Działo się we wrześniu – relacja subiektywna

  Najpierw GigaCon, potem Virtual Reality, V konferencja CNS Solutions, Forum ProCax i wreszcie jubileuszowe PLM Forum organizowane przez IBM – wszędzie tam udało nam się być. Niezbyt długo, ale wystarczająco, by nasycić się panującą tam atmosferą. I nie tylko…

  Warto było. Każde z wymienionych wydarzeń wnosiło coś nowego – inne spojrzenie, refleksję nad polskim rynkiem nowoczesnych rozwiązań wspomagających pracę inżynierów konstruktorów, czy wreszcie – było okazją do zaprezentowania nowości lub ciekawych rozwiązań.

  KONFERENCJA GigaCon

  Pierwszym „mocnym akcentem” było seminarium wirtualnej rzeczywistości zorganizowane przez EON Reality. Skromna oprawa wydarzenia, które miało miejsce w gościnnych wnętrzach Centrum Komercyjnego Ambasady USA w niczym nie umniejszyła znaczenia prezentowanych rozwiązań. Wizualizacje 3D mogą stanowić swoistą rewolucję wspomagającą pracę projektantów – zwłaszcza na etapie prezentowania wirtualnych modeli maszyn, urządzeń czy też rozwiązań, które dopiero mają doczekać się realizacji. Można odbyć wirtualny spacer po „zdigitalizowanym” miasteczku, obejrzeć dokładnie wnętrze skomplikowanego mechanizmu, który mamy poddać modernizacji, czy wręcz – operacji (w przypadku zastosowań chirurgicznych), wreszcie – jak mieliśmy okazję przekonać się podczas forum ProCAx, na którym również obecny był przedstawiciel EON Reality, wspomagany przez Krzysztofa Muchę z Servodaty – można odbyć wycieczkę po wnętrzu funkcjonującej fabryki. I taka wizualizacja 3D, oglądana przez specjalne okulary, rzeczywiście robi wrażenie.

  Skoro mowa o 3D, nie sposób pominąć tematyki inżynierii odwrotnej. Podczas V konferencji CNS Solutions bardzo ciekawy wykład prowadził dr inż. Michał Rychlik z Politechniki Poznańskiej, omawiający różne możliwości w zakresie skanowania 3D i szybkiego prototypowania. Moją uwagę zwrócił wspomniany przez inż. Rychlika sposób na wykonanie „amatorskiego” skanera 3D – w tym celu wystarczy wykorzystać projektor multimedialny, który posłuży do rzucenia na skanowaną powierzchnię przygotowanej wcześniej siatki rastra, kamerę internetową – która wykona „zdjęcie” obiektu z nałożonym rastrem i oprogramowaniem, które zinterpretuje zniekształcenia odległości siatki na model 3D. Grunt to dobry program. I co ciekawsze – to rzeczywiście działa!

  Jak działa w sposób profesjonalny, przekonaliśmy się odwiedzając podczas Forum ProCax stoisko firmy SmartTech, polskiego producenta skanerów 3D – przenośnych urządzeń działających na zasadzie „białego światła”. Warto zaznaczyć, iż większość prac nad systemem, łącznie z oprogramowaniem odpowiedzialnym za przekształcenie uzyskanej w procesie skanowania chmury punktów na geometryczny model 3D, to dzieło firmy. Z kolei podczas piątkowej sesji wspomnianego Forum, przedstawiciele firmy CarTechnology zaprezentowali modele wykonane za pomocą drukarek 3D – między innymi piękną miniaturę mieleckiego Leoparda (wtajemniczeni wiedzą, o co chodzi), a także – butelkę, pustą w środku, kolorową, „wydrukowaną” razem z… nakrętką (czasem mam wrażenie, że gdybym nie dotknął, to bym nie uwierzył – przyp. autora). Drukarkę 3D podczas pracy można było zresztą podziwiać przez cały czas trwania Forum ProCax, we wnętrzach wspaniałego Zajazdu w Kazimierzu Dolnym. Będzie ją można podziwiać także na targach PROTECH’06 w Warszawie, ale to zupełnie osobny temat.

  Wracając do skanerów 3D, nadmienić trzeba także, iż przedstawiciele CarTechnology zaprezentowali, niestety tylko w formie multimedialnej, najnowszy produkt firmy ZCorporation – ręczny skaner 3D (o skanerze więcej w nowościach na stronie 4). Nie zabrakło przedstawicieli dostawców oprogramowania, a także innych – oprócz wspomnianych skanerów i drukarek – urządzeń wspomagających pracę inżynierów-projektantów (więcej informacji o V Forum ProCax, m.in. obszerny program, znajdą Państwo pod adresem: www.procax.org.pl).

  20 września miało miejsce jubileuszowe IBM PLM Forum, zorganizowane w hotelu Radisson w Warszawie, przygotowane z odpowiednim do rangi imprezy rozmachem. Otwierająca forum prezentacja, w wykonaniu znanego z naszych łamów Rafała Żmijewskiego, budziła sympatię i w ciekawy sposób przybliżała zaproszonym gościom historię oddziału IBM odpowiedzialnego za systemy PLM w Polsce i… ludzi z nim związanych. Ciekawą prezentację podkreślającą rangę i znaczenie innowacji we współczesnym przemyśle przedstawił Manfred Sammet, Dyrektor IBM PLM na Europę centralną i Azję. Analiza polskiego rynku małych i średnich firm, czyli segmentu, do którego m.in. kierowana jest oferta systemów PLM, w wykonaniu eksperta Richarda Mbewe w sposób ciekawy i dowcipny wyjaśniała pewne reguły gry rynkowej i procesów związanych z cyklem życia produktu.

  Richard Mbewe prowadził także panel dyskusyjny, w którym udział wzięli przedstawiciele wybranych firm (klientów IBM, ale także nowych partnerów) i uczelni technicznych. Potem nadszedł czas na wywiady, lunch i dwie równoległe sesje: biznesową i techniczną. Więcej na temat samego Forum, a także wywiad z Manfredem Sammetem (rozmowa poświęcona tematyce PLM, ale nie tylko) opublikujemy w listopadowym numerze Design News.

  Autor: MACIEJ STANISŁAWSKI