Nowa era Discovery

  Skanowanie objętościowe zwiastunem nowej ery szybkiego, mniej inwazyjnego obrazowania kardiologicznego

  Firma GE Healthcare wprowadziła do sprzedaży Discovery VCT, pierwszy na świecie tomograf PET/CT: system łączący funkcje emisyjnego tomografu pozytronowego (PET) i objętościowego 64-warstwowego tomografu komputerowego (CT), dedykowany do obrazowania serca. Nowy system Discovery VCT firmy GE, zaprezentowany podczas 91, corocznego spotkania Północnoamerykańskiego Towarzystwa Radiologicznego (Radiological Society of North America) w Chicago, może zrewolucjonizować sposób, w jaki lekarze diagnozują i leczą choroby serca oraz inne, na przykład onkologiczne, schorzenia zagrażające życiu pacjentów.

  System Discovery VCT to mariaż szybkości i wysokiej rozdzielczości wolumetrycznego CT firmy GE z informacjami o metabolizmie tkanek i fizjologii udostępnianymi przez jeden z najlepszych w branży tomograf PET tej samej firmy. Dzięki połączeniu obu technologii skanowania urządzenie Discovery VCT jest narzędziem pozwalającym lekarzom bardziej trafnie diagnozować i identyfikować choroby serca i inne schorzenia, w tym nowotwory i schorzenia neurologiczne.

  – Jesteśmy u progu nowej ery mniej inwazyjnego obrazowania kardiologicznego, w której wolumetryczne obrazowanie PET/CT będzie odgrywać ogromną rolę w kontrolowaniu chorób serca – powiedział Joe Hogan, prezes firmy GE Healthcare.

  Tak jak ogrodnik potrafi wzrokowo odnaleźć obszary trawnika, które nie otrzymują wystarczającej ilości wody, tak za pomocą technologii PET lekarz może zidentyfikować obszary serca, które nie otrzymują wystarczającej ilości krwi, w wyniku, czego ulegają upośledzeniu. Aby ustalić przyczynę problemów z trawnikiem, ogrodnik może poszukać zatorów w systemie nawadniania. Podobnie lekarz może poszukać zwężenia w arteriach wieńcowych za pomocą technologii wolumetrycznej CT. Dzięki połączeniu tych dwóch funkcji w jednym systemie urządzenie Discovery VCT umożliwia najbardziej kompleksowy przegląd serca pacjenta.

  – Łącząc w sobie funkcje PET i wolumetrycznego CT, system Discovery VCT umożliwi lekarzom gromadzenie podstawowych czynnościowych i anatomicznych danych o pacjencie, w tym mapy perfuzji w stanie spoczynku i szczytowego wysiłku serca, angiografii CT i oceny zwapnień naczyń wieńcowych – wszystko to w ramach jednego badania – powiedział dr Marcelo Di Carli, dyrektor oddziału medycyny nuklearnej i PET oraz dyrektor oddziału obrazowania kardiologicznego w szpitalu Brigham and Women’s w Bostonie.

  Firma GE zaprojektowała urządzenie LightSpeed VCT, pierwszy na świecie objętościowy system TK wprowadzony na rynek w 2004 r., z myślą o łatwiej integracji z technologią PET. Firma GE niedawno poinformowała o pięćsetnej instalacji systemu LightSpeed VCT, co sprawia, że jest to najlepiej sprzedający się produkt w historii przedsiębiorstwa. GE była pierwszą firmą, która wprowadziła wolumetryczne skanowanie TK — połączenie rekordowej prędkości pobierania i wysokiej rozdzielczości w jednym systemie.

  – Opracowanie jedynego na świecie wolumetrycznego, 64-warstwowego systemu PET/CT było logicznym następstwem sukcesu urządzenia LightSpeed VCT – powiedział Gene Saragnese, wiceprezes i dyrektor generalny globalnego działu obrazowania molekularnego i CT w firmie GE Healthcare.

  System LightSpeed VCT jest w stanie zebrać obrazy serca i arterii wieńcowych w nieinwazyjny sposób, w ciągu mniej niż pięciu uderzeń serca. Nie potrafi tego żaden inny system CT. W ciągu jednego obrotu lampy rentgenowskiej wokół pacjenta system tworzy 64 obrazy-warstwy o grubości karty kredytowej, pokrywające obszar anatomiczny o grubości 40 milimetrów. Z obrazów tych utworzony zostaje trójwymiarowy model fragmentu anatomii pacjenta, który jest analizowany przez lekarza.

  GE w branży kardiologicznego obrazowania PET/CT

  Flagowy system Discovery firmy GE jest liderem rynku kardiologicznego obrazowania PET/CT. Dostarcza on lekarzom informacji anatomicznych i fizjologicznych oraz zwiększa trafność diagnozy przy ocenie choroby wieńcowej i ukrwienia serca. Firma GE zainwestowała ponad 160 milionów USD w badania i rozwój hybrydowej technologii obrazowania i jest właścicielem 25 patentów w tej dziedzinie.

  Firma rozpoczęła prace nad łączeniem obrazów anatomicznych i fizjologicznych wraz z opracowaniem gamma kamery GE Millennium VG HawkEye (hybryda SPECT/CT) w 1999 r., a pierwszy komercyjnie dostępny system PET/CT jako pierwsza wprowadziła na rynek w 2001 r.

  W 2004 roku GE zainwestowało 3,1 miliarda dolarów w badania i rozwój. W swoich centrach badawczo-rozwojowych GE zatrudnia ponad 2500 osób, które pracująnad nowymi technologiami dla wszystkich działów GE. Centra badawcze znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Indiach, Chinach oraz Niemczech i tworzą przełomowe rozwiązania dla następnej generacji produktów i usług GE. Ponadto poszczególne działy GE posiadają swoje centra rozwoju w różnych częściach świata.

  – W Polsce GE posiada dwa centra projektowe – warszawskie Centrum Projektowania Silników Lotniczych, które projektuje, przygotowuje analizy techniczne i przeprowadza testy komponentów silników lotniczych GE oraz centrum tworzenia oprogramowania dla zaawansowanych systemów bezpieczeństwa z siedzibą w Gdańsku – powiedział Lesław Kuzaj, Dyrektor Regionalny GE na Europę Środkową.

  Modernizacja infrastruktury

  GE jest dostawcą światowej klasy technologii dla energetyki, transportu, służby zdrowia i systemów bezpieczeństwa.

  – Nasz szeroki wachlarz produktów jest uzupełniony o usługi finansowe przeznaczone zarówno dla osób prywatnych jak i przedsiębiorstw. Jesteśmy przekonani, że rozwiązania GE na miarę XXI wieku pomogą Europie środkowo-wschodniej rozwijać się i zwiększać swoją konkurencyjność. GE oferuje unikalne produkty i rozwiązania do modernizacji infrastruktury Republice Czeskiej, Słowacji i Polsce, które są w trakcie jej ulepszania w związku z ich akcesją do Unii Europejskiej – powiedział Lesław Kuzaj.