(R)ewolucja?

  Robot kroczący – przewodnikiem po świecie nowych technologii

  Natura, tworząc najwymyślniejsze formy życia, pozostawiła wiele luk, które człowiek własnym staraniem może wypełnić. Miliony lat ewolucji przyniosły 600 odmian skorpiona… W Gliwicach na Politechnice Śląskiej powstał 601 gatunek. Twórcy nadali mu imię Hexor®.

  Premiera Hexor® II miała miejsce na targach „Wszystko dla Edukacji”, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, 27-29 sierpnia 2004 roku.

  Nietypowa pomoc dydaktyczna

  Hexor® II to udoskonalona wersja wprowadzonego na rynek w 2003 r. pierwszego polskiego dydaktycznego robota mobilnego. Nowością w stosunku do pierwowzoru jest zastosowanie lżejszych materiałów oraz modułowej budowy sterownika, co umożliwia dostosowanie produktu do bieżących potrzeb szkół technicznych w zakresie kształcenia mechatroniki.

  Hexor® jest sześcionożną, samobieżną, zdalnie sterowaną maszyną kroczącą, służącą w procesie edukacyjnym jako pomoc naukowa z dziedziny mechatroniki. Konstrukcja robota została oparta na anatomii skorpiona. Zwarta budowa zapewnia utrzymanie równowagi w czasie ruchu.

  Produkt oferowany jest m.in. dla szkół średnich o profilu technicznym w formie pakietu edukacyjnego obejmującego robota mobilnego, szkolenie specjalistyczne z zakresu wykorzystania robota na lekcjach oraz jedno z wybranych dodatkowych szkoleń specjalistycznych. Szkolenie jest bezpłatne dla nauczycieli szkoły nabywającej robota w pełnej wersji. Szczegóły konfiguracji pakietu są ustalane z nabywcą na etapie podpisywania umowy.

  Robot Hexor® II oferowany jest w trzech wersjach: startowej, rozwojowej i pełnej. Każda wersja może być uzupełniona o dodatkowe elementy, oferowane przez firmę Stenzel sp. z o.o. lub zrealizowane samodzielnie przez użytkowników.

  Hexor® II – wersja startowa

  Zaprojektowany pod kątem przystępnej ceny, zapewnia pierwszy kontakt z robotyką mobilną. Robot jest wyposażony w nowoczesny i szybki procesor, umożliwiaj ący programowanie w języku Basic. Podstawowy zestaw czujników zapewnia realizację ćwiczeń z zakresu robotyki oraz techniki mikroprocesorowej.

  Hexor® II – wersja rozwojowa

  Pakiet rozwojowy zawiera nowoczesny sterownik dedykowany dla rodziny robotów mobilnych Hexor®. Płyta główna wyposażona jest w dwa procesory umożliwiające instalację dodatkowych modułów (sensorycznych i wykonawczych). Programowanie w języku Basic, Asembler lub C. Atutem robota jest opracowany zestaw ćwiczeń umożliwiający wykorzystanie go na lekcjach.

  Hexor® II – wersja pełna

  Zawiera wszystkie cechy wersji rozwojowej, uzupełnione bezprzewodową transmisją danych, dźwięku i obrazu. Dzięki zawansowa-nej cyfrowej transmisji radiowej można nim sterować za pomocą komputera osobistego, a operator może na ekranie obserwować obraz z kamery umieszczonej na robocie. Interaktywne programy sterujące robotem można pisać praktycznie w każdym języku wysokiego poziomu zgodnym ze środowiskiem Windows. W pakiecie dostępny pełny zestaw oprogramowania do pracy edukacyjnej. Trzy rodzaje czujników dają szerokie możliwości realizacji pokazów i ćwiczeń na lekcjach.

  Koalicja na rzecz robota

   

  Powstanie Hexora® było możliwe dzięki osobistemu zaangażowaniu profesora Bogusława Grzesika, dziekana Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej. Przychylność kierownictwa wydziału do nowatorskich badań znacznie zredukowała bóle porodowe towarzyszące materializowaniu się robota.

   

  Cenne rady, rzeczowe materiały pochodzące od profesora Perkowskiego z Portland stanowiły siłę napędową badań. Ten naukowiec stara się wzbogacić polskie środowiska naukowe nowatorskimi rozwiązaniami pochodzącymi ze Stanów Zjednoczonych, współczesnej Mekki technologicznych innowacji.

   

  Firma MAK z Raciborza dostarczyła komponenty niezbędne do budowy robotów, co znacznie przyspieszyło ich materializację jako produktów oferowanych na rynku edukacyjnym. Prywatny inwestor to ostatni element układanki, bez którego naukowe przedsięwzięcie badawcze nie miałoby szans na wdrożenie.

   

  Hexor wciąż się rozwija. Dzieje się tak dzięki zaangażowaniu firmy Vattenfall. Skandynawski potentat zobowiązał się do wsparcia budowy laboratorium robotyki mobilnej na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej. Ta forma wsparcia przedsięwzięcia znacznie skraca drogę, jaką maszyna musi pokonać od laboratoriów politechniki do polskich szkół technicznych.

   

  Producenta robota – firmę Stenzel sp. z o.o. – tworzą naukowcy Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej – Tomasz Stenzel, Maciej Sajkowski, wsparci doświadczeniem prof. Bogusława Grzesika i prof. Kazimierza Gierlotki, oraz Mariusz Mroczek – prywatny przedsiębiorca z branży IT. Firma zajmuje się projektowaniem, produkcją i wdrażaniem technologii robotów mobilnych.