Z kosmosu do AGH

  Pod koniec czerwca na Wydziale Mechanicznym AGH odbył się wykład dr Bernarda Schafera z DLR, Institute of Robotics and Mechatronics z Niemiec. Wykład poświęcono robotom działającym w przestrzeni kosmicznej

  SYMULACJA pracy MISSIS

  Tematem wykładu było modelowanie i symulacja dynamiki robotów kosmicznych i pojazdów planetarnych.

  Projekty prowadzone w Instytucie Robotyki DLR dotyczą przede wszystkim badań nad dynamiką robotów pracujących w przestrzeni kosmicznej. Stan nieważkości oraz istotne znaczenie sił bezwładności oraz sił reakcji powoduje, że projektowanie manipulatorów i robotów pracujących w kosmosie staje się złożonym zagadnieniem inżynierskim. W tej dziedzinie DLR może się już pochwalić osiągnięciami. Zakończono badania dotyczące manipulatorów instalowanych na pojazdach wysyłanych na Marsa, ukończono także projekt robota służącego do usuwania zużytych satelitów z orbity okołoziemskiej. Zakończono także pracę nad projektem MISSIS, którego celem było stworzenie mobilnego robota do prac remontowych i inspekcyjnych na zewnątrz międzynarodowej stacji kosmicznej.

  Projekty, którymi obecnie zajmują się specjaliści z Instytutu Robotyki DLR, dotyczą między innymi: stworzenia sterowanego z Ziemi robota służącego do prac remontowych na satelitach okołoziemskich oraz systemu, który umożliwiałby przedłużenie życia wyeksploatowanych satelitów. Jednak przestrzeń kosmiczna nie jest jedynym polem zainteresowań niemieckich naukowców. Ich prace dotyczą także bardziej przyziemnych zastosowań robotyki, jak: robotów przemysłowych, zastosowania robotów przy przeprowadzaniu operacji chirurgicznych.

  DLR, za: www.automatyka.pl, www.dlr.de