Polska cybernetyczna ryba

Dominik Wojtas, Marcin Malec i Marcin Morawski i ich CyberRyba. Fot. D. Wojtas, M. Malec i M. MorawskiWidzi za pomocą kamery, dokonuje pomiaru temperatury wody co 15 sekund i może badać dna jezior i rzek – to właściwości CyberRyby, niezwykłego robota, który zostanie zaprezentowany 11 czerwca na targach ITM Polska w Poznaniu.

Podwodnego robota mobilnego naśladującego żywą rybę stworzyło trzech studentów automatyki i robotyki Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej – Dominik Wojtas, Marcin Malec i Marcin Morawski pod opieką prof. dr hab. inż. Jerzego Zająca.

Naszpikowana elektroniką CyberRyba ma ponad pół metra długości i 35 cm wysokości. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom (m.in. gumowy pęcherz pławny, ruchome płetwy) i zaawansowanej elektronice robot zachowuje się, jak naturalna ryba: wynurza się, nurkuje, skręca, omija przeszkody, podąża za obiektem. Może służyć do badania dna rzek i jezior, analizy zanieczyszczeń lub związków zawartych w wodzie.

Wyposażony jest w bezprzewodową kamerę oraz bezprzewodowy układ komunikacji z komputerem. Dzięki zainstalowanym dwóm bateriom, mobilny robot może pływać nieprzerwanie prawie 7 godzin. To pierwszy taki prototyp ryby-robota w Polsce.

CyberRyba pływająca w basenie zostanie zaprezentowana 11 czerwca w Poznaniu podczas targów ITM Polska na stoisku Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej w pawilonie 3A.