Kina domowe wykorzystują większe jaśniejsze LED

  Vivitek’s H6080FD stosuje technologię PhlatLight firmy Luminus Devices oraz technologię DLP firmy Texas Instruments.

  Podczas ostatnich targów Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas producenci projektorów kina domowego przedstawili nowy wynalazek technologiczny: stosowanie diod świecących (LED) do zasilania ich urządzeń optycznych.

  W trakcie CES przynajmniej dwóch producentów prezentowało projektory kina domowego oparte na diodach LED. Firma Chi Lin Technology oraz Delta Electronics uważane są za pierwsze firmy wytwarzające projektory w technologii „digital light processing” (DLP), stosując dużej mocy LED jako źródło oświetlenia. Obie firmy, w swoich projektorach kina domowego, zastosowały technologię DLP z Texas Instruments oraz chipsety PhlatLight PT-120 LED firmy Luminus Devices.

  Kolejnym logicznym krokiem po projektorach są zestawy kina domowego – twierdzi Matt Mazzuchi, dyrektor naczelny Projection Display Business Group w Luminus Devices.

  Diody LED mają zastąpić konwencjonalne rtęciowe lampy łukowe, które są powszechnie stosowane w projektorach opartych na DLP. Uważa się, że LED oferują szereg korzyści w stosunku do lamp rtęciowych, przy czym najważniejsze to natychmiastowy rozruch i brak konieczności rozgrzewania. Ponadto wystarczają na cały cykl życia projektora i wraz z upływem czasu nie tracą stabilności koloru.

  Inżynierowie w Luminus twierdzą, że ich LED mogą być wykorzystywane w zastosowaniach związanych z zestawami kina domowego, ponieważ są znacznie większe i mogą działać przy wyższych wartościach prądu.

  Delta Electronics stosuje technologię PhlatLight w swoim projektorze HT-8000, która jest wykorzystywana w zestawie kina domowego H6080FD firmy Vivitek z USA. Analogicznie w swoim nowym systemie kina domowego Chi łączy chipset PT-120 z technologią DLP firmy TI.

  Obie firmy wytwarzające projektory ściśle współpracowały z firmami Lumi¬nus i Texas Instruments przy budowaniu urządzeń optycznych, które przetwarzają światło z diod LED poprzez osobne kanały dla urządzeń na światło czerwone, zielone i niebieskie. Według oczekiwań projektory obu firm mają się ukazać jeszcze w tym roku.

  Do tej pory diody LED po prostu nie były wystarczająco duże i nie zapewniały dostatecznej jasności świecenia, aby sprostać oczekiwaniom – stwierdza Mazzuchi. Jednak duże LED działają skutecznie, ponieważ zapewniają dużą jasność świecenia systemu optycznego.