Nieustająca moc innowacji

  Tematem z okładki dla bieżącego wydania Design News Polska jest… stetoskop. Zasłużony stetoskop może teraz mieć szansę na odzyskanie swojego miejsca wśród najlepszych lekarskich narzędzi diagnostycznych. Dzięki zintegrowaniu przetwarzania cyfrowego i technologii wyświetlania, obecnie lekarze mogą wykorzystywać stetoskop do „oglądania” tego, jak zachowuje się serce oraz do osłuchiwania go. Na dołączonym wyświetlaczu wielkości urządzenia PDA mogą obserwować zmieniające się kształty fal bijącego serca i stawiać wstępne diagnozy w krótszym czasie i po kosztach będących drobną częścią kosztów badań dokonywanych z wykorzystaniem echokardiogramu, czy innych złożonych badań.

  Przedstawiamy również nową elektrodę dzięki której zabieg związany z migotaniem przedsionków staje się bezpieczniejszy dla pacjenta. Firma Endosense mająca swoją siedzibę w Genewie, opracowała pierwszą czułą na nacisk elektrodę ablacyjną, której celem jest umożliwienie lekarzom obiektywnego kontrolowania siły dotyku w czasie rzeczywistym w trakcie wykonywania elektrodą zabiegu ablacji. Dzięki temu lekarze mogą być pewni, że stosują właściwy nacisk przy wykonywaniu blizn.

  Dla osób zainteresowanych obrabiarkami CNC przedstawiamy „Przegląd obrabiarek CNC dostępnych na rynku polskim w 2009 roku”. Mamy nadzieję, że załączony „Przegląd”, który w swoim założeniu przedstawia parametry techniczne obrabiarek pomoże Państwu w przeprowadzeniu pierwszej selekcji potrzebnych urządzeń. Przykładem możliwości obróbczych dużych elementów z wykorzystaniem 5-cio osiowej obrabiarki CNC jest firma Delphia Yachts w Olecku.

  Systemy CAD/CAM/CAE i ich rozległe zastosowanie w przemyśle. Tym razem omawiamy nową wersję Autodesk Inventor 2010. Kolejny artykuł z serii „Nowe rozwiązania” przedstawia nowości w dziedzinie szybkiego prototypowania.

  Włókna i nanorurki węglowe znacznie polepszają parametry techniczne materiałów. W ciągu nadchodzących pięciu lat spodziewane są niezwykłe postępy w technologiach materiałowych i montażowych, ponieważ inżynierowie wkładają coraz więcej wysiłku w zmniejszenie wagi, miniaturyzowanie i udoskonalanie parametrów komponentów. W artykule “Małe i wytrzymałe innowacje” przedstawiamy możliwości zastosowania tych szczególnie wytrzymałych materiałów w przemyśle.

  W dziale „Mechatronika” omawiamy praktyczne wykorzystanie rezonansu. Wszyscy pragniemy, by nasze pomysły i prace „wchodziły w rezonans z innymi”. W inżynierii, rezonans ma głównie negatywne konotacje – to coś, czego należy unikać. Oczywiście, bez rezonansu nie byłoby radia, telewizji, muzyki czy huśtawek na placach zabaw, ale wzmianka o rezonansie zazwyczaj przywodzi na myśl jego ciemną stronę – może on spowodować, że most się zawali lub, że śmigłowiec rozleci się na kawałki.

  Nowości techniczne ze względu na miejsce ich prezentacji i dostępności zostały przedstawione odpowiednio w dziale „Nowości” oraz „Nowości rynek polski”. Mamy nadzieję, że ten sposób rozdzielenia i przedstawienia ciekawostek i rozwiązań technicznych ułatwi Państwu bezpośrednie dotarcie do ich „źródła”.

  Zapraszamy do działu „Expo”, w którym prezentujemy wybrane najnowsze części i podzespoły dla przemysłu dostępne na świecie.

  W dziale „Wydarzenia” przedstawiamy interesujące relacje z targów, osoby, zdarzenia oraz planowane w najbliższym czasie imprezy dotyczące przemysłu i technologii.

  Zapraszam do lektury,

   inż. Krzysztof Ziemkiewicz

  redaktor naczelny Design News Polska