Satelitarne Systemy Pozycjonowania (GPS)

  Satelitarne Systemy Pozycjonowania (Global Positioning System – GPS) mają tak małe wymiary, że w zasadzie można je umieścić wszędzie, co widać po pojawiających się nowych, różnorodnych aplikacjach

  ZDALNE BIURO Z GPS

  Garmin iQue M5

  Komputeryzacja przechodzi na wyższy poziom ze zintegrowanym GPS. W wyniku naciśnięcia przycisku uwolnienia anteny równocześnie zasilane jest urządzenie, następuje wychwycenie satelity i domyślnie ustawienie się na interfejsie QueMap. iQue M5 ma wbudowaną mapę podstawową, która pokazuje główne autostrady, arterie komunikacyjne, trakcje  kolejowe, jeziora, rzeki i granice. Czas pobierania danych wynosi w przybliżeniu 15 sekund, kiedy urządzenie jest rozgrzane, oraz 45 s jeśli jest zimne. Zespół GPS oferuje precyzję 95% oszacowania pozycji poniżej 15 m, która poprawia się przy 3 m, 95% z różnicowym GPS lub DGPS (WAAS). Jednostka może pracować w sieci poprzez Bluetooth, IrDA, SDIO i USB.

  NAGRYWAJĄCY SONAR Z GPS (stosowany w rybołóstwie)

  Lowrance LCX-26C HD

  System staje się bezcenny, kiedy dzieje się źle. Wbudowany przetwornik podwójnej częstotliwości (50/200 kHz) lub pojedynczej częstotliwości (200 kHz) pracuje przy amplitudzie całkowitej mocy wynoszącej 8000 W (1000 W RMS), a zakres jego głębi sięga aż do 915 m przy 50 kHz. Standardowy sonar zawiera Zaawansowane Przetwarzanie Sygnałów, Zaawansowane ID Symbolu Ryby, Opcję Śledzenia Ryb, opcje powiększania i pomniejszania obrazu, alarmy oraz pamięć zapasową. Regulowany impuls dźwiękowy sonaru automatycznie uruchamia urządzenie do lokalizacji obecności ryb przy większych prędkościach łodzi. Służące do mapowania GPS załadowane wstępnie dyski twarde o pojemności 20 GB zawierają elektroniczne wykresy przybrzeżnych obszarów USA, łącznie z Hawajami, Alaską, a także Wielkie Jeziora i ponad 2100 amerykańskich wodnych zbiorników śródlądowych.

  GPS i MP3

  Lowrance iFINDER PhD

  Podręczny odtwarzacz z GPS jest wzbogacony o System Powiększania Dużych Obszarów (wide-area augmentation system – WAAS). Inżynierowie firmy Lowrance dodali opcję WAAS – naziemne stacje odniesienia, w celu poprawienia precyzji GPS oraz wprowadzania korekt wynikających z opóźnień podczas przechodzenia przez jonosferę oraz przesunięć zegarów poszczególnych satelitów. Oprócz możliwości nagrywania i odtwarzania szczegółów wycieczki system ma złącze na dodatkową kartę cyfrowej pamięci medialnej MMC/SD przeznaczonej do bardziej szczegółowego mapowania i MP3 lub Ogg Vorbis skompresowanego formatu audio przeznaczonego dla muzyki. Urządzenie zawiera również mikrofon do nagrywania głosu oraz słuchawki stereo, kompas elektroniczny i wysokościomierz barometryczny. Posługuje się podwójnym procesorem do szybszej aktualizacji ekranów i przeglądania danych.

  NAWIGACJA POPRZEZ EKRAN DOTYKOWY

  Delphi Mobile Navigation

  Nawigację GPS aktywuje się poprzez alfanumeryczną klawiaturę na ekranie dotykowym, w celu uzyskania nawigacji poprzez obraz i głos, np. prowadzone głosem wskazówki krok-po-kroku. Inżynierowie firmy Delphi połączyli komputer pokładowy, mapę DVD, bazę danych oraz czujnik dla satelitów GPS w celu zidentyfikowania umiejscowienia pojazdu. Znajdujący się w obudowie ze stopu magnezu zespół zawiera ekran 3,8 cala o rozdzielczości 320×240 pikseli, a waży zaledwie 3,47 dekagramów. Zastosowano w nim mikroprocesor Intel Xscale 200 MHz. Możliwości przechowywania danych mapy wynoszą 64 MB. Oferowana precyzja GPS wynosi 95% w zakresie 5 m. Normalny czas stabilizacji GPS przy zimnym rozruchu wynosi 2 min, a przy gorącym – 15 sekund.

  GPS NA NADGARSTKU

  Garmin Forerunner 301

  Zbudowany z myślą o aktywnych piechurach Forerunner ma wbudowany czujnik GPS, oferujący podstawowe możliwości nawigacyjne, oraz cyfrowy monitor pracy serca. Do celów związanych z ćwiczeniami inżynierowie wbudowali w urządzenie program do ćwiczeń, aplikację na bazie PC. Dla lepszej kontroli ćwiczeń urządzenie wyświetla czas ćwiczenia, tempo, odległość, zadane oraz wykonane, średnie i najlepsze tempo, wzniesienie terenu i ilość traconych kalorii. Odbiornik GPS o 12 równoległych kanałach przez cały czas śledzi 12 satelitów, co zapewnia pomiary prędkości i odległości. Elektroniczna mapa pokazuje, gdzie znajduje się użytkownik oraz inne zaznaczone na mapie miejsca. Strzałka wskazuje, w jaki sposób wrócić do początku lub do wybranej lokalizacji.