Nowa aplikacja Siemens pozwala zamieniać szkice na projekty

  • Catchbook jest pierwszą przeznaczoną dla konsumentów aplikacją stworzoną przez giganta rynku oprogramowania
  • Pozwala na szybkie przekształcenie szkiców / konturów w dokładne rysunki 2D
  • Obsługa aplikacji jest tak intuicyjna, że… mogą jej używać nawet dorośli

Catchbook™ (Fot. Siemens)

Siemens wprowadza na rynek nową, przeznaczoną na tablety i smartfony aplikację do rysowania i konturowania, noszącą nazwę Catchbook™. Umożliwia ona zamianę prostych szkiców na dokładne projekty 2D. Nowa aplikacja została wyposażona w prosty, intuicyjny w obsłudze interfejs użytkownika, który można obsługiwać zarówno dotykowo, jak i za pomocą rysika, na urządzeniach posiadających systemy operacyjne  Android™, iOS oraz Windows ®. Aplikację Catchbook zaprojektowano w taki sposób, by umożliwić zastąpienie przysłowiowej kawiarnianej serwetki, na której utrwalono tak wiele wspaniałych pomysłów. Aplikację Catchbook można wykorzystać do sporządzania szybkich szkiców, które normalnie wymagałyby papieru i ołówka. Umożliwia ona jednak także tworzenie dokładnych, wyskalowanych rysunków, stosowanych następnie podczas planowania i budowy.  Catchbook automatyzuje proces powstawania pomysłów, przekształcając na przykład szkic pomieszczenia w rysunek architektoniczny. Aplikacja została opracowana przez dział firmy Siemens odpowiedzialny za zarządzanie cyklem życia produktów (PLM) i wykorzystuje autorskie, wiodące w branży rozwiązania technologiczne do szkicowania. Aplikację Catchbook można pobrać już dzisiaj – zarówno w bezpłatnej wersji podstawowej, jak i w odmianie ze wszystkimi funkcjonalnościami, która kosztuje 5,99 USD. 

Przykład zastosowania Catchbook™ (Fot. Siemens)

Catchbook przyda się na pewno wszystkim tym, którzy chcą dokładnie i szybko odwzorować pomysł, jaki akurat przyszedł im do głowy. Aplikacja może być wykorzystywana zarówno dla celów własnych, jak i podczas komunikowania się i współpracy z innymi. Od prostych notatek robionych podczas wykładów, przez tworzenie szkiców i wykrojów, naukę geometrii przez dzieci, aż po projektowanie mebli i planowanie remontu domu. 

„Aplikacja Catchbook została zaprojektowana tak, by była prosta, zapewniając jednocześnie możliwie jak największe możliwości. Jej obsługa jest całkowicie intuicyjna” – komentuje Chuck Grindstaff, Prezes Siemens PLM Software.

„Jestem przekonany, że nawet ośmioletnie dzieci, które mają do czynienia z aplikacją po raz pierwszy, mogłyby bez problemu tworzyć za pomocą Catchbooka rysunki. Ale o tym, że udało nam się osiągnąć nasz cel, przekonałem się dopiero wtedy, kiedy pokazałem rezultat naszej pracy przyjaciołom, którzy również nie mieli żadnych trudności z jego obsługą. Aplikacja jest prosta w użyciu – mogą jej używać nawet dorośli!” 

Przykład zastosowania Catchbook™ (Fot. Siemens)

Catchbook daje użytkownikom możliwość tworzenia własnych rysunków, lub importowania obrazów bądź zdjęć i rysowania na nich, w celu nałożenia dodatkowych szczegółów. Korzystanie z poszczególnych pozycji menu lub komend nie jest wymagane zbyt często. Użytkownicy mogą koncentrować całą swoją uwagę na sposobie prowadzenia palca lub rysika. Choć na rynku jest wiele innych aplikacji ułatwiających tworzenie artystycznych wizji, Catchbook jest jedyną, która zmienia odręczne szkice na matematyczne krzywe będące składowymi dokładnych rysunków. Catchbook łączy w sobie prostotę odręcznych szkiców z mocą obliczeniową projektowania wspomaganego komputerowo (CAD). Pomaga użytkownikom tworzyć dokładne, kompatybilne ze standardem CAD odwzorowania ich pomysłów.

Przykład zastosowania Catchbook™ (Fot. Siemens)

Dzięki Catchbookowi, wszyscy – od zwykłych użytkowników domowych, aż po zawodowych projektantów – mogą w niezwykle dokładny sposób rejestrować swoje idee. Catchbook przyda się wszystkim kreatywnym osobom – od domorosłych majsterkowiczów po tych, którzy aspirują do roli projektantów – pozwalając zamieniać szkice na dokładne rysunki 2D bez potrzeby posiadania wiedzy i doświadczenia w zakresie projektowania CAD.  Za jejgo pomocą zawodowi projektanci mogą szybko zapisać swoje pomysły oraz podzielić się nimi z innymi użytkownikami, którzy nie stosują narzędzi CAD.  Takie rozwiązanie umożliwia lepsze odwzorowanie nowych idei i przyspiesza początkowe fazy procesu projektowania, dodatkowo skracając cykl projektowy.  Inspiracją do stworzenia aplikacji Catchbook były potrzeby artykułowane przez będących klientami firmy Siemens producentów, którzy potrzebowali narzędzia eliminującego lukę pomiędzy etapem zapisania pomysłu a przekształceniem go w projekt. Szybko okazało się jednak, że aplikacja jest czymś więcej – narzędziem, z którego może korzystać dosłownie każdy. 

Pod intuicyjnym w obsłudze interfejsem użytkownika aplikacji Catchbook kryje się najbardziej zaawansowana technologia wykorzystywana w większości wiodących, stosowanych na świecie narzędzi CAD. „za kulisami” pracuje stworzony przez Siemensa komponent D-Cubed™, który pełni rolę narzędzia czuwającego nad rozwiązywaniem konfliktów geometrycznych obrazów 2D, odwzorowując i zachowując wzajemne relacje pomiędzy poszczególnymi elementami rysunku. To właśnie dzięki niemu użytkownicy mogą w interaktywny sposób manipulować tworzonymi przy pomocy Catchbooka rysunkami. Rysunki te można wysyłać zarówno bezpośrednio, jak i poprzez media społecznościowe oraz wiadomości e-mail. Możliwe jest również eksportowanie ich w postaci obrazów. Użytkownicy mogą także eksportować rysunki jako szkice, niemalże do każdego dostępnego komercyjnie systemu CAD. 

Źródło: Siemens