Międzynarodowa firma, polski kapitał. Nowoczesne narzędzia w firmie SECO/WARWICK

  SECO/WARWICK istnieje na rynku od 25 lat. Od samego początku filozofia działania firmy była oparta na rozwoju produktów i technologii tak, aby spełniać wszystkie potrzeby i oczekiwania klientów, a w zasadzie wspólnie je definiować i tworzyć technologiczne imperium obróbki cieplnej.

  Przedsiębiorstwo ze Świebodzina to dziś firma globalna, działająca w ponad 70 krajach świata, z siedzibami na 4 kontynentach. W branży obróbki cieplnej spółka słynie z wprowadzania innowacji, które zmieniają technologie używane od ponad 50 lat. SECO/WARWICK jest wiodącym globalnym producentem pieców i urządzeń do obróbki cieplnej metali, a specjalizacja firmy obejmuje piece przemysłowe i urządzenia do: obróbki cieplnej w próżni, obróbki cieplnej w atmosferach, lutowania wymienników ciepła w atmosferze ochronnej, obróbki cieplnej aluminium oraz metalurgii próżniowej. Z nowoczesnych rozwiązań SECO/WARWICK korzystają na całym świecie olbrzymie spółki, potentaci na rynku samochodowym, lotniczym, chemicznym, energii atomowej oraz każdej innej branży wykorzystującej procesy obróbki cieplnej.

  Sukces dostarczanych rozwiązań wymaga niezawodnych narzędzi

  Swoją siłę SECO/WARWICK zawdzięcza zdolnym inżynierom, którym zapewnia doskonałe warunki badawczo-rozwojowe, aby ci mogli tworzyć, testować, analizować i wprowadzać na rynek swoje wynalazki. Niezbędnym narzędziem tworzenia nowoczesnych rozwiązań było wdrożenie oprogramowania umożliwiającego zaprojektowanie technologii oraz produktów dostarczanych przez firmę. Dla SECO/WARWICK ważne było wdrożenie rozwiązania, które pozwoli na stabilną pracę firmy, zapewni bezproblemową wymianę plików projektowych oraz swoim działaniem obejmie jak najwięcej etapów procesu powstawania nowego produktu.

  SECO/WARWICK decydując się na wdrożenie rozwiązania CAD 3D wybrało oprogramowanie SOLIDWORKS. Decyzja dotycząca wyboru oprogramowania nie była łatwa dla firmy. Ważnym było wdrożenie takiego rozwiązania, które zapewni jak najbardziej spójne środowisko pracy. Jednym z czynników decydujących o wyborze był polski i intuicyjny interfejs, który miał znacznie ułatwić wdrożenie pracowników do pracy na nowej platformie 3D. Jak się okazało proces ten nie zajął dużo czasu i pozwolił na płynne przejście do pracy na nowej „desce kreślarskiej”.

  Modułowość SOLIDWORKS to kolejny z czynników, który był brany pod uwagę w trakcie zakupu programu. W ramach jednej licencji programu inżynierowie mogą korzystać z takich modułów jak arkusze blach, konstrukcje spawane czy modelowanie powierzchniowe, co w konsekwencji eliminuje konieczność korzystania z dodatkowych programów typu CAD. Taka organizacja pracy projektowej pozwala na zachowanie zgodności formatów plików oraz bezproblemową ich wymianę pomiędzy inżynierami. Bardzo dużym uznaniem wśród konstruktorów cieszy się moduł Simulation, który pozwala na szybkie przygotowanie analiz MES, a w rezultacie na szybkie otrzymanie miarodajnych wyników.

  Organizacja i zarządzanie obiegiem dokumentacji projektowej

  Wraz ze wzrostem liczby projektów oraz zatrudnienia w SECO/WARWICK naturalną potrzebą było pojawienie się konieczności odpowiedniego zorganizowania pracy konstruktorów. Firma będąc świadoma konsekwencji nieodpowiedniego zarządzania dokumentacją i plikami produkcyjnymi zdecydowała się na wdrożenie rozwiązania SOLIDWORKS PDM Professional. Program ten pozwolił SECO/WARWICK usystematyzować sposób tworzenia wspomnianej dokumentacji. Dzięki niemu firma może zarządzać obiegiem dokumentacji produkcyjnej, nadawać odpowiednie uprawnienia użytkownikom systemu oraz zapewnić kontrolę rewizji powstałych projektów. Od momentu wdrożenia rozwiązania, pracownicy firmy bez obaw pracują na zawsze aktualnych plikach, a dzięki kontroli rewizji, odnalezienie dokumentacji utworzonej przez współpracowników oraz poprzedników nie stanowi dla nich żadnego problemu. SOLIDWORKS PDM pełni w SECO/WARWICK rolę przechowalni plików, w której przechowywana jest cała praca działu projektowego. Wdrożenie PDM w firmie pozwoliło na ograniczenie błędów często wynikających ze złego obiegu dokumentacji, co w konsekwencji wpływa na skrócenie czasu projektowania.

  Zintegrowane środowisko projektowe

  Dla SECO/WARWICK ważnym było stworzenie zintegrowanego środowiska pracy, w którym konstruktorzy mogliby swobodnie pracować. Ze względu na charakter produktów dostarczanych na rynek, konieczne było wdrożenie rozwiązania, które pozwoli na wykonanie analizy wytrzymałościowej zaprojektowanych produktów jeszcze przed przekazaniem ich do produkcji. Ze względu na zmieniającą się tendencję na rynku oraz chęć ograniczenia odpadów i fizycznych prototypów, zdecydowano się na zakup oprogramowania SOLIDWORKS Simulation. Za jego pomocą konstruktorzy mogą przeprowadzać szybkie symulacje wytrzymałościowe tworzonych produktów, z jednoczesnym zachowaniem wysokiej rzetelności wyników. Dodatek Simulation charakteryzuje się mnogością dostępnych opcji, które pozwalają znaleźć precyzyjną solucję nawet dla najbardziej złożonych problemów konstrukcyjnych postawionych przed projektantem. SOLIDWORKS Simulation to narzędzie, które pozwala SECO/WARWICK zapewnić wysoką poprawność projektów oraz skutecznie zoptymalizować produkt od najwcześniejszych faz projektowania.

  W dalszym procesie tworzenia zintegrowanego środowiska pracy, SECO/WARWICK wdrożyło rozwiązanie SOLIDWORKS Composer. Program jest wykorzystywany w procesie przygotowania dokumentacji okołoprojektowej tj. instrukcje montażu i obsługi, a także poglądowe widoki rozstrzelone zaprojektowanych produktów. Szereg funkcji pozwala na precyzyjne i szybkie opisanie modelu, a także na publikację w wielu formatach. Dzięki SOLIDWORKS Composer dokumentacja użytkowa może być przygotowywana równolegle z dokumentacją projektową, co skraca czas dostarczenia i wdrożenia produktów u Klientów, a w konsekwencji generuje zyski.

  Uzupełnieniem zintegrowanego środowiska projektowego w SECO/WARWICK jest dostęp do platformy MySOLIDWORKS Professional, która stanowi źródło wiedzy SOLIDWORKS dla wszystkich pracowników firmy.

  Idealna współpraca dedykowanych rozwiązań

  Stworzenie spójnego środowiska pracy pozwoliło firmie SECO/WARWICK na zapewnienie idealnego ekosystemu projektowego. Uzupełnieniem dostarczanych rozwiązań SOLIDWORKS było stworzenie dedykowanego rozwiązania przez dział rozwoju SOLIDEXPERT – SEDI ERP Multikonektor. Wspomniane rozwiązanie pozwoliło na połączenie środowiska SOLIDWORKS i PDM z systemem klasy ERP. Dzięki niemu najważniejsze informacje tj. indeks materiałowy są w zasięgu ręki konstruktora, bezpośrednio w oknie SOLIDWORKS. Aplikacja SEDI ERP Multikonektor umożliwia z jednej strony na skojarzenie projektowanych w SOLIDWORKS części z informacjami o nich w systemie ERP, a z drugiej na wygenerowanie struktury zgodnej z ERP i jej eksport do bazy danych. W konsekwencji wpłynęło to na skrócenie czasu przygotowania dokumentacji produkcyjnej, zapewnienie zgodności 1 do 1 dokumentacji projektowej i struktury produktu w ERP (eliminacja błędów) oraz eliminację konieczności ręcznego tworzenia struktur materiałowych po stronie systemu ERP.

  Autor: SolidExpert/SECO/WARWICK