Nowe produkty i technologie

  Wszechobecne aparaty cyfrowe dają nam lepszy wgląd w analogowy świat, w którym żyjemy. Zmniejszają się zarówno ich rozmiary jak i ceny, dlatego są wykorzystywane w samochodach, na drogach, jak również w zastosowaniach militarnych. Zastąpienie aparatów analogowych technologią cyfrową ułatwia analizę danych i upraszcza wiele czynności, od monitoringu sklepów po czytanie dla osób niewidomych.

  Telefony z aparatem z opcją rozpoznawania tekstu dla osób niedowidzących

  Osoby niedowidzące, niewidome oraz niezdolne do nauki mogą słyszeć pisany tekst, w tym menu, dokumenty, znaki i raporty. Opcja rozpoznawania tekstu od firmy KNFB Reading Technology współpracuje z aparatem o wysokiej rozdzielczości w telefonie komórkowym Nokia N82, umożliwiając użytkownikom sfotografowanie tekstu, który chcą usłyszeć. Wersja podstawowa czyta i mówi w języku francuskim i angielskim.

  Osobom potrzebującym pomocy w czytaniu, system dodaje inteligentne oprogramowanie do przetwarzania obrazu z systemem syntezy mowy oraz funkcją odnajdywania tekstu, dzięki czemu użytkownik może powiększać, czytać, odnajdywać i podkreślać tekst na dużym ekranie telefonu.

  Szybki rozwój kamer przemysłowych

  Rejestratory cyfrowe zrewolucjonizowały telewizję. Obecnie zmieniają rolę kamer bezpieczeństwa. Walgreens instaluje kamery w swojej sieci 6200 drogerii, używając ich do gromadzenia danych z licznych kamer analogowych i cyfrowych monitorujących sklepy. Ionit Technologies produkuje kamery przemysłowe z technologią kompresji, które zmniejszają rozmiary plików 2000 razy, umożliwiając podgląd z wielu miejsc równocześnie. Zapisane cyfrowo dane mogą być udostępniane w sieciach, przesyłane do sieci firmy lub w inny sposób rozpowszechniane. Taka możliwość ułatwia rozszerzenie roli kamer bezpieczeństwa. Dla przykładu badacze rynku mogą analizować natężenie ruchu dla poprawy wyników sprzedaży.

  Śledzenie małych białych linii na drodze

  Kamery odgrywają coraz istotniejszą rolę w miarę, jak przemysł motoryzacyjny skupia swoją uwagę na aktywnych systemach bezpieczeństwa. Jeden z takich systemów zostanie wypróbowany w praktyce, gdy Lancia FIAT zaprezentuje swój model Delta. Model ten wykorzystuje system oparty o kamerę wideo firmy TRW Automotive, który śledzi białe linie określające pas ruchu na jezdni i dostrzega niezamierzone zjechanie z tego pasa ruchu. System ostrzega wówczas kierowcę, udzielając odpowiednich instrukcji lub przez wibracje przekazywane kierownicą. Kamera jest instalowana na lusterku wstecznym i ma nieograniczony widok na pas ruchu na jezdni.

  Przyglądaj się korkom ulicznym, nie wychodząc z domu

  Stan Connecticut to kolejny region, który otrzymał możliwość pobierania danych o ruchu drogowym z Internetu. Kierowcy, którzy pragną sprawdzić trasy przejazdu przed wyjściem z domu, mogą wybrać dowolną ze 153 kamer tego stanu. Urządzenie TrafficLand, zbierające na żywo informacje wideo na temat ruchu drogowego, umożliwia kierowcom przeglądanie interaktywnych map, wyświetlając pobliskie drogi i miejsca filmowania ruchu. Dołączenie Connecticut do systemu daje urządzeniu dostęp w czasie rzeczywistym do ponad 6000 kamer rejestrujących ruch drogowy w ponad 60 obszarach na całym świecie.

  Użytkownicy Internetu klikają na ikony kamer celem obejrzenia zapisu wideo na żywo, zapisując obraz często przemierzanych tras. Obrazy pokazujące na żywo drogi lokalne i warunki ruchu mogą być przesyłane użytkownikom poprzez pocztę elektroniczną. Możliwe jest również podłączenie do komórek mających łączność z siecią oraz do palmtopów.

  Optyczny układ scalony umożliwia diagnostykę obrazową i bioanalizy

  Zdaniem Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych (ang. Defense Advanced Research Projects Agency – DARPA), nawet kompaktowe kamery instalowane w telefonach komórkowych są zbyt duże do wielu potrzeb. Agencja planuje połączyć działanie biosensorów z obwodami optoelektrycznymi, tworząc Układy Drukowane Diagnostyczne (ang. Printed Diagnostic Arrays).

  Nowa generacja przenośnych systemów diagnostycznych będzie skutecznie przeprowadzać pomiary szeregu parametrów maleńkich ilości próbek płynu. Jednak dalszy rozwój rynku tego rodzaju urządzeń przenośnych został zahamowany ze względu na wysokie koszty i wielkość kamer CCD, a pozostałe optyczne urządzenia odczytu po prostu taki rozwój uniemożliwiają. Firma Bioident Technologies współpracuje z US Naval Research Lab nad opracowaniem fotodiod organicznych, które mogłyby zastąpić kamerę CCD i system soczewek.