Wykorzystaj Potencjał CNC Alpha CAM

Nie każdy przyszły bądź aktualny właściciel maszyny sterowanej numerycznie wie, iż istnieją pewne narzędzia pozwalające na wykorzystanie jej w większym stopniu. Narzędziem takim jest AlphaCAM – wyspecjalizowane oprogramowanie generujące programy sterujące pracą maszyny.

AlphaCAM jest wszechstronnym systemem CAD/CAM przeznaczonym do obróbki CNC drewna, metalu lub kamienia. Pozwala na projektowanie i obrabianie wszelkiego rodzaju elementów, od prostych części 2D do złożonych komponentów 5-cioosiowych. Funkcjonalność programu pozwala na lepsze wykorzystanie maszyn CNC poprzez zwiększenie wydajności obróbki i wytwarzanie bardziej skomplikowanych części.

Marka AlphaCAM w branży oprogramowania do przemysłu drzewnego jest jedną z najbardziej rozpoznawanych. Złożyły się na to ponad dziesięcioletnia obecność na światowym rynku (pierwsza wersja w 1995 roku), współpraca z producentami maszyn CNC i ciągłe podnoszenie jakości. Jego zalety zostały docenione przez użytkowników różnych narodowości i w różnych dziedzinach przemysłu powodując szerokie rozpowszechnienie i powstanie około 40 oficjalnych biur i przedstawicielstw w różnych krajach.

Jak się programuje w AlphaCAM

System ten działa na zasadzie interfejsu graficznego 3D. Programowanie maszyny rozpoczyna się od narysowania elementu do obróbki, do którego następnie przypisywane są narzędzia. Z takiego rysunku 3D AlphaCAM automatycznie tworzy program sterujący maszyną. Daje to pełną wizję obróbki już na poziomie programowania, dzięki czemu możliwe jest wykrycie i usunięcie wielu niepoprawnych ruchów bez uruchamiania maszyny. Dla wyeliminowania błędów popełnionych przez programistę producent dodał możliwość przeprowadzania symulacji obróbki, podczas której pokazywana jest dynamiczna praca narzędzi obrabiających materiał oraz sprawdzane jest bezpieczeństwo tej obróbki pod kątem kolizji (np. narzędzia z elementami zamocowania).

Nie tylko CAM, również CAD

Moduł do projektowania, AlphaCAD to część systemu odpowiedzialna za projektowanie (CAD). Posiada przejrzysty i przyjazny interfejs 3D, ułatwiający przeniesienie wszystkich pomysłów do postaci rysunku a następnie na wykonanie ich na maszynie. Wśród funkcji rysowania, oprócz tworzenia podstawowych elementów 2D, są narzędzia do projektowania grawerunków i zdobnictwa, dzięki czemu można wytwarzać elementy bardziej skomplikowane i efektowne. Projekty wykonane w innych programach typu CAD (np. SolidWorks, Inventor, AutoCAD) można otworzyć bezpośrednio w AlphaCAM i przystąpić do opracowania obróbki.

Rozwiązanie dla Każdego

AlphaCAM jest programem uniwersalnym, co oznacza, że współpracuje z maszynami wszystkich producentów oraz można go wykorzystać w dowolnym typie produkcji, zarówno w małych jak i dużych firmach. Zakres dostępnych funkcji i technologii jest bardzo szeroki (między innymi frezowanie od 2- do 5-ciu osi, cięcie piłą, agregaty wiertarskie, nesting, grawerowanie 3D) natomiast nie każdy potrzebuje wszystkich strategii, np. do obsługi centrum 3-osiowego nie będą wykorzystywane funkcje obróbki 5-osiowej. Producent w celu obniżenia kosztów inwestycji podzielił cały system na kilka modułów, z których klient może wybrać interesujące go rozwiązanie. Istotną cechą takiego rozwiązania jest również możliwość rozszerzenia systemu w przyszłości o dodatkowe moduły wraz z rozwojem firmy.

Jeśli posiadasz lub planujesz zakup maszyny sterowanej numerycznie, AlphaCAM jest stworzony właśnie dla Ciebie. Pamiętaj, aby w pełni wykorzystać potencjał, jaki daje Ci maszyna CNC, musisz posiadać odpowiednie oprogramowanie!

Autorzy:

Karol Piotrowski, Adam Seremak

CNS Solutions