Kolejna odsłona, czyli PROTECH’06

Zbliża się druga edycja targów i seminariów będących prawdziwym forum wymiany myśli, poglądów, doświadczeń inżynierów, a także okazją do zawarcia nowych transakcji

W ubiegłym roku było skromnie, ale interesująco. Na 500 metrach powierzchni wystawienniczej udało się zebrać liczących się graczy z różnych gałęzi przemysłu. W odbywających się równolegle seminariach udział wzięło ponad 300 osób, targi odwiedziło ponad 1000 osób. Jak będzie w tym roku?

W dniach 14-16 listopada, warszawska hala EXPO XXI kolejny raz stanie się niezwykłym miejscem, integrującym inżynierów wszystkich branż przemysłu. Najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i technologiczne „uchylą rąbka swej tajemnicy” – za sprawą wystawców i prelegentów. Podczas ceremonii otwarcia wystąpią goście specjalni: Tomasz Domagalski – dyrektor ds. Produkcji Lincoln Electric Bester SA oraz Stephen Jones – wiceprezes ds. Automatyki przemysłowej Mitsubishi Electric Europe.

TAK BYŁO w zeszłym roku. Jak będzie podczas drugiej edycji? Oczekiwania zarówno organizatorów,

jak i oczestników są spore

Czterokrotnie wzrosła powierzchnia targów – ubiegłoroczni uczestnicy obiecali sobie (i organizatorom), iż w tym roku będzie bardziej „wystawnie”. Targi będą trwały trzy dni, seminaria dwa – podobnie jak w roku ubiegłym. Ale tym razem doszły interesujące imprezy towarzyszące – rozstrzygnięcie konkursu o tytuł „Konstruktora Roku”, organizowanego przez naszą redakcję, rozstrzygnięcie konkursu „Fabryka Roku 2006” organizowanego przed redakcję „I & UR”, wreszcie – DesignForum. Ze wględu na profil naszego pisma, kilka słów więcej na temat tej ostatniej.

DesignForum, organizowane od wielu lat przez Motoryzacyjną Agencję Sierpowscy, ma formę

warsztatów dla projektantów – designerów branży motoryzacyjnej. Uczestnicy biorą udział w konkursie, którego tematem jest zazwyczaj projekt nowej formy nadwozia samochodu. Ale podczas tegorocznej edycji konkursu, tematem będzie… projekt aluminiowej felgi samochodowej. Pierwszego dnia powstanie projekt – rysunek wykonany tradycyjnymi metodami, na zwykłym papierze.

Gdzie tutaj miejsce na coś innowacyjnego? Otóż drugiego dnia nagrodzony projekt zostanie przeniesiony za sprawą inżynierów do środowiska CADowskiego – powstanie jego model geometryczny, który następnie posłuży do przygotowania prototypu wydrukowanego na drukarce 3D! I to wszystko podczas PROTECH-u, w ramach DesignForum i seminarium DESIGNTECH.

Skoro jesteśmy przy współorganizowanym przez nas seminarium DESIGNTECH, warto nadmienić, iż znany Państwu z ubiegłorocznej edycji prowadzący w osobie pana Tomasza Romanowskiego zostanie wsparty przez pana Jana Parczewskiego (organizatora m.in. seminariów CAXman). Prezentacje zostały podzielone na akademickie, przemysłowe

i komercyjne – w celu uatrakcyjnienia formy i treści przekazu. Dotyczyć będą zarówno technik szybkiego prototypowania, inżynierii odwrotnej, nowoczesnych materiałów, jak i oprogramowania i sprzętu wspomagającego pracę inżynierów-projektantów. Przedstawiony będzie m.in. ręczny skaner 3D, można będzie zobaczyć pracujące drukarki 3D. Jako ciekawostkę przedstawimy sposób na… zbudowanie optycznego skanera 3D w warunkach amatorskich – idealnie przybliżające zagadnienia związane zarówno z budową samych urządzeń, jak i z problemami przetworzenia danych z nich otrzymanych w model geometryczny poddający się dalszej „obróbce” w środowisku oprogramowania inżynierskiego. Więcej informacji dotyczących treści prezentacji znajdą Państwo na III stronie okładki, a także w dołączonej „wrzutce” z programem targów i oczywiście na stronach internetowych – także naszego magazynu. Wraz ze szczegółowym programem. Do zobaczenia na PROTECH-u!

(ms)