Pompy i układy sterowania mogą zwiększyć wydajność maszyn niedrogowych

  Nowa technologia ukierunkowana na spełnienie nowych przepisów dotyczących silników do zastosowań niedrogowych

  Nowe wymagania dotyczące emisji spalin diesli mogą oznaczać mniejszą moc silnika dla sprzętu niedrogowego, lecz nie muszą oznaczać mniejszej mocy dla urządzeń hydraulicznych, mówią inżynierowie z Sauer-Danfoss Inc.

  HYDROSTATYCZNE POMPY H1, produkowane przez Sauer-Danfoss, wykorzystują do poprawy efektywności sterowanie za pomocą elektrozaworu proporcjonalnego

  Sauer-Danfoss, producent pomp hydraulicznych, silników oraz zaworów dla rynku sprzętu mobilnego, rozwinął ostatnio serię wydajnych, napędzanych cieczami produktów, które mogą pomóc skompensować utratę mocy w dieslach następnej generacji dedykowanych do zastosowań pozamotoryzacyjnych. Produkty przedstawione podczas ostatniej międzynarodowej wystawy International Fluid Power Exhibition (IFPE 2005) w Las Vegas obejmują pompy hydrostatyczne oraz stosowane w nich elektroniczne sterowanie. Oba rozwiązania mają pomóc inżynierom OEM jak najlepiej wykorzystać dostępną moc.

  – 100-konne silniki sprzed kilku lat stają się dzisiaj 93-konnymi – zauważa Randy Rodgers, menedżer pakietu produktów dla hydrostatyki w Sauer-Danfoss. – Jeżeli możemy użytkownikom końcowym przywrócić z powrotem część z tej utraconej mocy, uczynimy je bardziej wydajnymi.

  Faktycznie, inżynierowie mogą potrzebować tej dodatkowej mocy, szczególnie w świetle nowych przepisów Agencji Ochrony Środowiska (Environmental Protection Agency – EPA) dotyczących silników do użytku pozamotoryzacyjnego. Przepisy EPA dla pojazdów do użytku niedrogowego wymagają stopniowego wprowadzenia złożonej siatki czterech poziomów wymagań w ciągu dziewięciu lat, poczynając od 2005 r. Wszystkie te wymagania powinny spowodować obniżenie emisji tlenków azotu oraz węglowodorów, lecz w następstwie – także zmniejszyć moc silników. Wpłynie to na działanie systemów hydraulicznych, które zależne są od mocy silnika.

  Aby pomóc użytkownikom sprzętu niedrogowego w pogodzeniu praktyki z obowiązującymi przepisami, inżynierowie Sauer-Danfoss rozwinęli serię wysokowydajnych produktów o największej oszczędności mocy – sterowanych serwomechanizmami pomp hydrostatycznych, należących do nowej rodziny H1. Pompy H1, które początkowo będą miały wydajność 147 i 165 cm3/obr., wykorzystują sterowanie za pomocą elektrozaworu proporcjonalnego. Dzięki temu nowe pompy eliminują potrzebę stosowania silnika o niskim momencie obrotowym, który wykorzystywany był do podawania około 3 litrów wsadowego oleju do stopnia pilotowego (w pompach hydrostatycznych poprzedniej generacji), wymagających przez to większej mocy. Dla porównania, elektrozawór proporcjonalny zużywa mało lub w ogóle nie wymaga oleju wsadowego.

  – Jest to elektrozawór o zrównoważonych siłach, który nie wymaga ciśnienia zasilającego ani przepływu hydraulicznego – mówi Rodgers. – Wszystko, czego potrzebuje pompa, to sygnał o natężeniu 1,5 A o modulowanej szerokości impulsów – i jest ona gotowa do pracy.

  Charles J. Murray