Dassault Systèmes SolidWorks 2008 Press Event

W pięknej i słonecznej Barcelonie od 17 do 19 września br. odbyła się zorganizowana przez firmę DS SolidWorks konferencja prasowa pod nazwą Dassault Systèmes SolidWorks 2008 Press Event. W tym roku konferencja prasowa odbyła się w pięknie położonym tuż przy plaży hotelu AB Skipper.

Jak przystało na firmę DS SolidWorks konferencja prasowa była bardzo dobrze zaplanowana. Pod koniec pierwszego dnia zarezerwowanego na przyjazd dziennikarzy oraz użytkowników oprogramowania SolidWorks, uczestnicy konferencji zostali zaproszeni na uroczystą kolację do położonej na wzgórzu restauracji Xalet de Montjuic. Podczas kolacji można było podziwiać położoną poniżej oraz pięknie oświetloną Barcelonę.

Drugi dzień spotkania rozpoczął się od oficjalnego powitania uczestników konferencji przez Jeff’a Ray’a, prezesa zarządu SolidWorks. W swoim wystąpieniu Jeff Ray przedstawił historię firmy SolidWorks, kierunek działania i rozwoju jak i obecną pozycję firmy na świecie. Krótko omówił dostępne oprogramowanie SolidWorks i różnice w dostępnych pakietach. W swoim wystąpieniu Jeff Ray przedstawił planowany rozwój samego oprogramowania. Rozwiał również zgłaszane obawy związane z nabyciem udziałów SolidWorks przez firmę Dassault Systèmes. Zaznaczył również o oficjalnej zmianie nazwy firmy z SolidWorks na Dassault Systèmes SolidWorks lub DS SolidWorks. Zmiana nazwy firmy obowiązuje od lata 2008 r.

Bardzo interesujące było wystąpienie Bernard’a Charles’a, prezesa zarządu Dassault Systèmes. Prezes zarządu firmy Dassault Systèmes przedstawił strategię i wizję swojej firmy na kolejne lata oraz zasady współdziałania z SolidWorks. Oprogramowanie SolidWorks przy zachowaniu swojej odrębności będzie coraz bardziej integrowane z pozostałymi programami z grupy Dassault Systèmes. Mówca nakreślił również trendy w rozwoju oprogramowania 3D.

Na zakończenie wystąpienia, Jeff Ray i Bernard Charles odpowiadali na pytania uczestników konferencji.

Bardzo interesującym było wystąpienie użytkownika oprogramowania SolidWorks. Dr Jorge Martins, założyciel i prezes zarządu portugalskiej firmy Martifer (www.martifer.pt) na przykładzie działalności swojej firmy opowiedział o niewątpliwych korzyściach płynących z używania oprogramowania SolidWorks w pracy nad projektami. Firma Martifer działa w branży metalowo-konstrukcyjno-budowlanej i jej obiekty budowane są na całym świecie. Zaangażowana była między innymi przy budowie nowej hali dworca lotniczego w Warszawie.

Po krótkiej przerwie Bertrand Sicot, v-prezes odpowiedzialny za światową sprzedaż oprogramowania przedstawił sytuację finansową firmy, ilość sprzedanych licencji oraz plany rozwojowe. Następnie, Rich Welch, v-prezes odpowiedzialny za światowy kontakt z klientami, omówił zasady współpracy z użytkownikami oprogramowania oraz wskazał na rosnącą liczbę usatysfakcjonowanych klientów. Obecnie ponad 91% użytkowników oprogramowania SolidWorks jest zadowolonych z oprogramowania i wsparcia technicznego jakie udziela SolidWorks.

Kolejnym użytkownikiem oprogramowania SolidWorks, który przedstawił swoją firmę – GTA Motor oraz opracowany przez nią samochód był Domingo Ochoa, założyciel i prezes zarządu. Zaprezentował on model tego super sportowego dwumiejscowego samochodu z silnikiem V10 o mocy 574 kW (780 KM), którego prędkość max. ma wynieść ponad 340 km/h. Dla zainteresowanych zakupem, cena tego modelu wyniesie ok. 660 tyś euro. Nie muszę dodawać, że wystąpienie pana Ochoa wzbudziło bardzo duże zainteresowanie słuchaczy.

Fot. www.motorauthority.com

Natomiast Marie Planchard, dyrektor ds. edukacji przedstawiła zaangażowanie firmy SolidWorks w dziedzinie edukacji podając przykłady współpracy ze szkołami i uczelniami wyższymi.

Po przerwie na lunch, kolejny już trzeci użytkownik oprogramowania SolidWorks – firma PAL Robotics (www.pal-robotics.com) przedstawiła robota – humanoida o nazwie REEM-B. REEM-B po raz pierwszy został zaprezentowany 11 czerwca w Abu Dhabi.

Pod koniec konferencji zademonstrowano znaczne zwiększenie wydajności pracy dzięki użyciu wersji 2009 SolidWorks. Porównano otwieranie identycznych złożeń używając oprogramowania wersji 2008 i 2009. Zapraszam do obejrzenia załączonego filmu, który w najlepszy sposób zilustruje znaczące różnice w prędkości działania dwóch programów.

###NEWS_VIDEO_1###

Obok lepszej wydajności SolidWorks 2009 obsługuje SpeedPak. Sprawia on, że przy obsłudze nowych elementów dodawanych do złożeń zużywane jest znacznie mniej pamięci operacyjnej, bez konieczności ograniczenia dokładności grafiki czy też połączeń detali. Dzięki SpeedPak użytkownicy mogą pracować z dużymi rysunkami i złożeniami nie tylko szybciej, lecz także z większą wydajnością programu.

Należy dodać, że nowa wersja oprogramowania SolidWorks 2009 wyposażona jest dodatkowo w ponad 260 ulepszeń zaproponowanych przez klientów. Powstały one na podstawie zapytań, wątków z grup dyskusyjnych, analiz opinii, jak również na podstawie badań nad nowymi użytkownikami. SolidWorks 2009 jest wynikiem tysięcy wywiadów i rozmów z klientami, szeroko przeprowadzonych testów użyteczności oraz testów wersji beta.

###NEWS_VIDEO_2###

Oprócz zwiększenia szybkości działania programu dużą rolę odgrywa także jakość zaprojektowanego produktu. SolidWorks 2009 gwarantuje to poprzez ulepszony workflow oraz liczne narzędzia weryfikacyjne. Przykładowo nowa wersja zawiera asystenta symulacji, z pomocą którego użytkownik krok po kroku może znaleźć ukryte w projekcie błędy na każdym etapie symulacji.

Dzięki integracji SolidWorks z SolidWorks Simulation nowe sensory symulacji ostrzegają użytkownika, gdy części czy złożenia znajdą się poza wyznaczonymi granicami tolerancji. Jednocześnie w dowolnym momencie projektowania użytkownicy mogą ustawić ograniczenia takie jak dopuszczalne naprężenia, przemieszczenie, waga, wymiary, kolizje czy też dane symulacyjne. Pod względem tych własności alarmowych inne programy CAD na rynku ustępują SolidWorks.

SolidWorks 2009 posiada nową funkcję – weryfikację przejrzystości złożenia – która pozwala inżynierom i projektantom definiować strefy zabronione wokół części ze względu na charakterystykę ich pracy jak na przykład przepływ ciepła lub pole elektromagnetyczne.

SolidWorks 2009 wyposażony jest także w program CircuitWorks™ umożliwiający integrację projektów mechanicznych oraz elektronicznych, co obecnie jest niezbędne przy tworzeniu wielu produktów rynku elektroniki.

Rozumiejąc, jak ważne są rysunki 2D w świecie 3D, SolidWorks wprowadza liczne ulepszenia dla rysunków, z których najbardziej skorzystają użytkownicy przygotowujący dokumentację techniczną stosowaną bezpośrednio w procesie produkcyjnym. Przykładowo nowy kreator nagłówków tytułowych automatyzuje tworzenie, edycję i standaryzację informacji nagłówka pliku. Dzięki nowej funkcji wymiarowania szczegóły rysunków są przedstawiane w bardziej czytelny sposób.

###NEWS_VIDEO_3###

SolidWorks ułatwia także projektowanie konstrukcji z tworzyw sztucznych. Użytkownicy nie muszą wczytywać się w specjalne wytyczne modelowania, aby utworzyć połączenie zgrzewane wytłoczonych części. Dedykowane funkcje automatycznie wykonują za projektanta wiele kroków, a tym samym oszczędzają ich czas, który musieliby poświęcić na mozolną naukę.

Już trzeci raz z rzędu SolidWorks 2009 wprowadza produkt oparty na SolidWorks SWIFT (Inteligent Feature Technology), który pomaga początkującym użytkownikom CAD osiągać profesjonalne efekty pracy.  PhotoView 360 to nowe i łatwe w obsłudze narzędzie do progresywnego renderingu. Pozwala projektantowi renderować realistyczną scenę i jednocześnie kontynuować pracę nad nią, w odróżnieniu od innych programów, w których projektant musi czekać na zakończenie renderingu, aby edytować scenę. Dodatkowo SWIFT Instant 3D Toolset umożliwia dynamiczną edycję w każdym kroku projektu, niezależnie czy jest to szkic, część czy złożenie.

SolidWorks 2009 gwarantuje całkowitą zgodność i integrację z każdym produktem SolidWorks, włącznie z Simulation, PDM i 3D Content – wszystko w jednym oknie.

SolidWorks 2009 wprowadzony zostaje na całym świecie jednocześnie w 13 językach poprzez autoryzowanych sprzedawców SolidWorks. W celu uzyskania informacji o cenach prosimy skontaktować się z autoryzowanym sprzedawcą. Na stronie www.solidworks.com/locateVAR/ znajdziecie Państwo najbliższego sprzedawcę. Aby dowiedzieć się więcej o SolidWorks 2009, zapraszamy na stronę www.solidworkslaunch.com.

W ostatnim dniu konferencji zainteresowani dziennikarze mieli możliwość wyjazdu na uczelnię techniczną – IQS Engineering School gdzie bezpośrednio mogli zapoznać się z oprogramowaniem SolidWorks. Spotkaniem na uczelni konferencja prasowa oficjalnie została zakończona.

W lutym 2009 roku w Orlando, Florida zaplanowana jest kolejna XI Międzynarodowa Konferencja SolidWorks 2009. Szczegóły znajdziecie Państwo na stronie www.solidworks.com

Autor: inż. Krzysztof Ziemkiewicz