Wygładzanie elastyczne

  Jeśli chodzi o produkcję, regenerację czy obsługę techniczną dużych pomp, zaworów i otworów cylindra serwisowe wygładzanie powierzchni w dużej mierze może decydować o jakości ich działania.

  Serwisowanie i obsługa techniczna dużych pomp i zaworów oznacza konieczność uporania się z dużymi otworami. Po instalacji zawory i pompy często wymagają serwisowania w celu pozbycia się z wewnętrznej średnicy materiałów obcych począwszy od rdzy i korozji, aż po nagromadzone substancje chemiczne i biologiczne. Niewłaściwe oczyszczanie oraz nieodpowiednia ponowna obróbka powierzchni średnicy wewnętrznej tych otworów może oznaczać mniejszą liczbę godzin roboczych przed kolejną obsługą techniczną, jak również obniżoną skuteczność działania.

  Dzięki pompom hydraulicznym stosowanym w zakładach przemysłowych, petrochemicznych i przemyśle przetwórczym tolerancje krytyczne podobne niekiedy do tych obowiązujących dla silników spalinowych – dieslowych, paliwowych i zasilanych gazem ziemnym – są również wymagane dla różnego typu pomp i dla wielu ich zastosowań – twierdzi Patrick Sullivan, konsultant ds. zarządzania wyposażeniem technicznym.

  Obecnie jednym z najłatwiejszych w obsłudze narzędzi szeroko stosowanych w przemyśle do przeprowadzania prac serwisowych w cylindrach jest Flex-Hone® produkcji Brush Research Mfg.

  Aktualnie jednym z najbardziej uniwersalnych i łatwych w obsłudze urządzeń szeroko wykorzystywanych w przemyśle do przeprowadzania prac serwisowych na średnicach wewnętrznych cylindrów jest osełka kulkowo-elastyczna. Narzędzie to, przypominające nieco wirującą szczotkę do mycia butelek, charakteryzuje się drobinami ściernymi (w formie kulek) umieszczonymi na stałe na elastycznych włóknach przymocowanych do centralnego wałka. To niezmiernie elastyczne i ekonomiczne narzędzie może być wykorzystywane praktycznie w każdym zastosowaniu wymagającym obróbki powierzchni, stępiania ostrych krawędzi, oczyszczania czy regeneracji powierzchni.

  W zakładach chemicznych, uzdatniania wody, przemyśle rafineryjnym, itp. dzięki technice wygładzania elastycznego powierzchni można usuwać korozję, glinę, wosk, jak i ciała stałe, które mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie zaworów lub które mogą blokować działanie środków smarujących – stwierdza Sullivan.

  Osełka kulkowo-elastyczna wytwarza kontrolowane warunki powierzchniowe nieosiągalne przez żadną inną technikę. Może ona stępiać ostre krawędzie, przeczyszczać kanały oraz zapewnić idealnie gładką powierzchnię na średnicach wewnętrznych, wolną od wszelkich rys, spoin montażowych czy fałd.

  Ten typ narzędzia jest idealny do obsługi technicznej dużych pomp i zaworów. Duże pompy głębinowe wykorzystywane do odwadniania zalanych terenów Nowego Orleanu są dobrym przykładem. Z uwagi na dużą ilość mułu i gruzu wód powodziowych pompy te wymagają częstego oczyszczania, a przenośne osełki kulkowo-elastyczne szczególnie nadawały się do wykonywania tego procesu w miejscu pracy.

  Brush Research Mfg. (BRM) oferuje serię osełek kulkowo-elastycznych Flex-Hones dostępną w różnych wariantach w zależności od wielkości ziarna materiału ściernego i standardowych średnicach do około 910 mm, które szczególnie dostosowane są do swego przeznaczenia, gdyż już od lat wykorzystywane są w zastosowaniach mających do czynienia z dużymi otworami.

  Narzędzia te stosowane są w obsłudze technicznej szerokiego zakresu instalacji z dużymi otworami w przemyśle hydroelektrycznym i przetwórczym, jak i w innych zastosowaniach wykorzystujących pompy i zawory.

  Narzędzie tego typu jest również często stosowane w rafineriach, gdzie zawory i pompy są podstawowymi elementami danej gałęzi przemysłu. Aby zapewnić ich prawidłowe funkcjonowanie i ciągłość procesów, należy zapewnić odpowiedni serwis – jeśli jest taka możliwość włącznie ze skuteczną konserwacją w miejscu pracy urządzenia.

  Osełka kulkowo-elastyczna wykorzystana w rurach dozujących, których tolerancje średnic wewnętrznych wynoszą niekiedy 0,025 mm, może okazać się wysoce pożyteczna w trakcie produkcji, instalacji i serwisowania. Z uwagi na fakt, że powierzchnie wewnętrzne muszą być wolne od wszelkich nierówności, aby można było mierzyć i kontrolować przepływ dużych ilości cieczy i gazów, narzędzie to zapewnia idealnie gładkie wykończenie powierzchni.

  Nawarstwienie się wosku lub innych ciał stałych może negatywnie wpływać na sprawne funkcjonowanie zaworów lub blokować działanie środków smarujących. Odpowiednie narzędzia do konserwacji, takie jak Flex-Hone® produkcji Brush Research Mfg., pozostawiają idealnie gładką powierzchnię.

  W niektórych zastosowaniach ciecze są wciągane do pompy przez zawór ssawny i wypychane przez zawór upustowy za pomocą urządzenia tłokowego – stwierdza Clarence Mayers z firmy Diesel Supply. Czynność ta jest podobna do procesów wykonywanych w wewnętrznej komorze spalinowej, gdzie wypływ cieczy musi zachodzić przed tłokiem. Jeśli ciecz w pompie przechodzi wokół pierścienia tłoka i dostaje się do tylnej jego części, wtedy nie będzie można go usunąć. Zatem konieczna jest gładka powierzchnia dla zapewnienia odpowiedniego uszczelnienia w cylindrze pompy, aby zapobiec powstaniu takiego problemu. Dzięki wykorzystaniu osełki kulkowo- elastycznej można uzyskać powierzchnię średnicy wewnętrznej gładszą niż lustro.

  Każda drobinka ścierna ma odrębne samocentrujące, samonastawne i samokompensujące się podwieszenie.

  Bez względu na to, czy narzędzie stosowane jest w procesie oczyszczania, stępiania krawędzi czy wygładzania powierzchni, zapewnia ono niskotemperaturowe szlifowanie, które gwarantuje trwałą, gładką i odporną powierzchnię wolną od zanieczyszczeń i nierówności.

  Osełka wykorzystywana do usuwania rys na ściankach cylindra w silnikach dieslowych jest niezmiernie skuteczna poprzez umożliwienie utrzymania oleju w licznych rowkach olejowych, w przeciwieństwie do jednokierunkowych lub nierównomiernych wgłębień typowych dla konwencjonalnych osełek.

  dn