NISSAN ZAPOWIADA NOWY MODEL: GT-R SpecV

Firma Nissan Motor Co. poinformowała o wprowadzeniu limitowanej serii nowego modelu Nissan GT-R SpecV, który można będzie można kupić od 2 lutego 2009 r. w siedmiu specjalnie wybranych stacjach dealerskich Nissana w Japonii. GT-R SpecV przeznaczony jest dla tych entuzjastów jazdy samochodem, którzy chcą mieć pojazd dopuszczony do ruchu ulicznego, ale dysponujący osiągami samochodu wyścigowego.

SpecV zbudowany jest na bazie uniwersalnego samochodu sportowego Nissan GT-R dostępnego na rynku i już cieszącego się powszechnym uznaniem na całym świecie. To model podporządkowany pierwotnej koncepcji „supersamochodu dla każdego, na każdą drogę i na każdą okazję”, ale oferujący zupełnie nowy poziom „zespolenia człowieka z maszyną”. SpecV wyróżnia się unikatowym nadwoziem, wnętrzem, sportowym wyposażeniem i modyfikacjami, dzięki którym niezrównane osiągi modelu GT-R poprawiono jeszcze bardziej.

W nadwoziu modelu GT-R SpecV zastosowano nowe elementy z włókna węglowego, takie jak tylny spojler, osłona chłodnicy i wloty powietrza chłodzącego hamulce. SpecV dostępny jest wyłącznie w kolorze Ultimate Black Opal. SpecV to samochód dwumiejscowy (w „zwykłym” GT-R są dwa dodatkowe miejsca siedzące z tyłu). Specjalne kubełkowe fotele Recaro wykonane są z włókna węglowego, podobnie jak niektóre detale schowka w konsoli centralnej, deski rozdzielczej oraz innych elementów.

Wyczynowe możliwości samochodu pozwala wykorzystać nowy specjalny „nadbieg”, który służy do chwilowego zwiększania mocy dwóch turbosprężarek i momentu obrotowego przy średniej i wysokiej prędkości obrotowej silnika. Rozwiązanie to zdecydowanie poprawia przyspieszenie, a jednocześnie umożliwia pracę silnika z mniejszą prędkością obrotową, co przekłada się na niższe zużycie paliwa. Kolejne modyfikacje to między innymi układ wydechowy pokryty tytanem i wyjątkowo skuteczne węglowo-ceramiczne hamulce.

W GT-R SpecV zastosowano także lekkie, stylizowane na wyścigowe aluminiowe obręcze kół, opracowane specjalnie do tego modelu i sprzedawane przez Nissan Motorsports International (NISMO) już od września 2008 r. Mniejsza masa nieresorowana wynikająca z zastosowania nowych obręczy, zwiększona skuteczność hamulców oraz specjalne zawieszenie i opony o podwyższonej przyczepności gwarantują wyjątkowe osiągi SpecV.

SpecV będzie dostępny w stacjach dealerskich, w których zatrudnieni są także mechanicy przeszkoleni specjalnie w zakresie obsługi modelu GT-R SpecV i specyfiki eksploatacji pojazdu na torze wyścigowym.