Dwukrotnie krótszy czas projektowania

Projekt montażowy jest prowadzony przez specjalistów z doświadczeniem praktycznym

W jaki sposób producent złożonych szaf sterowniczych może osiągnąć przewagę nad konkurencją? Automatyzując swoje procesy! Firma Bilfinger GreyLogix z siedzibą we Flensburgu w Niemczech pracuje obecnie na systemie EEC One dostarczanym przez EPLAN, w wyniku czego jest w stanie skrócić o połowę czas potrzebny do opracowania schematu.

GreyLogix, zatrudniający 650 pracowników jest jednym z największych ekspertów w projektowaniu rozwiązań technologicznych dla automatyki, posiadającym 15-letnie doświadczenie w tym zakresie. Firma specjalizuje się w realizacji dużych projektów technologicznych dla automatyki, wymagających doświadczenia inżynierskiego i specjalistycznej wiedzy z tej dziedziny przemysłu. Jej zespoły projektowe są zorganizowane w specjalistyczne jednostki organizacyjne skupiające się na poszczególnych segmentach rynkowych, w tym naftowym, gazowym, spożywczym oraz chemiczno-farmaceutycznym.

„Nie realizujemy żadnych standardowych projektów, więc nie mamy skąd czerpać wzorców.”, mówi Thomas Besser, Team Leader z CAE Centre of Excellence. „Nasza wiedza i doświadczenie są więc tym bardziej ważne.” Odnosi się to do oprogramowania systemu, które pochłania większość pracy, ale również do projektu elektrycznego i inżynierii szaf sterowniczych. Działalność GreyLogix zawsze opierała się na wysokim stopniu automatyzacji: „Od początku zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że musimy reprezentować wysoki poziom w zakresie projektowania i zarządzania procesami. Pragniemy zaoferować klientom dodatkową korzyść: wiedzę i doświadczenie. Nieustannie nad tym pracujemy.”

EPLAN Engineering Configuration One (EEC One) to najnowsze narzędzie wykorzystywane przez firmę GreyLogix do inżynierii elektrycznej. Umożliwia automatyczną generację schematów, bazując na interfejsie do Excela. Wymaga to specyficznego podejścia: inżynier najpierw wprowadza do tabeli podstawowe parametry, na przykład wartości napięć. Następnie wybiera komponenty z indywidualnie skonfigurowanej listy, np. „silnik 75 kW” i po naciśnięciu przycisku „Generuj” otrzymuje diagram okablowania.

Praca wstępna opłaca się

Otrzymany schemat elektryczny wciąż jeszcze wymaga indywidualnych korekt, ale stanowi dobrą bazę do dalszych prac i oszczędza mnóstwo czasu. Thomas Besser wyjaśnia: „Możesz wygenerować od 50% do 60% projektu za pomocą tego zautomatyzowanego procesu projektowania. Inżynierowie mogą dzięki temu w zaoszczędzonym czasie zająć się innymi zadaniami.” Elementy i struktura muszą być z góry określone, ale wysiłek ten się opłaca i dlatego też GreyLogix stopniowo przechodzi na EEC One we wszystkich swoich jednostkach organizacyjnych. Inżynierowie mogą skorzystać z systemu, gdy widzą płynące z tego korzyści. „Nie musisz wykonywać wszystkiego w EEC One.”, mówi Besser. „Inżynierowie mogą równie dobrze definiować wszystkie identyfikatory elementów w EPLAN Electric P8 – wybór należy do nich.” Zalety, które GreyLogix dostrzega w zautomatyzowanej inżynierii elektrycznej są na tyle istotne, że firma rozważa obecnie przedstawienie podobnej koncepcji w odniesieniu do tworzenia oprogramowania. Jak mówi Besser: „Chcielibyśmy zaoszczędzić w ten sposób dodatkowe 10-15% godzin poświęcanych na to bardzo czasochłonne zadanie.”

Do produkcji szaf sterujących firma GreyLogix nie musi posiadać magazynu. Poszczególne elementy są montowane w oparciu o system Kanban. W trakcie procesu produkcyjnego każdy panel szafy sterującej jest układany na specjalnie skonstruowanym wózku, zwiększającym wygodę montażu. Na dużej tablicy planowania umieszczonej przed wejściem na halę wyświetlane są bieżące cykle technologiczne, w trakcie których tworzona jest struktura szafy oraz planowane jest obsadzenie stacji roboczych. Automatyzacja jest tu bardzo zaawansowana: obróbka arkuszy stali jest wykonywana bezpośrednio przez system CAE – EPLAN Pro Panel – na centrum obróbki maszynowej Perforex dostarczonym przez firmę Kiesling.

Projekt montażowy szaf sterowniczych z wykorzystaniem EPLAN Pro Panel jest prowadzony przez ekspertów zajmujących się wyłącznie tym zadaniem. „Trzech moich kolegów od początku zajmowało się produkcją.”, mówi Besser. „Mają w tym zakresie dużą wiedzę. Teraz są również odpowiedzialni za inicjowanie zamówień i drukowanie schematów okablowania.” Zarówno klientom, jak i pracownikom działu sprzedaży podobają się wizualizacje 3D generowane za pomocą EPLAN Pro Panel. Firma GreyLogix spełnia życzenia swoich klientów z zakresie wyboru narzędzia inżynieryjnego: „Korzystamy z 9 różnych programów ECAD, ale gdy samodzielnie decydujemy o programie, wybieramy EPLAN. Projekt montażowy jest zawsze wykonywany w EPLAN.”

Źródło ilustracji: Bilfinger GreyLogix