Polskie firmy w czołówce najszybciej rozwijających się firm technologicznych w regionie

  Netmedia zajęła pierwsze miejsce, Kompan.pl trzecie, a Sunrise System czwarte w kolejnej edycji rankingu „Technology Fast 50”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

  W pierwszej pięćdziesiątce znalazły się ponadto: Agito (7 miejsce), Grupa Pracuj (13), eo Networks (25), M2 NET (30), Advatech (38) oraz home.pl (49). W rankingu wzięły udział firmy z 10 krajów regionu Europy Środkowej.

  Ranking „Technology Fast 50” zestawienia najszybciej rozwijające się firmy technologiczne w Europie Środkowej. Kryterium opiera się na tempie wzrostu przychodów w ostatnich pięciu latach. Przyjęcie firmy do rankingu wymagało spełnienia kilku kryteriów: roczne przychody co najmniej 50 tys. euro w każdym z pięciu lat objętych analizą, centrala firmy musi znajdować się w Europie Środkowej, a firma – opracowywać lub produkować własne technologie lub przeznaczać znaczne kwoty na działalność badawczo-rozwojową. Ponadto w jej strukturze własnościowej nie może dominować partner strategiczny. Zwycięzców typuje się w oparciu o procentowy wzrost przychodów w okresie pięciu lat od 2004 do 2008.

  W tegorocznym rankingu dominują producenci oprogramowania (52 proc. wszystkich), na drugim są firmy internetowe (32 proc.), na kolejnych: telekomunikacyjne i sieciowe (12 proc.), oraz produkujące półprzewodniki i komputery (po 2 proc.).

  Firmy zakwalifikowane do rankingu odnotowały średni wzrost 933 proc., jednak w ubiegłym roku dynamika była zdecydowanie wyższa, aż 1271 proc.

  W obecnie panujących warunkach gospodarczych wzrost taki musi być jednak oceniany jako spory sukces – stwierdził Dariusz Nachyła, partner zarządzający działem Technologii, Mediów i Telekomunikacji Deloitte w Europie Środkowej.

  Tegoroczny lider rankingu, czyli Netmedia (operator portali internetowych, w tym: ubezpieczenia.com, fundusze.com czy audyt.com) uzyskał 7210 proc. wzrostu przychodów, czyli dwukrotnie większy niż druga – rumuńska firma oprogramowania TeamNet International (3317 proc.). Kompan.pl miał 2411 proc. wskaźnik wzrostu, a Sunrise System – 2364 proc.

  W drugiej kategorii – „wschodzących gwiazd”, w których uszeregowano firmy charakteryzujące się dużym potencjałem, ale zbyt krótko prowadzące działalność, by móc spełnić wszystkie kryteria (np. historia wyników nie z pięciu, lecz trzech lat), pierwsze miejsce zajął chorwacki producent oprogramowania, firma Multicom, ze wskaźnikiem wzrostu 1805 proc. W pierwszej dziesiątce znalazły się dwie polskie spółki internetowe; na siódmym miejscu E-Financial (wzrost o 612 proc.), a na dziesiątym EuroTax (253 proc.).

  – Wszystkie dziesięć firm z kategorii „Rising Stars” działa w branży oprogramowania i internetu. Jest to sygnał, że nadchodzi czas dominacji tych branż w przyszłych edycjach naszego rankingu – skomentował Dariusz Nachyła.