ENV* – kto będzie następny?

  Pojazd przyjazny środowisku

  Jazdy testowe nowego motocykla, pochodzącego z brytyjskiej firmy Intelligent Energy pierwszego na świecie jednośladu zasilanego ogniwami wodorowymi, odbyły się na… płycie lotniska. Do tej pory skonstruowano dwa prototypy, które nie zostały oficjalnie dopuszczone do ruchu na drogach publicznych.

  Futurystyczne kształty idą w parze z futurystyczną technologią, która kryje się pod osłonami nadwozia ENV. Pierwsze skojarzenie przywodzi na myśl bardziej rower górski niż pojazd z napędem mechanicznym. A wrażenie to potęguje fakt, że szumu silnika nie słychać nawet podczas podróżowania z prędkością rzędu 100 km/h.

  Aluminiową ramę (technika lotnicza w służbie jednośladów) pod względem masy rzeczywiście można porównać z ramami rowerów górskich. Osiągów – porównywać nie można. Elektryczny silnik połączony z bezstopniową przekładnią zapewnia przyzwoite osiągi: ze startu zatrzymanego motocykl rozpędza się do 60 km/h w niecałe 7 s, by po następnych 5 s przekroczyć 100 km/h. Nie są to może osiągi na miarę ryczących “przecinaków”, ale warto wspomnieć, że pierwszy rekord prędkości – 101,5 km/h uzyskał na początku ubiegłego stulecia pojazd z napędem elektrycznym.

  Intelligent Energy wraz z firmą projektową Seymourpowell potrafiła stworzyć funkcjonalny pojazd napędzany ogniwami wodorowymi. Jedyna “szkodliwa” emisja, powstająca Pojazd przyjazny środowisku w wyniku pracy silnika (o mocy 6 kW) to… obłoczek pary wodnej. Zasięg pojazdu przekracza nieznacznie 150 km (czas pracy równy około 4 godzinom), a ponowne napełnienie ogniw zabiera około… 5 min!

  Zasięg wydłużono dzięki temu, że za każdym razem gdy kierowca zmniejsza obroty, silnik przestawiany jest w tryb produkowania energii. Wyświetlacz umieszczony na osłonie, w miejscu zbiornika paliwa klasycznego motocykla informuje kierowcę, czy silnik pobiera energię, czy ją produkuje, a także o stanie naładowania ogniw… Prototypy nadają się do codziennej eksploatacji. Kto będzie następny?

  Maciej Stanisławski

  http://www.intelligent-energy.com/index_article.asp?SecID=15&secondlevel=798

  *Emissions Neutral Vehicle