Rada na temat mechatroniki

  Mechatronics 2008 koncentrowało się na umiejętnościach potrzebnych inżynierom do stworzenia inteligentnych systemów elektromechanicznych

  W nadchodzących latach sukces w dziedzinie inżynierii będzie w coraz większym stopniu zależał nie tylko od określonych zdolności technicznych, ale także od tego, w jaki sposób zdolności te zostaną wykorzystane przez inżynierów. Pogląd ten został jasno i wyraźnie ogłoszony na konferencji Design News Mechatronics Expo 2008, która odbyła się w maju w Santa Clara w stanie Kalifornia.

  Tematem konferencji były przede wszystkim umiejętności i narzędzia wykorzystywane przez inżynierów do budowy inteligentnych systemów elektromechanicznych. W mechatronice potrzebni będą przeszkoleni w sposób konwencjonalny inżynierowie, którzy będą wprowadzać poprawki.

  Na przykład jedna z prezentacji poświęcona była powstającej dziedzinie systemów mikromechatronicznych. Małe rzeczy mogą rozwiązywać pewne bardzo duże problemy – twierdzi Tai-Ran Hsu, naukowiec specjalizujący się w dziedzinie mikromechatroniki oraz profesor budowy maszyn na San Jose State University.

  Tak, miniaturyzacja także niesie ze sobą bagaż wyzwań natury technicznej. Hsu wyjaśnił, że mikro-, a nawet nanoskalowe systemy inteligentne wymagają, by inżynierowie przemyśleli w znacznym stopniu to, co wiedzą na temat projektowania. W przypadku naprawdę najmniejszych systemów, właściwości zależne od rozmiaru mogą sprawić, że klasyczna mechanika stanie się nieprzydatna, twierdzi Hsu.

  Niewielkie systemy, które tworzone są za pomocą metod mikrofabrykacji lub nanotechnologii, także zmieniają to, co inżynierowie wiedzą na temat produkcji. Tradycyjne obrabiarki nie mają czego szukać w mikromechatronice – stwierdził Hsu.

  Projektowanie pojazdów autonomicznych, takich jak ten czterowirnikowy śmigłowiec, było tematem prelekcji wygłoszonej przez Gabe’a Hoffmana, doktoranta na Stanford University, podczas zorganizowanej przez DN ekspozycji Mechatronics Expo 2008.

  Ale nie tylko małe systemy wymagają, by inżynierowie nauczyli się czegoś nowego. Dr inż. Ed Nicolson, kierujący pracami nad rozwojem technologii w firmie Yaskawa, wygłosił pogadankę na temat rosnącego zapotrzebowania na inżynierów, którzy dobrze orientują się w sieciach serwomechanizmów cyfrowych, spotykanych w przemysłowych systemach mechatronicznych.

  Problem polega na tym, że wielu świeżo upieczonych inżynierów nadal nie wie zbyt wiele na temat tych sieci i może skończyć szkołę, nie mając okazji pracować z wykorzystującymi sterowniki programowalne przemysłowymi systemami automatyki. To coś, o czym niczego nie nauczyłem się na studiach – powiedział Ed Nicolson. A kiedy przeprowadzam rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami i pytam o sieci, w odpowiedzi patrzą tylko na mnie, nie wiedząc, co powiedzieć.