Siedem układów scalonych w jednym chipie

  Chip pomiaru zużycia energii pozwala wprowadzić na rynek wyposażenia gospodarstw domowych więcej liczników z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym

  Nowe rozwiązanie opierające się na pojedynczym chipie może zastąpić siedem oddzielnych układów scalonych (ICs) stosowanych w licznikach energii elektrycznej, umożliwiając konstruktorom szybsze i tańsze wprowadzanie produktów na rynek. Rozwiązanie takie mogłoby ułatwić producentom wprowadzenie elektronicznych liczników z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym na rynek wyposażenia gospodarstw domowych.

  NOWY CHIP pomiaru firmy ADI obejmuje rdzeń pomiaru energii, mikrosterownik, pamięć fleszową na strukturze półprzewodnikowej, sterownik wyświetlacza ciekłokrystalicznego (LCD), konwertor analogowo- cyfrowy, zegar czasu rzeczywistego, czujnik temperatury i zespół zarządzania baterią

  Opracowane przez inżynierów z firmy Analog Devices Inc. (ADI) nowe rozwiązanie obejmuje rdzeń pomiarowy energii, mikrosterownik, pamięć fleszową , sterownik wyświetlacza ciekłokrystalicznego (LCD), konwerter analogowo-cyfrowy, zegar czasu rzeczywistego, czujnik temperatury i zespół zarządzania baterią. Jak mówią inżynierowie z firmy Analog Device, w wielu przypadkach elementy te wymagałyby sześciu lub siedmiu oddzielnych układów scalonych, co zwiększyłoby wielkość obudowy i podrożyłoby koszty konstrukcji liczników energii.

  – Próbowaliśmy uczynić wszystko, aby inżynier mógł skonstruować odpowiedni licznik przy zachowaniu niskich kosztów i wysokiej niezawodności – zauważa Mark Strzegowski, dyrektor produktu dla grupy urządzeń pomiarowych firmy ADI.

  Elektroniczne liczniki energii używane w systemach instalacji gazowej i elektrycznej stały się popularne w ostatnich latach, ponieważ umożliwiają zdalne odczytywanie licznika. Jednak właściciele niektórych instalacji bronili się przed kosztami związanymi z wymianą starzejących się elektromechanicznych urządzeń, szczególnie w przypadku ich wymiany na modele z wyświetlaczem LCD.

  Nowe chipy, znane jako rodziny produktów ADE7100 i ADE7500 mogłyby ułatwić wprowadzenie techniki LCD do liczników instalacji gazowej i elektrycznej. Nowy chip umożliwiłby to poprzez wprowadzenie inteligentnych trybów baterii, które pozwalają licznikom zachować czas, zmiany temperatury czujnika oraz odczyt wyświetlacza ciekłokrystalicznego. Dzięki niskiemu zużyciu prądu rzędu 1,2 μA, urządzenie podczas korzystania z baterii zużywa o 40% mniej energii niż jego poprzednicy.

  Inżynierowie ADI twierdzą, że ukierunkowali się na rozwiązania wykorzystujące wyświetlacz ciekłokrystaliczny w przypadku nowych rodzin urządzeń, dodając takie funkcje, jak sterownik LCD (który łączy wymagania techniczne odnośnie temperatury przemysłowej) i półprzewodnikowe pompy ładowania sterowane przez konwertery cyfrowo-analogowe. Nowe cechy umożliwiają konstruktorom regulację sterowania kontrastem LCD bez dodawania oddzielnego chipu.

  – Dla inżynierów oznacza to szybsze wprowadzenie produktu na rynek i niższe koszty. Jest to po prostu łatwiejszy sposób na wprowadzenie rozwiązania LCD – dodaje Strzegowski.

  Charles J. Murray