Lasery na Eurotool

  LASEROWY system tnący serii WT firmy Wichary Technologies. Blat zabezpieczający wycinane elementy przed uszkodzeniami powstałymi na skutek odbicia promienia lasera, na prowadnicach zapewniających precyzję; po lewej: głowica tnąca z lekkich stopów

  W 10. Targach Obrabiarek, Narzędzi i Urządzeń do Obróbki Materiałów Eurotool, które odbywały się 12–14 października w Krakowie, uczestniczyło ponad 200 wystawców polskich i zagranicznych, przedstawiających ofertę blisko 500 producentów

  Prezentowano m.in. nowoczesne obrabiarki SN oraz centra obróbkowe. Głowice, frezy, końcówki ostrzy, także sterowniki, systemy pomiarowe, elektroniczne kontrolery położenia i wiele innych. Urządzenia do obróbki elektrochemicznej, laserowej, wysokociśnieniowym strumieniem cieczy i inne, wykorzystujące niekonwencjonalne rozwiązania. Prezentowano je m.in. na stoisku Instytutu Zaawansowanych Technologii Wytwarzania w Krakowie (wcześniej: Instytut Obróbki Skrawaniem).

  Zdecydowaliśmy się na odwiedzenie targów, przeczuwając, że znajdziemy tam urządzenia interesujące dla naszych czytelników. Warto wiedzieć, jakich narzędzi można użyć, co oferują najnowsze techniki wytwarzania, aby przewidzieć ich użycie już na etapie projektowania konkretnego elementu, produktu. Nie jest bowiem sztuką zaprojektować coś, co na etapie wytwarzania napotka spore przeszkody i ograniczenia, mogące nawet uniemożliwić uzyskanie gotowego wyrobu.

  SANDVIK przygotował nową ofertę ostrzy i frezów

  Naszą uwagę zwróciły na stoisku Walter Polska frezy z płytkami Tiger.tec. Dotychczas wyroby tej firmy kojarzono raczej z obróbką żeliwa. Tymczasem podczas targów zaprezentowała ona rozwiązania do obróbki stali. Nowością jest zastosowanie specjalnej, wielowarstwowej powłoki okrywającej płytki, której użycie przekłada się na wymierne korzyści w postaci wyższych parametrów skrawania, dłuższej trwałości narzędzi oraz zwiększenia bezpieczeństwa obróbki.

  NA STOISKU Instytutu Zaawansowanych Technologii Wytwarzania w Krakowie prezentowano m.in. systemy pomiarowe

  Na stoisku firmy Wichary Technologies uwagę zwracało potężne urządzenie, nie przypominające obrabiarek, ale… służące do obróbki. To laserowy system tnący serii WT. Zaprojektowany w Polsce, wytwarzany w Polsce, w niczym nie ustępujący zagranicznym rozwiązaniom, a pod wieloma względami je przewyższający. Obszar roboczy urządzenia wynosi 2500×1500 mm, z zachowaną dokładnością rzędu 0,05 mm/m.

  WYGLĄDA jak… miniaturowa głowica kombajnu górniczego

  Głowica tnąca wykonana jest z lekkich stopów, zapewnia łatwą wymianę optyki i dysz. Rama z profili aluminiowych gwarantuje sztywną konstrukcję, doskonale tłumiącą drgania dynamicznego układu napędowego. Wykorzystywany promień laserowy ma moc dochodzącą do 400 W w zależności od aplikacji (a wybór jest ogromy: stal, kompozyty, tkaniny, skóra, akryl, poliester, drewno, karton, papier, gąbka i wiele innych).

  STOISKO firmy Wichary Technologies sp. z o.o. Od prawej: Marian Wichary – prezes zarządu, Artur Wichary – kierownik Działu Systemów Laserowych, Tomasz Wichary – wiceprezes zarządu

  TYGRYSY na Eurotool. Zbigniew Zamaria – prezes zarządu Walter Polska sp. z o.o.

  NASZ MAGAZYN trafia w ładne ręce…

  Oprogramowanie sterujące urządzeniem oparto na platformie Windows NT. Zapewnia ono wizualizację procesu cięcia, co pozwala m.in. na korygowanie programu technologicznego, sprawdzanie, czy rozkrój mieści się na arkuszu blachy. Umożliwia także dynamiczne śledzenie położenia głowicy na tle rozkroju. W wyposażeniu standardowym znalazły się m.in. auto focus, dwa tryby pracy z systemem wentylacji przemysłowej, instalacja odciągu przystosowana do integracji, laser pozycjonujący, oprogramowanie CAD/CAM.

  Na stoisku Renishaw prezentowano m.in. głowicę pomiarową Revo TM

  … albo czeka spokojnie na swoją kolej

  wykonującą pomiary z szybkością do 500 mm/s. Wykorzystuje ona technologię Renscan5TM, pozwalającą na opracowanie pięcioosiowych systemów skanujących – Revo TM jest pierwszym z nich. Wykorzystano w nim bardzo sztywne, sferyczne łożysko powietrzne w obu osiach, których napędy wykorzystują nowoczesne

  A NAD GŁOWĄ… latawce, dmuchawce?

  silniki bezszczotkowe, sprzężone z przetwornikami o wysokiej rozdzielczości (0,08 sekundy łukowej). Głowica zapewnia łatwiejszy dostęp do mierzonych elementów dzięki nieograniczonym możliwościom obrotu i pozycjonowania.

  Nad głowami zwiedzających unosił się sterowany falami radiowymi miniaturowy sterowiec. Alejkami krążyły hostessy.

  Targi zwiedzaliśmy zaledwie kilka godzin, ale zdążyliśmy zauważyć, że nasz magazyn jest czytany i to nie tylko przez panów. Nasuwają się pytania: czy to dobrze i jakie wnioski należy z tego wyciągnąć.

  Maciej Stanisławski