Mechanizm sieciowy 1394b

  Nowe produkty koncentrują się na wykorzystaniu specyfikacji IEEE 1394b oraz wysiłkach na rzecz standaryzacji protokołu automatyzacji 1394

  Firewire nadal ewoluuje jako rozwiązanie do sterowania ruchem, automatyzacji oraz zastosowań przyrządowych, dzięki kilku nowym produktom, zmierzającym w kierunku specyfikacji IEEE 1394b. Wraz z udoskonalaniem produktów, 1394 Trade Association sfinalizowała opracowanie protokołu warstwy aplikacji o nazwie 1394AP (1394 protokół automatyzacji), co ma na celu normalizację przemysłowego wykorzystania magistrali IEEE 1394.

  Najnowsza technika 1394

  Zarówno Bosch Rexroth, po przejęciu z końcem 2005 r. Nyquist Control, jak i ORMEC Systems wprowadziły nowe produkty sterownika oraz napędów, wykorzystujące specyfikację IEEE 1394b.

  Sterownik NYCe 4000 firmy Bosch Rexroth jest montowanym na stojaku, przemysłowym rozwiązaniem do sterowania ruchem, stanowiącym połączenie sterownika z techniką kierowania, w celu ograniczenia zajmowanej przestrzeni, okablowania oraz złożoności integracji.

  – Opracowaliśmy system NYCe 4000, zawierający sterowniki i napędy, wykorzystujący protokół 1394AP do planowanych zastosowań pomiędzy 100 W i 1 kW – mówi Eric Hezemans, dyrektor naczelny nowej komórki Bosch Rexroth.

  Nowy sterownik wykorzystuje wersję IEEE 1394b i ma możliwość podłączenia czterech kart systemów napędowych. Karta dwuosiowa dostarcza 500W dla każdej z dwóch osi, a karta jednoosiowa rozwiązanie o mocy 1 kW. System działa przez sieć Firewire o przepustowości 800 Mb/s i zapewnia prędkość wystarczającą do śledzenia zmiennych w sterowniku ruchu lub napędach oraz przeglądanie w czasie rzeczywistym parametrów takich, jak prąd napędu. Oscyloskop programowy w PC może otwierać wiele kanałów i wyświetlać dane związane z napędem oraz ruchem, przy użyciu szybkiego podłączenia.

  Nowe sterowniki, napędy 1394b

  ORMEC Systems również wykorzystuje IEEE 1394b w swoich nowych sterownikach SMLC i wydaniach serwonapędach serii ServoWire® SD. Napędy zapewniają zakres mocy od 3 do 60 A RMS/na fazę, moc wyjściową od 600 do 24 000 W i pracują przy zasilaniu 230 lub 460 VAC.

  Według Marty Rademachera, specjalisty inżynierii badawczej w ORMEC, 1394b jest całkowicie cyfrową techniką , która eliminuje sygnały analogowe, wykorzystywane w poprzedniej wersji 1394a. W przyszłości dostępne będą wyższe prędkości, wraz z wyborem różnych mediów, w tym CAT5 oraz światłowody oferujące możliwość wyższych prędkości transmisji oraz/ lub większe odległości komunikacji sieciowej. Nowy schemat arbitrażu zapewnia metodę szybszego zerowania magistrali, a inne usprawnienia zwiększyły sprawność sieci.

  Sieć 1394b w nowym sterowniku SMLC oraz w napędach jest bardziej niezawodna, sprawniejsza oraz szybsza niż poprzednia sieć 1394a.

   NYCEE 4000 zapewnia duże osiągi, sterowanie wieloosiowym ruchem,

  konfigurowalną funkcjonalność bezpieczeństwa i obsługuje do 10 osi przez jedno urządzenie

  Zatwierdzenie protokołu 1394AP

  Na początku 2006 r. grupa robocza 1394 Trade Association zatwierdziła warstwę aplikacyjną, zwaną 1394AP (1394 protokół automatyzacji), w celu normalizacji wykorzystania IEEE 1394 do automatyzacji, sterowania ruchem oraz oprzyrządowania. Grupa firm europejskich opowiedziała się za otwarciem komunikacji Firewire, dzięki czemu wiele firm mogłoby projektować, wykorzystując Firewire do zastosowań sterowania ruchem oraz automatyzacji.

  Hezemans wspomina, że w przeciwieństwie do SERCOS oraz innych wysiłków na rzecz standaryzacji magistrali, grupa skoncentrowała się na objaśnieniu otwartości Firewire, aby wielu sprzedawców mogło wykorzystywać sieć Firewire w tym samym czasie bez wzajemnego przeszkadzania sobie. Komunikacja Firewire wykorzystuje standardowe komunikaty, zawierające informacje, szczegółowo określające typ komunikatu oraz informacje o nadawcy. W wyniku tego 1394AP nie próbuje opisywać, co informacja komunikuje w magistrali ani w jakim formacie, lecz tylko, jak komunikować się bez zakłócania pozostałych urządzeń w sieci.

  – W przeciwieństwie do SERCOS oraz innych nie zamierzamy tworzyć normy ruchu lub CNC dla Firewire – mówi Hezemans. – Nie ma potrzeby określać funkcjonalności w taki sposób, aby każdy musiał robić to tak samo. My jedynie objaśniamy, jak komunikować się przez magistralę, a gdy komunikujesz się zgodnie ze standardem, każdy może komunikować się bez przeszkadzania innym – dodaje.

  Al Presher