Technika CAD powinna umożliwiać projektowanie kreatywne

  Inżynierowie potrzebują narzędzi CAD prostych jak papierowa serwetka

  – Systemy CAD często ograniczają inżynierów, zamiast pomagać im w realizacji najlepszych i najbardziej kreatywnych projektów – mówi Robert Bean. Oto kilka jego uwag dotyczących stanu obecnego, przyszłości oraz… ukrytych kosztów stosowania CAD.

  Czy inżynierowie są twórczy, czy też raczej zajmują się rozwiązywaniem problemów?

  Tak naprawdę to spełniają obie te role, ponieważ idą one w parze. Wielu inżynierów to ludzie kreatywni. Aby właściwie realizować projekty, muszą rozwiązywać problemy we wszystkich aspektach: formy i funkcji, możliwości realizacji produkcji, analizy strukturalnej i wielu innych, aby jak najlepiej rozwiązywać problemy związane z projektowaniem.

  Co stoi na przeszkodzie kreatywności inżynierów?

  Co sprawia, że większość dostępnych narzędzi CAD nie stwarza dogodnych warunków do wynajdywania twórczych rozwiązań? Szczególnie dotyczy to modelowania parametrycznego. Istnieją narzędzia przeznaczone do dokumentowania, a nie do twórczego opracowywania projektów. Aby utworzyć model parametryczny, inżynierowie muszą postępować „zgodnie z recepturą”. Zanim rozpoczną, muszą zdecydować, w jaki sposób należy opracować model i ustawić parametry projektowania. Jeśli koncepcja projektu zmieni się lub inżynierowie „sami zapędzą się w kozi róg” z powodu ograniczeń oprogramowania czy też niewłaściwego planowania, muszą przystać na rozwiązania oparte na kompromisach lub zaczynać od początku. W przypadku narzędzi opartych na geometrii, takich jak KeyCreator, kompromisy nie są potrzebne. Inżynierowie mają swobodę w tworzeniu takiego modelu, który najlepiej odpowiada ich potrzebom, a zmiana kierunku, w którym rozwijany będzie powstający projekt, może nastąpić w dowolnym momencie.

  Czy CAD może zastąpić przysłowiową „kawiarnianą serwetkę” w fazie koncepcyjnej inżynieryjnych zadań projektowych?

  Twórcy CAD-a poszukiwali sposobu zastąpienia papieru i ołówka narzędziami elektronicznymi, a nie rozwiązania wspomagającego kreatywność inżynierów. Tymczasem owa „serwetka” jest prosta, nie wymaga rozbudowanych szkoleń i nie ogranicza kreatywności. Daje inżynierom wolną rękę. Inżynier zostaje zainspirowany nowym pomysłem, co wyzwala swobodny przepływ twórczych koncepcji. Inżynierowie muszą wykorzystywać narzędzia CAD, które są równie wygodne jak… papier i ołówek.

  Z jakimi ukrytymi kosztami należy się liczyć przy zastosowaniu CAD do realizacji projektów technicznych?

  Kiedy myślę o kosztach, przychodzą mi do głowy 3 elementy: personalny – projektanci odchodząc z firmy zabierają ze sobą projekty, w efekcie pracę trzeba rozpoczynać od zera; własności – firma nie może przenieść modelu ani danych niezbędnych do jego edycji z jednego systemu do drugiego; trwałości – firma chciałaby mieć dostęp do danych nawet za 10 lat. Modele oparte na geometrii można swobodnie modyfikować w dowolnym czasie, a w razie potrzeby przenosić do innej aplikacji CAD.

  Dokąd zmierza przemysł z techniką CAD?

  Przemysł poszukuje takiego rozwiązania CAD, które zapewni prawdziwą kreatywność. Ostatecznie inżynierowie nie będą musieli okrajać swoich projektów z powodu ograniczeń samych systemów CAD. Innymi słowy oprogramowanie nie będzie przeszkadzać w twórczym myśleniu.

  Autor: Robert Bean Kubotek USA