Developerzy ułatwiają projektowanie w 3D

  3D stało się jeszcze bardziej intuicyjne

  OSZCZĘDNOŚĆ CZASU: Inżynierowie pracujący dla Schmidt Holding GmbH mówią, że skrócili czas projektowania swoich pojazdów do przewożenia wielkogabarytowych ładunków specjalnych o 10%, a zmiany w procesie odlewania o 20%. Udało im się tego dokonać poprzez przejście z CAD 2D na CAD 3D (SolidEdge)

  Developerzy zajmujący się oprogramowaniem CAD pracują w nadgodzinach, aby ułatwić inżynierom uniezależnienie się od pakietów 2D i przejście na format 3D. W ramach strategii podejmowanych przez firmy takie jak PTC, UGS, Alibre, Dassault Systems oraz SolidWorks (należąca do Dassault) organizowane są seminaria poświęcone ich własnym produktom oraz metodom projektowania w 3D. W niektórych przypadkach developerzy umieszczają w swoich programach funkcje, które naśladują opcje dostępne w programach 2D.

  Developerzy twierdzą, że istnieje dobry powód motywujący do przejścia na 3D. Posługiwanie się CAD 3D umożliwia inżynierom wypróbowanie większej liczby wersji rozwiązań projektowych w krótszym czasie, obejrzenie, jak będzie wyglądał i działał projekt oraz wykorzystanie aplikacji, które da się zastosować na dalszym etapie, takich jak analiza elementów skończonych.

  Najnowsze osiągnięcia

  W ciągu ostatnich tygodni zarówno Autodesk, jak i SolidEdge wprowadziły na rynek nowe wersje oprogramowania, które według nich sprawi, że przejście na 3D stanie się całkowicie płynne. Autodesk Inventor Seria 10 zawiera opcje projektu funkcjonalnego (functionaldesign), który (jak podaje firma) sprawi, że opcje 3D staną się bardziej intuicyjne. Zastosowanie bibliotek wbudowanej inteligencji, pełnych zaprojektowanych wstępnie przekładni, wałów oraz innych komponentów, umożliwi inżynierom szybsze konstruowanie modeli – mówi Andrew Anagnost, rzecznik firmy Autodesk. – Opcje te są oparte na parametrach i “wiedzą”, kiedy mają dopasować się do innej części.

  Autodesk kupił technologię projektowania funkcjonalnego (functionaldesign) od firmy Mechsoft Inc. – Biblioteki – mówi Anagnost, zapewniają inżynierom wypełnianie projektów komponentami poprzez prostą metodę “przeciągnij i upuść”. Wyciągamy informacje dotyczące na przykład tego, jaki moment obrotowy będzie potrzebny, wprowadzamy parametry projektowe i otrzymujemy część, która spełnia wymagania. Anagnost przyznaje, że niektóre programy oferują te same możliwości, ale Inventor 10 łączy projekt części ze wzorami zaczerpniętymi z technicznych podręczników. – Nasz system jest bardzo przejrzysty – uważa Anagnost. – Nie trzeba być ekspertem.

  Połączenie z podręcznikami technicznymi oznacza, że w programie zostały zawarte mechaniczne kalkulatory – interaktywne wzory techniczne oraz teorie, używane do projektowania i weryfikacji systemów mechanicznych. Generatory komponentów tworzą części i zespoły w oparciu o wprowadzane przez użytkownika rzeczywiste atrybuty oraz prawdziwe warunki użytkowania.

  Możliwości projektowania i analizowania zawarte w programie Inventor również doczekały się odnowienia w wersji 10. Jak mówi Anagnost, udoskonalone funkcje list materiałowych automatycznie generują listy w podzespołach, rysunkach i prezentacjach.

  Developerzy firmy SolidEdge mają na celu ułatwienie inżynierom przejścia do formatu 3D. Oferta jest skierowana do klientów Autodesk, a w pakiecie oprogramowania znajduje się wizard pomagający w przejściu na Inventora.

  Nowa wersja 17 SolidEdge zawiera rozbudowane funkcje, które zapewniają programowanie hybrydowe stanowiące połączenie 2D/3D. – Pozwalamy inżynierom na tworzenie struktury produktów przed wyborem geometrii – mówi wiceprezes SolidEdge, Bruce Boes. Oprogramowanie ułatwia inżynierom wprowadzanie zmian do danej części bez dbałości o historię, co jest ponoć unikatowym rozwiązaniem.

  Oprócz tego oprogramowanie zapewnia przedstawianie dużych zespołów, eliminuje szczegóły wewnętrzne i szybko wyświetla wyniki. – Można załadować całą strukturę i aktywować tylko to, co jest potrzebne – przekonuje Boes.

  Oprogramowanie zawiera również tryb uczenia się – Apprentice Mode, który jeszcze bardziej ułatwia przejście do pracy w 3D. Jest jeszcze opcja wyszukiwania poleceń Command Finder, która – jak mówi Boes – rozwiązuje problemy związane z sekwencją poleceń dla nowych użytkowników oprogramowania 3D.

  Paul Teague

  HYBRYDA: SolidEdge rozszerza zastosowanie wirtualnych komponentów, z możliwością tworzenia prezentacji 2D na bazie istniejących komponentów 3D