Kilka słów o… manipulowaniu

  Manipulator SpacePilot firmy 3Dconnexion, pierwszy inteligentny kontroler ruchu, pozwala zwiększyć wydajność pracy z programami CAx

  Minęło już kilkanaście lat od czasu, kiedy deskę kreślarską zaczęły wypierać monitory i klawiatury komputerów. Wszystko wskazuje na to, że na rynku powoli zadomawiają się kolejne urządzenia, wspomagające inżynierów-projektantów w ich codziennych zmaganiach.

  Większość inżynierów pracujących z oprogramowaniem przeznaczonym do projektowania, w praktyce do przesuwania, zwiększania, zmniejszania i obracania obiektów korzysta z myszki. Aby przejść do edycji obiektu, należy przełączyć tryb pracy.

  Przełączanie pomiędzy nawigowaniem i manipulowaniem przerywa kreatywność i – zdaniem większości inżynierów – burzy tok myślenia. To również zabiera czas. Manipulator daje tutaj nowe możliwości: całej nawigacji po rysunku można dokonać za pomocą kontrolera ruchu, a edycji obiektu używając myszy.

  Świat rysunku 3D

  Aby szybko ustawić pozycję modelu, wystarczy obrócić drążek SpacePilota: pozwala na przesuwanie, zwiększanie lub zmniejszanie i obracanie modelu za pomocą jednego płynnego ruchu. Podczas tych działań drugą ręką można jednocześnie używać myszki do edycji modelu lub wyboru pozycji menu. To rzeczywiście daje nieprzerwany tok pracy. Coraz więcej osób zajmujących się projektowaniem stwierdza fakt skracania się czasu pracy nad projektem. A znacznie zmniejszona ilość ruchów myszką zwiększa komfort pracy. Pozostaje w zasadzie tylko – zmienić swoje nawyki i dotychczasowe przyzwyczajenia.

  Jakie specjalne właściwości może oferować SpacePilot dla użytkownika CATIA V5*?

  • Natychmiastowy i stały dostęp do wszystkich funkcji

   Aby włączyć jakąkolwiek funkcję lub makro programu CATIA V5, jak również klawisze pomocnicze klawiatury Ctrl, Shift, Alt i Esc, wystarczy nacisnąć dowolny z programowalnych klawiszy na manipulatorze SpacePilot. Użyteczne funkcje można łatwo zaprogramować i dopasować do swoich potrzeb wewnątrz CATIA za pomocą prostego menu „drag-anddrop”. Wiele zestawów konfiguracji obejmujących szereg użytecznych poleceń znajduje się teraz dosłownie w zasięgu palców.

  • Tryb szkicownika

   W tym trybie pracy, korzystając z myszki przy jednoczesnym używaniu manipulatora SpacePilot do optymalnego ustawienia planu modelu, można oglądać szkic z różnych pozycji. Za pomocą programowalnych klawiszy możliwe jest wydawanie poleceń takich jak Normal View, Hide/Show, Swap Visible Space i Exit Workbench. Przełączenia „włącz/ wyłącz obracanie” można dokonać klawiszem blokady 3D.

  • Tryb modelowania części

   Praca z manipulatorem umożliwia oglądanie modelu pod różnymi kątami, z jednoczesnym regulowaniem wielkości danej właściwości za pomocą myszy. Ustawiając część za pomocą manipulatora 3D, można korzystać z funkcji „drag and copy” lub „drag and move” działających przy użyciu myszy.

  • Tryb Assembly

   Budowanie zespołów za pomocą manipulatora jest proste: przy dodawaniu komponentów można ustawiać cały zespół. Usuwanie istniejących komponentów jest tak samo proste. Przy używaniu funkcji Snap w CATIA, do znalezienia najlepszego kąta widoku w celu wyboru współpracujących powierzchni komponentów, najlepiej używać kontrolera. Funkcje takie jak Snap, Insert Component, Reset Compass, Ctrl, Esc i wiele innych są łatwo dostępne z poziomu urządzenia.

  • Tryb rysowania

   Również przy tworzeniu i umieszczaniu widoków, wymiarów i uwag, arkusz rysunku można ustawić za pomocą SpacePilot. Pracę ułatwia dodatkowo szybki dostęp do funkcji Fit All In, New View, Dimensions, Balloon, Geometrical Tolerance i wszystkich innych funkcji trybu rysowania.

  Test urządzenia, wraz z opisem technicznym, publikowaliśmy w ubiegłorocznym wydaniu wrześniowym www.designnews.pl/test09.php4?art=382

  Więcej informacji o kontrolerach 3D

  znaleźć można na stronie:

  www.3dconnexion.com

  *Dotyczy także programów

  DELMIA V5 & ENOVIA V5 DMU