Targi Protech 2008

Targi Protech 2008, które odbyły się we Wrocławiu w dniach 19-20 listopada br. ponownie zgromadziły liderów polskiego przemysłu. Producenci i dystrybutorzy obecni na Targach zaprezentowali najnowsze technologie produkcji oraz produkty związane z projektowaniem, automatyką, utrzymaniem ruchu oraz systemami IT w przemyśle. Wystawcy skorzystali z wyjątkowej możliwości kontaktu i wymiany doświadczeń z grupą kadry zarządzającej, ekspertami, specjalistami oraz naukowcami pokrewnych branż inżynierii. Łącznie na targach uczestniczyło prawie 100 wystawców i około 3 tyś. zwiedzających.

###NEWS_VIDEO_1###

Na Targach obecna była największa spółka informatyczna działająca na polskim rynku systemów Autodesk. Główną działalnością firmy PROCAD S.A. jest sprzedaż, wdrażanie i popularyzacja systemów informatycznych wspomagających projektowanie CAD. Dodatkowo oferta PROCAD, obok sprzedaży oprogramowania Autodesk, oferuje szkolenia, sprzęt HP, 3DConnexion, a także od niedawna własne programy. Według p. Rafała Maja, kierownika działu marketingu i reklamy, udział na Targach Protech umożliwił firmie PROCAD trafienie w ich docelową grupę klientów.

###NEWS_VIDEO_2###

Innym z wielu wystawców, którzy wyrazili swoje zadowolenie z prezentacji swoich produktów lub usług na Targach Protech była firma TOP-TECH Sp. z o.o. Firma TOP-TECH zajmuje się sprzedażą i wdrażaniem oprogramowania CAD/CAE dla branży mechanicznej oraz wykonywaniem złożonych projektów i prac obliczeniowych. Firma ta jest polskim Certyfikowanym Partnerem korporacji MOLDFLOW i CADENAS. Zgodnie z wypowiedzią dr inż. Adama Budzyńskiego, dyrektora technicznego, firma TOP-TECH nawiązała więcej kontaktów handlowych podczas dwudniowych Targów Protech niż na Targach w Poznaniu.

###NEWS_VIDEO_3###

Niewątpliwie największą powierzchnię wystawową zajmowała firma FANUC Robotics, która zaprezentowała kilka robotów przemysłowych z oprzyrządowaniem dla przemysłu spawalniczego oraz chwytakiem szczękowym. Roboty symulowały pracę w gniazdach spawalniczych oraz przy przekładaniu butelek z wodą na „linii produkcyjnej do pakowania”.

###NEWS_VIDEO_4###

Dodatkowo, firma ASTOR oraz MPL Technology zaprezentowały odpowiednio roboty firmy Kawasaki i Mitsubishi Electric. Dla zainteresowanych wyposażony w chwytak szczękowy robot firmy Kawasaki podawał tabliczki czekolady wyjmując je pojedynczo z odpowiedniego magazynku. Natomiast dwa roboty firmy Mitsubishi Electric demonstrowały szybkość działania oraz precyzję ruchu.

###NEWS_VIDEO_5###

Podobnie jak w latach poprzednich podczas Targów Protech odbyły się cztery seminaria, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Seminaria te (Designtech, Maintech, Robotech i Systech) dotyczyły czterech grup tematycznych. Seminarium Designtech odbyło się podczas pierwszego dnia Targów. Przedstawiono między innymi, zagadnienia związane z transferem technologii, oprogramowaniem Autodesk Inventor i CADENAS PART, projektowaniem układów elektronicznych. Omówiono: możliwości design w szeroko pojętym znaczeniu tego słowa, napęd hybrydowy oraz wytwarzanie materiałów techniką zol-żel.

Pod koniec pierwszego dnia Targów Protech odbył się uroczysty bankiet w trakcie, którego wręczono dyplomy i wyróżnienia dla zwycięzców konkursów „Konstruktor Roku 2008” oraz „Fabryka Roku 2008”.

Tytuł „Konstruktora Roku 2008” został przyznany firmie Carbon Design S.A. (www.carbondesign.pl) z Warszawy za trójkołowy rower wyczynowy JET STREAM. Jest to lekki rower z napędem ręcznym, tzw. handbike lub handcycle. Cała konstrukcja jest wykonana z kompozytu węglowo-kevlarowego. Leżąca, aerodynamiczna pozycja pozwala rozwijać prędkość ponad 55 km/godz. Rower najczęściej jest wykorzystywany w maratonach i wyścigach czasowych. JET STREAM został stworzony m.in. z myślą o sportowcach niepełnosprawnych.

W imieniu firmy Carbon Design dyplom „Konstruktora Roku 2008” odebrali: Sławomir Krygier, Piotr Jarosz oraz Jarosław Baranowski

Od lewej: Sławomir Krygier, Piotr Jarosz, red. nacz. Design News Polska Krzysztof Ziemkiewicz, Jarosław Baranowski oraz Michael Majchrzak – wydawca Design News Polska

Ze względu na innowacyjność projektu oraz prace trwające przy budowie prototypu, kapituła konkursu „Konstruktora Roku 2008” przyznała Wyróżnienie firmie JJS Design (www.jjsdesign.net) z Kwidzynia za projekt czystego ekologicznie silnika dwusuwowego w układzie X4 o pojemności 500 cm3 o unikalnej konstrukcji oraz motocykla z jego wykorzystaniem. W imieniu firmy, Wyróżnienie odebrał arch. J. Jacek Synakiewicz.

   

Architekt J. Jacek Synakiewicz

W przerwie uroczystości nadawania tytułu „Konstruktora Roku 2008” i „Wyróżnienia” p. Małgorzata Szemel, marketing executive Eastern Europe przedstawiła działalność firmy Farnell (www.farnell.com/pl) na rynku polskim oraz zaprosiła do wzięcia udziału w Live Edge, konkursie projektowym, którego zakres wykracza poza projektowanie!

Małgorzata Szemel, marketing executive Eastern Europe, Farnell

Uroczystą kolację umilał pokaz tańca Flamenco.

W imieniu organizatora Targów Protech bardzo dziękujemy za uczestniczenie w Targach i seminarium Designtech. Równocześnie zapraszamy na kolejne Targi Protech, które odbędą się 18-19 listopada 2009 r. we Wrocławiu w Hali Stulecia. Do zobaczenia w przyszłym roku!