Innowacyjne polskie auto dla kierowców na wózku inwalidzkim

Projekt jednoosobowego pojazdu “CUL-car”, który może być kierowany przez osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim, zajął pierwsze miejsce w konkursie “Młody Wynalazca 2009”. Autorką zwycięskiego projektu jest Marlena Krzyżanowska, absolwentka Politechniki Warszawskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Opiekunem projektu był dr Krzysztof Buczek z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Główną nagrodą w konkursie była prezentacja zwycięskiego pomysłu na Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik w listopadzie ubiegłego roku w Brukseli. Projekt będzie też pokazany na XV Krajowej Giełdzie Wynalazków Nagrodzonych na Targach Wynalazczości w 2009 roku, która odbędzie się w marcu 2010 r. w Warszawie.

Samochód będzie miał napęd elektryczny, a jego prędkość maksymalna wyniesie 50 km/h. “CUL-car” będzie wyposażony m.in. w automatyczną skrzynię biegów oraz ręczne sterowanie hamulca, co sprawi, że będzie lepiej przystosowany do potrzeb kierowcy z niepełnosprawnością kończyn dolnych. Osoba kierująca tym samochodem stanie się z jego pomocą bardziej niezależna od pomocy innych osób. Kierowca “CUL-car” nie będzie musiał nawet szukać specjalnego miejsca parkingowego dla niepełnosprawnych, bo samochód zmieści się na dowolnym miejscu parkingowym.

Konkurs “Młody Wynalazca” odbył się już po raz czwarty. Jego organizatorem jest firma Eurobusiness-Haller, a patronat honorowy nad nim objęła minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka.

Pomysły do kolejnej edycji konkursu można zgłaszać do 15 października 2010. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie: http://www.haller.pl/content/view/66/127/