Flesz

  Obniżki cen pozwalają inżynierom stosować kompaktowe czujniki we wszystkich rodzajach urządzeń, dostarczając wiele nowych funkcji – od realistycznych gier wideo przez zwiększenie bezpieczeństwa żołnierzy, a skończywszy na ulepszonym działaniu monitorów.

  Czujniki, granie mieszczą się w rękawiczce

  Rękawiczki wyczuwające ruch używane do tej pory przez naukowców zaczynają być stosowane w wyrobach komercyjnych. Rękawiczka AcceleGlove™ wyczuwająca ruch z firmy AnthroTronix posiada zamontowane trzyosiowe akcelerometry na każdym palcu oraz oddzielny na tylnej części ręki. Czujniki mierzą przyspieszenie oraz pozycję rękawiczki. Łącznie posiadają 18 stopni swobody. Za cenę 499 USD, rękawiczka może być używana do komunikowania się, przekształcając amerykański język migowy (American Sign Language) w tekst lub analizę ruchu ręki w sporcie. Rękawiczka AcceleGlove™ może mieć zastosowanie w zaawansowanych systemach do gier lub systemach do wirtualnej rzeczywistości. Wyposażona jest ona w trzyosiowe akcelerometry MMA7260Q firmy Freescale , które zbierają informację o statycznych i dynamicznych ruchach ręki.

  Szeroki zasięg informacji dla żołnierzy

  Żołnierze piechoty stają się chodzącymi systemami elektronicznymi. Wojsko amerykańskie zamówiło 1500 sztuk Land Warrior – zintegrowanego systemu walki, w którego skład wchodzą kamery, GPS-y oraz kilkanaście innych elementów podających żołnierzowi istotne informacje. Informacje z mapy i z GPS-u, jak również obraz z noktowizorów i kamer mogą być wyświetlone na małym panelu ustawionym kilkanaście centymetrów przed okiem żołnierza. Główny wykonawca, firma General Dynamics C4 Systems, wybrała ProView SO35-A – system z firmy Rockwell Collins w celu zintegrowania danych wejściowych z czujników.

  Monitory rozświetlają się, kiedy podchodzisz bliżej

  Firma LG electronics używa czujników zbliżeniowych w celu dodania monitorom więcej funkcji i zachowania ich prostoty działania.  Monitory LG W53 i W54 typu Smart Monitor stosują CapSense, czujnik pojemnościowy, który jest wspierany przez czujnik indukcyjny. Kiedy palec użytkownika zbliży się do przycisków kontrolnych położonych w dolnej części monitora, przyciski te zaświecają się, czyniąc je łatwiejszymi do zobaczenia. Po zaświeceniu się wybranego przycisku odpowiednie menu jest widoczne na ekranie monitora w celu możliwości dokonania ustawienia. Inne czujniki pozwalają 18,5- do 27-calowym monitorom LCD dostroić poziom jasności do warunków zewnętrznego oświetlenia i informacji wyświetlanej na ekranie monitora. Monitory posiadają również funkcje odmierzania czasu, które mają przypominać użytkownikom o krótkiej przerwie, aby ich oczy mogły odpocząć.

  Komponenty analogowe są istotnymi elementami, które sprzyjają rewolucji cyfrowej. Pozwalają one inżynierom na zmniejszenie wymiarów podzespołów oraz polepszają wydajność w przemyśle, rolniczym i rozrywkowym oraz  wyrobów medycznych

  Przyrząd wielkości iPod’a do badań ultrasonograficznych

  Lekarze mają obecnie do dyspozycji wysoce nowoczesny przyrząd równie ważny jak stetoskop. Obecnie mogą zakupić osobisty ultrasonograf wielkości dłoni, który waży około 1/4 kg i jest na tyle mały, że może być noszony na szyi podobnie jak stetoskop. Ostatnio amerykańska FDA (Food and Drug Administration) dopuściła do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych ultrasonograf produkowany przez firmę Signostics. Australijska firma używa Analog Device AD9245 14-bitowy ADC, aby umożliwić lekarzom otrzymanie wysokiej rozdzielczości obrazu położenia płodu, zbadać brzuch i przeprowadzić inne badania. Przyrząd o nazwie Personal Ultrasound System wzbudza się do pracy w ciągu jednej sekundy.

  Bardziej miłe dla oka

  Podzespoły analogowe odgrywają bardzo ważną rolę w nadawaniu sygnału wideo o wysokiej rozdzielczości. Projektanci z firmy Phabrix przedstawili instrument ręczny, który spełnia standardy Society of Motion Picture and Television Engineers dla kompleksowego pomiaru 3G/HD/SD oka i jego ruchów. Instrument Phabrix SxE jest połączeniem instrumentu testowego SDI (Serial Digital Interface) z generatorem, analizatorem i monitorem oraz z oprzyrządowaniem do analizy oka i jego ruchów. Zastosowanych jest pięć National Semiconductor procesorów sygnału i chip do przetwarzania danych, które zawierają ADC10040, 10-bitowy, 40 MSPS precyzyjny ADC ze zróżnicowana architekturą. 3GSDI serializer i deserializer, LMH0340 i LMH0341 posiadają bardzo małą tolerancję częstotliwości drgań na wyjściu i wysoką tolerancję częstotliwości drgań na wejściu.

  Jak jest sucho?

  Elektronika pomaga farmerom i ogrodnikom bardziej efektywnie używać wody poprzez ustalanie,kiedy włączyć sprzęt do irygacji. Czujnik Acclima Digital TDT Soil Moisture Sensor odczytuje bezwzględną wartość nawilgocenia gleby łącznie z jej temperaturą i przewodnością. Czujnik ten przekształca wiele cyfrowych danych wejściowych na wyjściowy sygnał analogowy, używając coraz bardziej podstawowej technologii, która stosuje konwertory z mikrosterownikiem. MSP430F155 firmy Texas Instruments posiada dwa DAC, które są integralną jej częścią. Zintegrowanie to pomaga utrzymać pobór prądu poniżej 15 ?A, pozwalając działać czujnikom do dwóch lat z ogniwami alkalicznymi.