Wiadomości z dziedziny ochrony środowiska, które mogą się przydać inżynierom

  Honda wytwarza tani pojazd hybrydowy

  Honda Motor Co. wypuści wkrótce na rynek tańszy pojazd o napędzie hybrydowym, co ma zachęcić większą liczbę klientów na całym świecie do korzystania z bardziej ekologicznej technologii motoryzacyjnej i zmniejszenia ilości spalin emitowanych przez samochody. Nowy model będzie kompaktowym, pięciodrzwiowym pojazdem przeznaczonym dla pięciu pasażerów, zaś jego budowa zewnętrzna będzie korzystać z koncepcji FCX Clarity, opracowanej przez firmę Honda. Sprzedaż tego modelu rozpocznie się na początku przyszłego roku. Dzięki zaoferowaniu nowego, tańszego pojazdu, firma ma nadzieję, że roczna sprzedaż pojazdów o napędzie hybrydowym osiągnie poziom 500 000 egzemplarzy.

  Aby utrzymać niską cenę sprzedaży, Honda znacznie zmniejszyła koszty produkcji nowego pojazdu. Akumulator będzie lżejszy i będzie mieć bardziej zwartą budowę, silnik będzie mniejszy, zaś hybrydowy układ sterowania i akumulator przeniesiono i umieszczono pod bagażnikiem.


  Energtek opracowała trójkołowiec napędzany gazem ziemnym

  Firma Energtek, działająca w branży gazu ziemnego, wypuściła na rynek trójkołowy pojazd napędzany silnikiem dwusuwowym, który przerobiono tak, by mógł wykorzystywać gaz ziemny. W przyszłym roku Energtek przerobi tysiące podobnych niewielkich pojazdów z silnikami dwusuwowymi na identyczne konstrukcje w ramach projektu komercyjnego, jaki firma ta realizuje na Filipinach.

  Przerobiony pojazd to Yamaha RS100T z lokalnie produkowaną przyczepą boczną. Pojazd jest teraz napędzany gazem ziemnym, wykorzystując technologię wchłoniętego gazu ziemnego opracowaną przez Energtek. Silniki dwusuwowe napędzane benzyną są tanie, ale emitują do atmosfery znacznie więcej niebezpiecznych gazów, niż ma to miejsce w przypadku silników czterosuwowych. Wiele rządów, w tym rząd Filipin, próbuje ograniczyć stosowanie dwusuwowych silników benzynowych lub w ogóle zakazać ich używania. Przejście na gaz ziemny może rozwiązać ten problem.


  Ekologiczne łożysko z tworzywa sztucznego

  Producent przewodów z tworzywa sztucznego, firma Igus, opracowała trybologicznie zoptymalizowane łożysko ślizgowe z tworzywa sztucznego, które nie wymaga stosowania oleju ani smaru jako środka poślizgowego. Jako że łożyska te funkcjonują bez smaru, do środowiska nie przedostają się żadne zanieczyszczenia. Proces produkcji łożyska także jest ekologiczny. Ilość olejów wykorzystywanych przy produkcji tworzywa również wypada bardzo korzystnie w porównaniu z produkcją stali i aluminium.


  Firma Chip Energy wyprodukowała piec na biomasę

  Firma Chip Energy opracowała proces gazyfikacji dla swojego pieca na biomasę, który ma spełnić potrzeby grzewcze domostw i biur. Firma sprzedaje swoje piece jako „praktycznie bezdymne” dzięki nowej technologii zgazowywania. Firma Chip Energy wykorzystuje zaawansowany technicznie sprzęt oraz wiedzę ekspertów, aby znaleźć dowody naukowe na to, że emisje są czyste, a ponadto bezdymne.

  Biomasa to każde źródło paliwa otrzymane z obumarłych organizmów, przede wszystkim z roślin. Energia przechowywana w suchej masie roślinnej stosowanej w piecu jest uwalniana w formie palnego gazu przy wykorzystaniu mikro-gazogeneratorów. Następnie gaz jest kierowany do zespołu komory spalania, w którym mieszany jest z tlenem i spalany przy niezwykle niskich emisjach.

  Piec ma wykorzystywać każdy rodzaj biomasy pod warunkiem, że została ona przetworzona w odpowiedniego rozmiaru wióry, które mogą przejść przez system paliwowy.

  Klienci, którzy uprawiają ziemię lub mieszkają na obszarach wiejskich, mogą zmniejszyć koszty paliwa z wiórów, dodając swoją własną biomasę odpadową do zbiornika. Pojemność zbiornika wystarczy na składowanie dwutygodniowego zapotrzebowania na paliwo przy wykorzystywaniu standardowych wiórów drewnianych.


  Strategiczna Karta Wyników energii odnawialnej firmy Honeywell

  Firma Honeywell opracowała Strategiczną Kartę Wyników, która ma wspomagać klientów przy dokonywaniu decyzji o zakupie technologii związanych z energią odnawialną. Karta ta została opracowana do przeanalizowania zmiennych dla różnych lokalizacji, w celu znalezienia odpowiedniej technologii o najbardziej wartościowych zaletach środowiskowych i ekonomicznych. Takie popularne technologie, jak energia wiatrowa lub słoneczna, to w wielu przypadkach opcje domyślne dla energii odnawialnej. W niektórych jednak przypadkach oferują one niewiele korzyści ekonomicznych albo wręcz żadnych korzyści – twierdzi Devin Castleton, analityk z firmy Frost & Sullivan.

  Jego zdaniem, karta ta jest szczególnie przydatna w przypadku podmiotów gospodarczych motywowanych potencjalnymi korzyściami gospodarczymi, jako element dobrego zarządzania środowiskiem. Karta Wyników dokonuje analizy sześciu sprawdzonych technologii odnawialnych (wraz z technologią słoneczną, wiatrową, biomasą i geotermiczną) i przedstawia przykładowy zwrot nakładów dla każdej z nich.


  Bawełna była ekologiczna, gdy ekologia nie była jeszcze modna

  Firma Cotton – gałąź marketingowa całego przemysłu bawełnianego rozpoczęła kampanię reklamowania przyjaznych dla środowiska cech bawełny. Grupa zamierza wykazać, że bawełna jest nie tylko ekologiczna, ale i modna. W prowadzonych przez nas badaniach odkryliśmy, że klient przykładający szczególne znaczenie do stanu środowiska, również przykładać będzie ogromną wagę do mody przy dokonywaniu zakupów – stwierdza Ric Hendee, wiceprezydent ds. usług marketingowych, Cotton. Opracowaliśmy nowe reklamy, których zadaniem jest przekazanie klientom, że bawełna zawsze była i nadal pozostaje najlepszym wyborem przy zakupach modnej i ekologicznej odzieży.