PROTECH’07 Międzynarodowe Targi Produkcji i Technologii

Trzecie Międzynarodowe Targi Produkcji i Technologii PROTETECH’07 organizowane przez wydawcę miesięcznika Design News Polska – firmę Trade Media International Holdings, odbyły się we wrocławskiej Hali Ludowej 21-22 listopada.

Targom towarzyszyły seminaria w czterech grupach tematycznych, a także Dni Kariery dla Inżynierów, ekspozycja Wireless Word – minitargi dotyczące technik bezprzewodowych oraz wiele imprez organizowanych przez wystawców. Zwieńczeniem targów był uroczysty bankiet, na którym wręczono nagrody w konkursach Fabryka Roku 2007 oraz Konstruktor Roku 2007.

Dyplom Konstruktora Roku 2007 odebrał Dariusz Michalak, dyrektor Biura Technicznego Solaris Bus & Coach SASA.

Fot.: Dmytro Hurnytskiy

Impreza zgromadziła ok. 80 wystawców, a stoiska odwiedziło kilka tysięcy gości, a więc znacznie więcej niż w roku ubiegłym w Warszawie. Wyrazem sukcesu imprezy było życzliwe zainteresowanie i relacje w lokalnej prasie, radiu i telewizji (TVBiznes i Odra), a także w ogólnopolskich dziennikach, takich jak Gazeta Wyborcza i Rzeczpospolita.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska w ramach Dni Kariery. 12 wystawców zaprezentowało oferty pracy, głównie dla młodych inżynierów. Specjalne prelekcje przygotowane przez tzw. head hunterów pokazywały, jak radzić sobie z poszukiwaniem pracy, jak najlepiej zaprezentować siebie i swoje umiejętności podczas rozmów kwalifikacyjnych. Były także konkrety – oferty pracy przygotowane przez kilka firm zajmujących się pośrednictwem pracy.

Na stoiskach prezentowano: automatykę przemysłową, galanterię techniczną, systemy informatyczne (obecna była m.in. indyjska firma 3DCAD oferująca ciekawe oprogramowanie inżynierskie), drobne urządzenia, narzędzia, czyściwa, oleje itd. Obecne były firmy konstrukcyjne (związane zarówno z urządzeniami, jak i dużymi konstrukcjami, np. suwnic, oraz kilka wydawnictw fachowym. Krótko ujmując – był to przegląd oferty związanej z produkcją, technologią, zarządzaniem i utrzymaniem ruchu.

Fabryka Roku 2007

Redakcja miesięcznika Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych po raz drugi przyznała nagrodę w konkursie Fabryka Roku. Tym razem – w uznaniu całokształtu działań związanych z utrzymaniem ruchu w firmie – tytuł Fabryka Roku 2007 uzyskała znana większości z nas fabryka Wrigley Poland, która jest częścią amerykańskiego koncernu Wm. Wrigley Jr. Company – założonego w 1891 r. w Chicago zajmującego się produkcją słodyczy. Roczne obroty koncernu przekraczają 5 mld USD. Firma Wrigley Poland została założona w 1992 r. jako biuro handlowe. Dzięki szybkiemu rozwojowi sprzedaży podjęto decyzję o budowie fabryki w Polsce. W styczniu 1996 r. rozpoczęto produkcję gumy do żucia w fabryce w Poznaniu, która obecnie produkuje gumę do żucia i cukierki w 80 różnych smakach.

Około 80% produkcji przeznaczone jest na export – do ponad 30 krajów, głównie w Europie, ale również w Afryce, Azji, Ameryce Południowej i Australii. Fabryka obecnie jest jedną z największych w korporacji.

Dyplom uznania odebrał dyrektor fabryki i członek zarządu – Jacek Maćkowiak, który przedstawił krótką prezentację firmy.

Jury wyróżniło w konkursie także dwie inne firmy – Techno-Service SA Zakład Wytwarzania Obwodów Drukowanych z Gdańska oraz Fabrykę Osprzętu Samochodowego POLMO z Łodzi.

Techno-Service SA Zakład Wytwarzania Obwodów Drukowanych jest jednym z czołowych polskich producentów obwodów drukowanych. Jakość produktów firmy jest bardzo wysoko oceniana przez wielu klientów pochodzących z różnych części Europy. W ofercie znajdują się: obwody jednostronne, dwustronne, wielowarstwowe, sztywno-giętkie, mikrofalowe.

Fabryka Osprzętu Samochodowego POLMO z Łodzi jest największym w Polsce producentem sprężarek do pneumatycznych układów hamulcowych, stosowanych w: samochodach ciężarowych, autobusach i ciągnikach rolniczych. Do końca 1999 r. produkowała także gaźniki i pompy paliwowe. Od maja 2000 r. firma specjalizuje się w produkcji kompletnych sprężarek i ich komponentów oraz części zamiennych. Produkcja przeznaczona jest zarówno na rynek pierwotny, jak i wtórny. Uniwersalne sprężarki stosowane są w samochodach ciężarowych, autobusach i ciągnikach rolniczych różnych marek.

Konstruktor Roku 2007

W zorganizowanym po raz drugi przez redakcję Design News Polska konkursie pt. „Konstruktor Roku 2007” uhonorowana została firma Solaris Bus & Coach z Bolechowa za projekt Solaris Urbino 18 – pierwszego polskiego autobusu miejskiego o napędzie hybrydowym, spełniającego normę czystości euro 5, która będzie obowiązywać od października 2009 r.

Światowa premiera autobusu Solaris Urbino 18 Hybrid III generacji miała miejsce w 2006 r. na targach motoryzacyjnych IAA (Internationale Automobil-Ausstellung) w Hanowerze. Polska premiera odbyła się w październiku 2006 r. na kieleckich IV Międzynarodowych Targach Lokalnego Transportu Zbiorowego Transexpo.

Dyplom Konstruktora Roku 2007 odebrał Dariusz Michalak, dyrektor Biura Technicznego Solaris Bus & Coach SA. Krótka prezentacja firmy i nowatorskiego rozwiązania – napędu hybrydowego – podobała sie wszystkim uczestnikom.

Seminaria

Dużym powodzeniem cieszyły się prezentacje w ramach seminariów MAINTECH, DESIGNTECH, ROBOTECH oraz SYSTECH. Kilkaset osób z zainteresowaniem wysłuchało, co mają do powiedzenia specjaliści zaproszeni przez organizatorów.

W ramach seminarium MAINTECH, nad którym patronat prasowy sprawowała redakcja miesięcznika Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych, zaprezentowano systemy, usługi oraz oprzyrządowanie służące do utrzymywania zdolności produkcyjnych zakładów przemysłowych oraz wielopłaszczyznowe podejście do tematyki utrzymania ruchu w inżynierii.

Seminarium ROBOTECH (automatyka, sterowanie, oprzyrządowanie, robotyka) obejmowało takie zagadnienia, jak prezentacja metod projektowania, wdrażania oraz zarządzania systemami sterowania i automatyki w przemyśle. Z kolei w ramach seminarium SYSTECH (systemy informatyczne wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwami produkcyjnymi) zaprezentowano ciekawe case study z wdrożeń IT w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Sesja DESIGNTECH (projektowanie dla mechaniki i elektroniki) zgromadziła prezentacje poświęcone najważniejszym zagadnieniom i rozwiązaniom z zakresu projektowania inżynierskiego i konstrukcji oraz najnowszych technologii.

Wśród prelegentów obecni byli przedstawiciele firm zarówno polskich, jak i zagranicznych, a także naukowcy z uczelni technicznych.

Relacja z targów PROTECH ’07

oraz galeria zdjęć na

www.targi-protech.pl 

Już dziś zapraszamy państwa na targi

PROTECH’08,

które odbędą się we wrocławskiej

Hali Ludowej

19 i 20 listopada 2008 r.

Konstruktor roku 2007

 

Celem polskiego konkursu „Engineer of the year” jest promowanie polskiej myśli technicznej, innowacyjnych rozwiązań, a przede wszystkim osób za nie odpowiedzialnych. Redakcja magazynu Design News wyróżnia osoby lub zespoły, których projekty doczekały się wdrożenia, jak również te, które nie przekroczyły fazy prototypu lub dokładnego opracowania. W ocenie projektów brane są pod uwagę następujące czynniki:

 

  • innowacyjność,
  • złożoność projektu,
  • zakres prowadzonych prac,
  • znaczenie dla przemysłu.

 

W 2006 r. tytułem Konstruktora Roku 2006 uhonorowany został inż. Ryszard Arendzikowski za projekt automatycznego systemu pilotażu dla samolotów bezzałogowych. Wyróżnienia przyznano: zespołowi odpowiedzialnemu za opracowanie zwałowarki ZGOT-15400.120 – KWB Bełchatów oraz zespołowi pod kierunkiem inż. Witolda Stelmacha – za projekt sterowanych numerycznie tokarek serii AVIAturn.

 

W 2007 r. kapituła konkursu postanowiła przyznać tytuł Konstruktora Roku 2007 firmie Solaris Bus & Coach, doceniając walory Solaris Urbino 18 – pierwszego polskiego autobusu miejskiego o napędzie hybrydowym, spełniającego normę czystości euro 5, która będzie obowiązywać od października 2009 r. (ej)

Autor: Tekst: Tomasz Kurzacz