Nowy stop odlewniczy cynku i aluminium dla potrzeb LED

Nowy metalowy stop do wyprasek stwarza nowe możliwości zastosowań mechanicznych dla diod elektroluminescencyjnych, ekranowanych osłon, radiatorów oraz innych zastosowań.

Materiał nazywany Xyloy łączy cynk i aluminium w stopie, który umożliwia obróbkę w konwencjonalnej wtryskarce, umożliwiając znaczne oszczędności w stosunku do części odlewanych.

Proces odlewania wymaga zachowania wysokiej temperatury i utrzymania dużej ilości metalu w stanie roztopionym – stwierdza Jim Miller, kierownik produktowy Xyloy w firmie Cool Polymers. To wielka korzyść z punktu widzenia energetycznego. Przy formowaniu wtryskowym konieczne jest ogrzewanie niewielkiej ilości metalu w danym czasie. Jest to niezwykle istotny czynnik ze względu na fakt, że ceny węglowodoru szybko rosną.

Nowo opracowany materiał jest również znacznie tańszy w porównaniu z tworzywami sztucznymi i oferuje ważne korzyści mechaniczne, jak również krótszy czas cykli. Najważniejsze właściwości mechaniczne to: wytrzymałość na rozciąganie, 325 MPa; granica plastyczności, 250 MPa; wydłużenie po zerwaniu próbki, 2 procent oraz przewodzenie ciepła, 110W/mK. Kurczenie się formy wynosi jedynie 0,5 procentu.

Technologia ta polega na opracowywaniu stopów z odpowiednio dużym zakresem temperatur , aby umożliwić kontrolowanie lepkości we wtryskarce. Konwencjonalna wtryskarka wymaga, aby materiał zachowywał się podobnie do polimeru – dodaje Miller. Konieczna jest lepkość, która w pełnym zakresie temperatur nie będzie ani za wysoka, ani zbyt niska. To przejście jest niezwykle wyraźne.

Temperatura topnienia dla cynku wynosi 419° C, a dla aluminium 660° C. Specjalne bębny wtryskarek mogą wytrzymać obciążenia termiczne do ok. 593° C. Firma Cool Polymers pracuje nad otrzymaniem innych lekkich nieżelaznych stopów. Stosowanie stali jest tutaj wykluczone ze względu na wysoką temperaturę topnienia. Na przykład stal nierdzewna ma temperaturę topnienia wynoszącą 1398° C.