Cisco i Yello Strom uruchomiły sieć Smart Grid

  Firmy Cisco oraz Yello Strom poinformowały o uruchomieniu pilotażowej instalacji sieci Smart Grid. Efektem wdrożenia maja być m.in. 10 proc. obniżka zużycia energii.

  Sieć ma na celu stworzenie inteligentnego systemu energetycznego, który umożliwi klientom pomiar i kontrolę zużycia energii w urządzeniach elektrycznych, a dzięki temu pozwoli obniżyć miesięczne rachunki oraz emisję dwutlenku węgla poprzez zmniejszenie zużycia energii poza godzinami szczytu. Pilotażowa instalacja sieci Smart Grid umożliwi również bardziej efektywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – m.in. poprzez ogniwa słoneczne i elektrociepłownie – oraz zmniejszy uzależnienie poszczególnych obszarów od ilości zasobów.

  W obecnym programie pilotażowym Cisco i Yello Strom wspólnie pracowały nad umożliwieniem 70 wybranym firmom i gospodarstwom domowym inteligentnej komunikacji z lokalną siecią energetyczną i źródłami energii za pośrednictwem sieci internetowej (IP). Korzystając z internetowego licznika energii elektrycznej Yello Sparzähler, klienci mogą otrzymywać informacje o zużyciu energii w czasie rzeczywistym. Natomiast system zarządzania energią w gospodarstwie domowym pozwoli użytkownikom zmienić ustawienia takich urządzeń, jak pralki, tak aby działały poza godzinami szczytu, za pomocą „inteligentnych wtyczek”.

  Cisco wspiera tym samym realizację wizji wysoce bezpiecznej i inteligentnej infrastruktury energetycznej, która zarządza systemem energetycznym jako zintegrowaną i całościową platformą – od wytwarzania do odbiorcy. Dzięki wbudowanym mechanizmom inteligencji sieć będzie przygotowana do wykrywania i reagowania na zmiany w zapotrzebowaniu na energię elektryczną oraz do dostosowania poziomu dostaw do aktualnej sytuacji energetycznej. Pozwoli to na zwiększenie bezpieczeństwa oraz stabilności dostaw energii przy jednoczesnej optymalizacji kosztów.

  Wstępne wyliczenia wskazują, że zastosowanie nowych technologii umożliwi obniżenie zużycia energii o 10-15 proc., przy czym wyższe oszczędności będą możliwe w przypadku korzystania z urządzeń domowych takich jak pralki i zmywarki poza godzinami szczytu.

  Wprowadzenie takich systemów pozwoli na obniżenie prawdopodobieństwa ograniczenia dostaw energii elektrycznej w godzinach szczytu, jak też na spokojne planowanie. Rozważne inwestowanie umożliwi docelowo zmniejszenie kosztu systemu energetycznego jako całości co przyniesie wymierne korzyści zarówno dostawcom energii jak i ich klientom.