Obrabiarki CNC do obróbki skrawaniem

  Wielokrotnie stawiane są pytania o kondycję polskiej produkcji. Jaka ona jest? Czy konkuruje ze światowymi wytwórcami? Czy przełamano stereotyp „polskiej jakości”??

  Często daje się słyszeć głosy mówiące, że przemysł w Polsce nie istnieje. Zdobyte doświadczenie temu zaprzecza. Nie da się oczywiście ukryć, że powojenne półwiecze i kolejne lata transformacji systemowej nie stanowiły solidnych fundamentów dla rodzimych producentów. Duże państwowe firmy albo upadły, albo rozpadły się na mniejsze. Wiele nowych firm powstało i zaprzestało działalności. Ani rodzima, ani światowa kondycja gospodarki nie daje powodów do nadmiernego optymizmu.

  Jednak rok 2005 dla producentów i dystrybutorów obrabiarek CNC do obróbki skrawaniem w Polsce był rokiem bardzo dobrym. Powodem tego była (i jest) polepszająca się koniunktura. Z jednej strony postępuje proces przenoszenia produkcji do Polski, a z drugiej składane są nowe zamówienia dla producentów, istniejących od lat, którzy oferują wysoką jakość usług. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że obecnie czasy sprzyjają uruchamianiu produkcji.

  Zwiększone i nowe zamówienia, a także wyższe wymagania jakościowe oraz terminowe wymuszają modernizacje parków maszynowych i zakupy nowych obrabiarek. Zdaniem rodzimych producentów i przedstawicieli marek zagranicznych w minionym 2005 roku znacznie zwiększyły się zamówienia na nowe obrabiarki CNC do obróbki skrawaniem. Obserwowane zaangażowanie dostawców, choćby w udział w MTP, oraz opinie osób odwiedzających targi, zdają się potwierdzać korzystne zmiany w sektorze produkcyjnym. Czy okażą się one długofalowe, odpowiedź na to pytanie przyniosą nam najprawdopodobniej najbliższe 3, 4 lata.

  Modernizacja parku maszynowego, czy też pozyskanie nowej obrabiarki CNC wymaga określenia produkowanego asortymentu. Zakup pionowego centrum frezarskiego, czy też poziomego tokarskiego przeprowadza się przede wszystkim pod kątem obrabianych detali (materiał, gabaryty półfabrykatu, żądane właściwości geometryczne i warstwy wierzchniej).

  Zanim jednak przystąpi się do negocjowania ostatecznych warunków zakupu, które również mają swój istotny wpływ na wybór modelu obrabiarki należy opracować zapytania o ofertę. Odpowiedzią na zapytanie jest oferta prezentująca określony model lub modele maszyny technologicznej wraz z opcjonalnym wyposażeniem dodatkowym. Różne czynniki mają wpływ na dokładność obróbki i ogólnie pojęte zdolności technologiczne. Zaliczyć do nich można m.in.:

  • wymiary stołu obróbkowego,
  • maksymalne możliwe przesunięcia w poszczególnych osiach X, Y i Z,
  • rodzaj układu smarowania,
  • rodzaj prowadnic,
  • moc poszczególnych silników,
  • liczba narzędzi w magazynie,
  • rozmiary stołu obrotowego, w zestawieniu z przesuwamy w osiach i gabarytami przedmiotu obrabianego,
  • zastosowanie separatora oleju,
  • sondy pomiarowe,
  • dokładność pozycjonowania,
  • powtarzalność,
  • maksymalne obroty,
  • czas wymiany narzędzia.

  Stosowanie obróbek wysokowydajnych (HSC), do obróbki materiałów twardych (o twardości powyżej 45 HRC), stawia inne wymagania, ale daje inne możliwości. Obrabiarki stosowane w HSC cechują się specjalną konstrukcją.

  Już w przyszłym miesiącu raport obejmujący pionowe i poziome centra obróbkowe do obróbki materiałów o twardości poniżej 45 HRC.

  W raporcie postaramy się przedstawić najważniejszą ofertę producentów i dostawców obrabiarek w Polsce, zawierającą podstawowe dane techniczne, a także… praktyczne uwagi przy doborze modelu obrabiarki.