inicjatywy GE pod nazwą ecomagination. W ramach ecomagination GE tworzy i wprowadza na rynek technologie, które pomagają klientom rozwiązywać problemy związane z ochroną środowiska naturalnego, a jednocześnie przyczyniają się do stałego wzrostu GE. 

  GE Energy (www.ge.com/energy) jest jednym z największych na świecie dostawców technologii i sprzętu do produkcji energii elektrycznej. Przychody firmy w 2005 wyniosły 16,5 miliarda USD. GE Energy, z siedzibą w Atlancie w stanie Georgia, działa we wszystkich obszarach branży energetycznej, włączając w to wykorzystanie węgla, oleju, gazu naturalnego i energii nuklearnej, oraz zasobów odnawialnych, takich jak woda, wiatr, słońce i biogazy, a także innych paliw alternatywnych. Wiele produktów GE Energy ma certyfikaty ecomagination, czyli spełnia wymogi obowiązującej w całej korporacji GE inicjatywy w celu wprowadzania na rynek nowych technologii, dzięki którym klienci będą mogli sprostać coraz silniejszej presji ochrony środowiska.

   

  GE Energy ma oddziały zajmujące się projektowaniem, produkcją i montażem turbin wiatrowych w Niemczech, Hiszpanii, Chinach, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Jest jednym z czołowych dostawców produktów i usług pomocniczych związanych z energią wiatrową. Oferta firmy obejmuje komercyjne turbiny wiatrowe i produkty do integracji z siecią energetyczną, a także wsparcie przy tworzeniu projektów, usługi eksploatacyjne i konserwacyjne. Firma posiada wiedzę wynikającą m.in. ze stworzenia i/lub zainstalowania ponad 9100 turbin wiatrowych o całkowitej mocy nominalnej wynoszącej 8600 megawatów.