Promotech z innowacyjną wycinarką

    Białostocka firma opracowała pierwsze na świecie mobilne urządzenie do wycinania otworów na drzwi w wieżach elektrowni wiatrowych – donosi “Puls Biznesu”.

    Dział badawczo-rozwojowy Promotechu wyprodukował sterowaną numerycznie przenośną maszynę MCM ułatwiającą tworzenie włazów i spawanie framug w wiatrowych wieżach. Urządzenie jest mocowane za pomocą magnesów i może wycinać otwory w powierzchniach płaskich, np. w arkuszach blachy, a także w zbiornikach i rurach.

    “Do czasu pojawienia się MCM największe koncerny międzynarodowe produkujące wieże zdane były na całkowicie ręczne, pracochłonne i co najgorsze niedoskonałe metody wykonywania tych włazów. Teraz rozmawiają z nami” – mówi Bohdan Zaleski, wiceprezes ds. sprzedaży Promotechu.

    Urządzenie pracuje przy minimalnym udziale operatora, którego rola polega tylko na wprowadzaniu odpowiednich parametrów. “Przez automatyzację tego procesu będzie go można nie tylko trzykrotnie przyśpieszyć, ale także znacznie poprawić precyzję spawania. To ważny wynalazek również dlatego, że liczba elektrowni wiatrowych ma rosnąć” – podkreśla Bohdan Zaleski.