HookieSpeed – nowy superkomputer naukowy w USA

W USA uruchomiono nowy superkomputer naukowy – HookieSpeed.  Ma on 209 węzłów, osiąga wydajność 455 TFLOPS i zajmuje 96. miejsce na liście superkomputerów Top500. Jest on zbudowany całkowicie z komponentów komercyjnych – poinformowały portaleVirginia Tech i EurekAlert.

HookieSpeed znajduje się  w Corporate Research Center na amerykańskiej uczelni technicznej Virginia Tech. Jest najwydajniejszym obecnie superkomputerem zbudowanym całkowicie na komponentach komercyjnych, pochodzących „ z półki” – nie podzespołach przeznaczonych dla tego typu konstrukcji.

Każdy z jego 209 węzłów, będący osobnym komputerem, wyposażono w dwa procesory  sześciordzeniowe, taktowane zegarem 2,4 GHz Intel Xeon E56 oraz po dwa procesory graficzne 448 rdzeniowe NVIDIA M2050/C2050. Płyta główna każdej jednostki jest także jednakowa –  Supermicro 2026GT0TRF. Oznacza to, że łącznie HookieSpeed posiada 2500 rdzeni procesorowych i 185,000 rdzeni procesorów graficznych; zajmuje przy tym trzykrotnie mniej miejsca niż zbudowany w 2003 roku poprzedni superkomputer Virginia Tech o nazwie SystemX.

Podobnie jak ten superkomputer, także i HookieSpeed będzie przeznaczony do analiz genomów, DNA oraz modelowania działania systemu immunologicznego.  Przy pomocy tego superkomputera ma być także możliwe przeprowadzanie eksperymentów w czasie rzeczywistym i badanie scenariuszy „what if”, które polegają na zmianie warunków samych eksperymentów w trakcie ich prowadzenia.

HookieSpeed wyposażono także w układ wizualizacji wyników, składający się z teleściany zbudowanej z 8 wyświetlaczy 46 calowych. Są to komercyjne wyświetlacze 3D firmy Samsung. Razem tworzą one wyświetlacz trójwymiarowy o szerokości 4,27 m i wysokości 1,22 m.

Amerykański superkomputer, sklasyfikowany na 11. miejscu na liście wydajności energetycznej Green500 List, mierzącej stosunek wydajności do zużywanej energii, kosztował 1,4 mln USD. Jest to 0,1 proc. kosztów najsilniejszego obecnie japońskiego superkomputera K o wydajności 10,81 PTFLOPS (petaflops).

Najsilniejszym obecnie polskim superkomputerem jest Zeus z ACK Cyfronet na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Maszyna, pracująca pod kontrolą  systemu operacyjnego Scientific Linux jest wykorzystywana do obliczeń z zakresu chemii i fizyki oraz biochemii, a jej moc obliczeniowa wynosi 129 TFLOPS.

Zdaniem prof. Wu Fenga, kierującego projektem budowy HookieSpeed na Virginia Tech zbudowanie tego superkomputera świadczy o tym, iż coraz bliżej jest moment, w którym superkomputery składane z komponentów „ z półki” będą dostępne dla firm małych i średnich oraz instytucji państwowych, jak choćby mniejszych uniwersytetów, które będą używały ich w biznesie czy badaniach naukowych.