Edycja w środowisku multi-CAD

  Oto prosty sposób, jak radzić sobie z trudnymi problemami projektowymi… „kopiąc jeszcze głębszą dziurę”

  Jest takie stare powiedzenie użytkowników parametrycznych lub tradycyjnych systemów CAD, które brzmi mniej więcej tak: “Nigdy nie zasypuj dziury, którą sobie wykopałeś”.

  Teraz oprogramowanie CAD Designer Modeling 3D firmy Co-Create dosłownie wciska w ręce  inżynierom wykorzystującym w pracy pakiety CAD (a kto tego dziś nie robi?) narzędzie, dzięki któremu mogą oni “wrócić na właściwy tor” i zacząć modyfikować modele, których import nie przebiegł jak należy.

  – Czasami osoba, która stworzyła trójwymiarowy model, pomyliła się w czymś i nie spełniła wymagań, a czasem błąd występuje w fazie przekształcania – mówi pracujący w CoCreate David Szostak.

  W obu przypadkach dla inżynierów jest to poważny problem.

  Na przykład projektant otrzymuje trójwymiarowy model w postaci pliku IGES lub STEP i natychmiast zauważa niewłaściwy promień łączenia. Gdy próbuje go poprawić, geometria rozsypuje mu się w rękach (patrz przykład po prawej).

  1. Podczas próby modyfikacji łączenia (zaokrąglenia) zaimportowanego pliku STEP pojawia się problem

  2. Uprość model, dodając materiał, którym przykryjesz nieprawidłowy obszar łączenia (zaokrąglenia)

  3. Za pomocą polecenia “Align” (wyrównania) przenieś wybrane płaszczyzny z powrotem na oryginalny projekt wyrobu

  4. Złożony obszar łączenia (zaokrąglenia) został uproszczony – wprowadź modyfikacje

  5. Do projektu wyrobu dodaj z powrotem łączenie (zaokrąglenie) ze zmodyfikowanym promieniem

  6. Zaimportowany model ma teraz prawidłowe i dające się modyfikować łączenie (zaokrąglenie)

  Zamiast brnąć w tym momencie coraz głębiej lub zaczynać od początku, dzięki programowi Designer Modeling projektant może dosłownie “zasypać” będący przyczyną problemów obszar nowym materiałem. W gruncie rzeczy umożliwia to odtworzenie powierzchni przy użyciu bardziej uproszczonej geometrii, co pozwala też bezproblemowo przeprowadzić modyfikacje.

  Ta sztuczka przyda Ci się, jeśli pracujesz w środowisku multi-CAD i masz problemy z importowanymi modelami, które nie zawsze zostają poprawnie przekształcone