Sterowniki PLC- Oferta dystrybutorów/producentów na rok 2006

  Niewielkie sterowniki PLC dysponują możliwościami, o których jeszcze kilka lat temu nawet nie śniono. Rynek układów automatyki w Polsce cały czas prężnie się rozwija, dążąc do zaspokojenia życzeń nawet najbardziej wymagających klientów i użytkowników. Segment sterowników i kontrolerów niewątpliwie się wzbogaca o nowe otwarte systemy, takie jak PACSystems, wykorzystujące nowoczesne technologie. Systemy takie zwiększają elastyczność w projektowaniu układów sterowania, jednocześnie obniżając koszty rozwoju systemów opartych na sterownikach PLC. Sprawdzają się one zarówno w zastosowaniach z udziałem złożonych maszyn, jak i do obsługi złożonych procesów. Pojawiają się coraz większe możliwości rozbudowy systemów, poprzez zwiększanie liczby liczników I/O (sygnałów dyskretnych i analogowych), pętli PID, rozmiarów i rodzajów pamięci, funkcji komunikacyjnych, przy ciągŁym zachowaniu dostatecznej szybkości przetwarzania danych. Wszystkie te cechy są osiągane bez konieczności znacznego zwiększania gabarytów samych urządzeń wchodzących w skład systemu.

  Rozbudowa rynku systemów automatyki w Polsce nie spowodowała znacznego wzrostu cen układów. Jeśli mowa jest o zmianach cen sterowników na przestrzeni kilku lat, można je porównać do zmian cen na rynku innych komponentów elektronicznych np. komputerów. Rosną moce obliczeniowe i możliwości sterowników, nie powodując wzrostu ich wartości.

  W stronę PAC

  Małe, przystosowane do warunków przemysłowych Programowalne Sterowniki Logiczne (PLC – Programmable Logic Controller) należą do najszybciej rozwijającej się grupy logicznych układów sterujących. Programowalne Sterowniki Automatyki (PAC – Programmable Automation Controller) oferują podobne funkcje z opcjami dodatkowymi.

  Sterowniki PLC są znane od połowy lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Zajmowały miejsce przekaźników elektromechanicznych, które od dziesięcioleci były głównym elementem w układach sterowania pracą maszyn.

  W ogólnym zarysie sterowniki PAC są podobne do PLC pod względem budowy i wykorzystują możliwości przemysłowych komputerów PC. Są one wyposażone w bogate funkcje komunikacyjne, często też charakteryzują się większą elastycznością w zakresie programowania. Te niewielkie sterowniki dysponują możliwościami, o których jeszcze kilka lat temu nawet nie śniono.

  Mimo tych zalet przewaga sterowników PLC wynika m.in. z prostoty obsługi i komunikacji. Technologia PLC stała się tak popularna, że producenci nano i mikrosterowników PLC często nie wiedzą, do jakich celów wykorzystają je odbiorcy.

  Wybór pomiędzy PLC a PAC powinien wynikać z analizy wymagań stawianych przez konkretne zastosowanie. Współczesne procesy sterowania wykorzystują ogromne ilości sygnałów i danych, począwszy od analogowych i cyfrowych urządzeń wejścia/ wyjścia, poprzez szybkie kamery wysokiej rozdzielczości, a kończąc na wieloosiowych sterownikach ruchu. Takie zastosowania, jak: szybka produkcja, monitoring pracy maszyn w czasie rzeczywistym, sterowanie precyzyjne czy sterowanie złożonym procesem, wymagają deterministycznych systemów akwizycji, zaawansowanej analizy i algorytmów przetwarzania danych. Sterowniki PAC integrują tego rodzaju gotowe składniki sprzętowe w ramach systemu czasu rzeczywistego, oferując w ten sposób wydajną platformę dla inżynierów automatyki. PLC sprawdza się w zastosowaniach z udziałem złożonych maszyn, podczas gdy sterownik PAC zwykle jest przeznaczony do obsługi złożonych procesów.

  Przekonanie, że czas sterowników PLC dobiega kresu jest przedwczesne i mylne. Automatyka dąży do jak największej minimalizacji rozmiarów swoich układów sterowania. Chociaż przyszłość należy do PAC, to jednak technologia PLC nie zniknie, lecz zostanie wchłonięta przez nią, stając się integralnym układem w systemie Programowalnego Sterownika Automatyki. PLC zostanie lokalnym układem sterownia urządzenia należącego do większego systemu obsługiwanego przez PAC.

  Tabela 1. Informacje ogólne o dostawcach sterowników PLC

  Tabela 2. Wybrane parametry techniczne sterowników PLC – przegląd oferty

  Typowe zastosowania sterowników PLC wymienionych w Tabeli 2