Konferencja NI Week 2006

   Tegoroczna konferencja NI Week 2006, prezentująca najnowsze osiągnięcia firmy National Instruments, odbyła się w sierpniu w Austin w stanie Teksas (USA). Miała ona szczególną oprawę i znaczenie, ponieważ właśnie w tym roku firma NI obchodziła 30 lecie powstania oraz 20 rocznicę wprowadzenia na rynek swojego flagowego produktu – NI LabVIEW, graficznego środowiska programowego i pomiarowego, cieszącego się zasłużoną popularnością wśród inżynierów

  Ten pakiet oprogramowania, wydany po raz pierwszy w 1986 roku, radykalnie zmienił tradycyjny sposób podejścia do programowania – dzięki zastosowaniu intuicyjnego interfejsu graficznego, przypominającego wyglądem popularne wśród programistów struktury tzw. flowchart, opisujące algorytmy działania programów.

  Pakiet LabVIEW opracowany przez współtwórcę NI – Jeffa Kodosky – jest pomocny inżynierom i naukowcom z różnych branż i dziedzin przemysłu, przy opracowywaniu i szybkim wdrażaniu różnego rodzaju aplikacji. W ostatnim czasie firma National Instruments opublikowała najnowszą wersję tego pakietu – LabVIEW 8.20, która dzięki obsłudze urządzeń inteligentnych w jeszcze większym stopniu upraszcza tworzenie i rozwój systemów rozproszonych, stosowanych w najnowszych aplikacjach procesów produkcyjnych, zawierających również zdalne urządzenia i moduły. Pakiet LabVIEW 8.20 zawiera również obszerne dodatki i narzędzia do prowadzenia obliczeń matematycznych i szczegółowych, zaawansowanych analiz danych oraz do przetwarzania sygnałów.

  Konferencja okazała się niezwykle interesująca – z punktu widzenia zarówno zaprezentowanych w jej trakcie technicznych i technologicznych innowacji, jak również przedstawionych przez jej uczestników nowych działań i kierunków rozwoju.

  Końcowe przemówienie w ramach konferencji, skierowane do ponad 2 000 osób w niej uczestniczących, wygłosił Dean Kamen, prezes korporacji DEKA Research & Development, fundator organizacji FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) oraz wynalazca urządzenia o nazwie „SEGWAY”, dwukołowego wózka, umożliwiającego przemieszczanie się jednej osoby. W swojej prelekcji omówił znaczenie nauki, inżynierii oraz wynalazków w dzisiejszym świecie.

  DEAN KAMEN, prezes korporacji DEKA Research & Development

  Dean Kamen jest właścicielem ponad 150 patentów, wśród których znajdują się liczne urządzenia i przyrządy medyczne, ratujące i zmieniające życie człowieka, m.in. przenośna pompa infuzyjna, przenośna pompa insulinowa dla diabetyków, niewielki aparat do dializy, wózek inwalidzki umożliwiający wjeżdżanie po schodach oraz przenośny system uzdatniania wody

  Opracowana przez National Instruments wbudowana platforma projektowa i prototypowa stanowi połączenie graficznego środowiska pakietu LabVIEW z narzędziami sprzętowymi (pomiarowymi i układami sterowania), bazującymi na technologii FPGA. Całość pozwala na kompleksowe zaprojektowanie, symulację, szybkie stworzenie i przetestowanie prototypu, implementację, certyfikację i sprawdzenie funkcjonowania aplikacji systemów wbudowanych. Dzięki intuicyjnemu graficznemu środowisku programistycznemu pakietu LabVIEW naukowcy oraz inżynierowie mogą bardzo szybko projektować, tworzyć i testować różnego typu aplikacje, co znacznie redukuje czas niezbędny do przejścia od koncepcji do w pełni funkcjonalnego prototypu. Wykorzystanie pakietu LabVIEW wraz ze zintegrowanymi platformami sprzętowymi NI PXI i CompactRIO, bazującymi na technologii FPGA, w jeszcze większym stopniu przyczynia się do skrócenia czasu wdrożenia produktu lub aplikacji, dzięki wyeliminowaniu kosztownych i czasochłonnych etapów ich integracji.

  Więcej informacji na temat konferencji oraz możliwość obejrzenia relacji wideo z wystąpień prelegentów dostępne są na stronie: www.ni.com/niweek/press.htm

  Michael J. Majchrzak

  Control Engineering Polska